Affärsområde projektutveckling

Inbromsning på bostadsmarknaden

Affärsområde Projektutveckling, som omfattar Bostadsutveckling och Fastighetsutveckling, utvecklar hållbara och levande stadsmiljöer med såväl bostäder som kommersiella fastigheter och samhällsfastigheter.

Nyckeltal

2022 2021
2022 2021
Net sales, MSEK Nettoomsättning, Mkr 8 661 9 497
of which Property Development varav Fastighetsutveckling 494 521
of which Housing Development varav Bostadsutveckling 8 167 8 976
Operating profit, MSEK Rörelseresultat, Mkr 1 127 1 237
of which Property Development varav Fastighetsutveckling 187 231
of which Housing Development varav Bostadsutveckling 940 1 006
Operating margin, % Rörelsemarginal, % 13,0 13,0
of which Property Development varav Fastighetsutveckling 37,9 44,3
of which Housing Development varav Bostadsutveckling 11,5 11,2
Capital employed at the end of the period, MSEK
Sysselsatt kapital vid periodens utgång, Mkr
15 632 13 523
Orders received, MSEK Orderingång, Mkr 6 019 9 981
Order backlog, MSEK Orderstock, Mkr 5 447 6 555
Operating cash flow, MSEK Operativt kassaflöde, Mkr -690 249
Number of employees 1) Antal anställda 1) 255 242

1) Beräknat på rullande 12 månader

Affärsområde Projektutveckling ansvarar för koncernens förvärv och avyttring av fastigheter samt projektutveckling, vilket genererar entreprenader till övriga affärsområden. Projektutveckling sker i helägda bolag eller i samarbete med partners via joint ventures.

Peabs ambition är att ligga i framkant inom hållbar stadsutveckling. Det innebär bland annat ett fokus på trygga boendemiljöer, klimat- och miljöanpassade fastigheter, hållbara kommunikationer, levande områden och mötesplatser i bostadsområdet, allt för att göra förbättringar och förenkla vardagen för de som bor och verkar där. Våra nyproducerade egenutvecklade flerbostadshus i Sverige och Norge certifieras enligt miljömärkningen Svanen. I Finland görs motsvarande insatser för att öka energieffektiviteten och minska klimatavtrycket. Vidare bedriver koncernen utvecklingsarbete inom energi, byggmaterial och byggtekniska lösningar för att kunna erbjuda produkter och tjänster som minskar affärsområdets klimatpåverkan.

Peab är en av de största bostadsutvecklarna i Sverige och har en stark position på marknaden. Verksamheten har en rikstäckande geografisk spridning som ger en god lokal och regional kännedom om de skilda marknadsförutsättningarna i Sverige. I Finland finns Peab i Helsingfors och ett flertal större regionstäder och i Norge finns verksamheten i Stor-Oslo, Tromsø och Ålesund.

Fastighetsutveckling utvecklar kontor, lokaler och ibland hela stadsdelar i samarbete med kommuner och andra partners. Verksamheten är huvudsakligen fokuserad till storstadsområden i Norden.

Nettoomsättning och resultat

Under 2022 minskade nettoomsättningen inom Projektutveckling och uppgick till 8 661 Mkr (9 497). Minskningen är hänförbar till Bostadsutveckling. Rörelseresultatet uppgick till 1 127 Mkr (1 237) och rörelsemarginalen uppgick till 13,0 procent (13,0).

Sysselsatt kapital i Projektutveckling uppgick vid årets slut till 15 632 Mkr (13 523). Ökningen förklaras främst av ökade investeringar i projekt-​​ och exploateringsfastigheter.

Sysselsatt kapital

MSEK Dec 31
2022
Dec 31
2021
Mkr 31 dec
2022
31 dec
2021
Operations property Driftsfastigheter 83 52
Investment property Förvaltningsfastigheter 36 36
Project and development property
Projekt- och exploateringsfastigheter
12 943 10 628
of which housing development rights varav bostadsbyggrätter 7 246 6 629
of which commercial development rights varav kommersiella byggrätter 739 613
of which unsold part of ongoing housing projects varav osåld del av pågående bostadsprojekt  2 493 1 549
of which ongoing rental projects
varav pågående hyresrättsprojekt 
1 422 727
of which ongoing commercial projects 
varav pågående kommersiella projekt 
462 483
of which completed property varav färdigställda fastigheter 173 123
of which other varav övrigt 408 504
Participation in joint ventures Andelar i joint ventures 2 573 2 371
Loans to joint ventures Utlåning till joint ventures 1 494 1 177
Working capital and other Rörelsekapital och övrigt -1 497 -741
Total Summa 15 632 13 523
of which Property Development varav Fastighetsutveckling 4 585 4 265
of which Housing Development varav Bostadsutveckling 11 047 9 258

Nettoomsättning

Per geografisk marknad, 2022

Bostadsutveckling

Peab erbjuder ett brett utbud av boendeformer, bland annat i form av flerfamiljshus i upplåtelseformerna bostadsrätt, ägarlägenheter och hyresrätt. Efterfrågan på våra tre nordiska marknader var under det första halvåret god, men kom att mattas av under det andra halvåret. Centralbankernas agerande för att stävja den ökade inflationen genom räntehöjningar har bidragit till att bromsa efterfrågan på fastighets- och bostadsmarknaden. Även de ökade byggpriserna har dämpat efterfrågan på marknaden.

Peabs byggrättsportfölj har god geografisk spridning och vi startar årligen flera projekt runt om i Norden. En stor del av våra större bostadsprojekt ingår i olika stadsutvecklingsprojekt där samverkan med samarbetspartners är en framgångsfaktor och skapar mervärden där våra övriga affärsområden involveras.

I Sverige pågår bland annat stadsutvecklingsprojektet Varvsstaden i Malmö, som Peab samäger med Balder i bolaget Fastighets AB Centur. Här uppförs det totalt cirka 2 500 nya bostäder och utveckling sker i nära samarbete med Malmö stad. Den här typen av stadsutvecklingsprojekt ger verksamheten möjligheter att erbjuda marknaden nya bostäder i attraktiva områden under flera år. Projekten i Varvsstaden har en tydlig hållbarhets- och klimatprofil där återbruk av material från den gamla varvstiden är en viktig del. Under året var det inflyttning för det första bostadskvarteret Varvskajen med totalt 128 bostäder.

Utvecklingen av bostäder sker i stora delar av landet. I Skellefteå, där bostadsbristen är stor på grund av de stora industrisatsningarna, startades Brf Framtiden med 87 bostadsrätter. På Öster Mälarstrand i Västerås pågår stadsutvecklingsprojektet där Peab tillsammans med andra aktörer utvecklar en helt ny stadsdel. Här startades under året två projekt om totalt 65 nya bostäder. På Tjörn förvärvade Bostadsutveckling mark i ett unikt havsnära läge där man ska utveckla ett 50-tal nya bostadsrätter i ett 14 våningar högt hus. I Karlstad togs det första spadtaget för 133 nya bostadsrätter vid Tullholmsviken, precis vid Klarälven. I Vellinge kommun förvärvades två centralt placerade byggrätter där man ska utveckla 170 nya bostäder, 100 hyresrätter och 70 bostadsrätter. Även i Sandbyhov i Norrköping förvärvades mark för 75 nya bostäder.

Bostadsutveckling har under året utvecklat flera av våra markförvärv i Stockholmsregionen. I bland annat Järfälla utvecklas Veddesta som är ett komplext projekt med många komponenter på en begränsad yta, flera boendeformer, kommersiella lokaler och platsen ska också utgöra en knutpunkt för kollektivtrafik. På Lilla Essingen i Stockholm utvecklas nya hållbara stadskvarter om drygt 40 000 bruttoarea.

På den finska bostadsmarknaden har vi under året startat ett antal nya bostadsprojekt runtom i landet, däribland 122 bostäder i Åbo, 101 bostäder i Vasa och 71 bostäder i Jyväskylä. Samtliga projekt byggs med energiklass A. I Finland etablerade vi ett joint venture bolag med Slättö för att utveckla och förvalta nyproducerade gröna bostadsfastigheter. Parterna har en gemensam ambition att växa portföljen med fokus på större städer i Finland. Det initiala förvärvet består av två bostadsprojekt i Vanda respektive Åbo om sammanlagt 178 lägenheter samt 705 kvadratmeter kommersiell area i lägen med goda kommunikationer. Samtliga fastigheter kommer att miljöcertifieras. Peab kommer att uppföra fastigheterna i egen balansräkning fram till färdigställandet i slutet av 2023 då resultatavräkning kommer att ske i samband med avyttring.

I Norge har bostadsmarknaden inte påverkats i samma utsträckning av den avmattade konjunkturen, även om försäljningen sjönk under senare delen av 2022. I Moss, strax söder om Oslo, har produktion av 52 lägenheter startat. I Ålesund har vi startat produktion av 57 lägenheter med fokus på energieffektivitet i centralt och naturnära läge. På Tunkvartalet i Oslo startades den fjärde etappen med 52 bostäder av totalt 405 bostäder, som Peab äger tillsammans med USBL.

Strategiska markförvärv är viktiga för Peabs kontinuerliga utveckling inom bostadsutveckling. I Finland förvärvade vi byggrätter i Esbo i Helsingforsregionen i omedelbar närhet till Ainoa köpcentrum och Hagalunds tunnelbanestation. Peab kommer att uppföra omkring 120 nya bostäder på området.

Nettoomsättning och resultat

Nettoomsättningen uppgick till 8 167 Mkr (8 976). Omsättningen har minskat i samtliga länder till följd av den avvaktande marknaden, vilket inneburit färre produktionsstarter och låg försäljningstakt av bostäder. Rörelseresultatet uppgick till 940 Mkr (1 006) och rörelsemarginalen till 11,5 procent (11,2).

Igångsättningen av egenutvecklade bostäder uppgick under året till 1 810 enheter (3 020), varav 203 (426) har konverteras från hyresrätter. Antalet sålda bostäder uppgick till 1 643 (3 047). Under inledningen av året var försäljningen relativt god i alla tre länderna men under andra halvåret året har efterfrågan på bostäder minskat. Antalet egenutvecklade bostäder i produktion uppgick vid årets utgång till 4 539 (4 702). Andelen sålda bostäder i produktion uppgick till 69 procent (76). Antalet återköpta bostäder per 31 december 2022 uppgick till 105 (144), varav merparten är i Finland. Under året har 526 bostäder (676) produktionsstartats i hyresrättsprojekt i egen balansräkning. Antal bostäder i hyresrättsprojekt som har sålts och avräknats uppgick under året till 66 (91). Antal bostäder i hyresrättsprojekt under produktion uppgick till 1 179 (922) vid årets utgång. Av dessa är 866 avtalade om försäljning vid frånträdet.

Det underliggande behovet av bostäder bedöms vara stort men stigande räntor och konjunkturosäkerhet minskar efterfrågan på bostadsmarknaden för alla typer av bostäder. En låg försäljningstakt för bostäder påverkar förutsättningarna för produktionsstarter framöver negativt.

Sysselsatt kapital har ökat vid utgången av året jämfört med motsvarande tidpunkt 2021 och uppgick till 11 047 Mkr (9 258). Ökningen förklaras i huvudsak av förvärv av byggrätter, fler pågående hyresrättsprojekt och osåld del av pågående bostadsrättsprojekt.

Bostadsbyggrätter

Number, approx. Dec 31
2022
Dec 31
2021
Antal, cirka 31 dec
2022
31 dec
2021
Development rights on our own balance sheet Byggrätter i egen balansräkning 21 800 19 500
Development rights via joint ventures Byggrätter via joint ventures 4 700 4 600
Development rights via options etc. Byggrätter via optioner m.m. 8 900 10 500
Total Totalt 35 400 34 600

Egenutvecklad bostadsproduktion

Jan-Dec
2022
Jan-Dec
2021
Jan-dec
2022
Jan-dec
2021
Tenant-​owner associations, ownership and residential limited companies Bostadsrätter, ägarlägenheter och bostadsaktiebolag
Number of production-started homes during the period
Antal under perioden produktionsstartade bostäder
1 810 1) 3 020 1)
Number of sold homes during the period
Antal under perioden sålda bostäder
1 643 3 047
Total number of homes under production, at the end of the period
Totalt antal bostäder i produktion, vid periodens slut
4 539 4 702
Portion of sold homes under production, at the end of the period
Andel sålda bostäder i produktion, vid periodens slut
69% 76%
Number of repurchased homes on our balance sheet, at the end of the period
Antal återköpta bostäder i egen balansräkning, vid periodens slut
105 144
Rentals Hyresrätter
Number of production-started homes during the period
Antal under perioden produktionsstartade bostäder
526 676
Number of sold homes during the period
Antal under perioden sålda bostäder
66 91
Number converted to tenant-owner associations during the period
Antal under perioden konverterade till bostadsrätter
203 426
Total number of homes in production, at the end of the period
Totalt antal bostäder i produktion, vid periodens slut
1 179 2) 922 2)

1) Inkluderar 203 (426) bostäder som har konverterats från hyresrätter

2) Varav 866 (638), motsvarande 73 procent (69), är avtalade om försäljning vid färdigställande

Tidpunkt för färdigställande av pågående egenutvecklade bostadsprojekt 1)

1) Avser svenska bostadsrättsföreningar och egna hem, norska ägarbostäder och andelslägenheter samt finska bostadsaktiebolag.

Peab fick enligt branschorganisationen Prognoscentret högst kundnöjdhet två år efter inflyttning av Sveriges bostadsköpare, det man i branschen kallar garantifasen. Undersökningen från 2022 visar också att Peab Bostad ligger långt över branschsnittet inom kvalitetsfaktorn pålitlighet samt att betyget ligger i topp inom kvalitetsfaktorerna bostaden, miljöanpassning och prisvärdhet under garantifasen.

Fastighetsutveckling

Fastighetsutveckling förädlar och utvecklar områden och mark för kommersiella fastigheter. Den huvudsakliga ambitionen är att bedriva utvecklingsprojekt med utgångspunkt i byggrätter i egen balansräkning. Samarbete med partners via joint ventures kan ske vid olika tidpunkter under ett projekt eller omfatta en långsiktig utveckling av ett område. Fastighetsutveckling utvecklar också samhällsfastigheter av olika slag, oavsett om investeraren är offentlig, privat eller en förening (exempelvis idrottsanläggningar).

Hyresmarknaden för kontorsfastigheter i de nordiska storstadsregionerna var under det första halvåret relativt stabil, men kom att försvagas på grund av osäkerhet på marknaden under det andra halvåret. Utvecklingen fortsätter att gå mot mer flexibla kontor där de i större utsträckning blir en mötesplats för utbyte av idéer. Detta samtidigt som en del av marknaden fortsätter att efterfråga kontor i enlighet med mer traditionella former. Hyresnivåerna har i stort legat kvar på samma nivå sedan 2020.

Under året har flera fastighetsutvecklingsprojekt påbörjats och färdigställts. I bland annat Sundsvall färdigställdes Baldershallen och 14 000 kvadratmeter ny- och ombyggda idrottsytor överlämnades till Fastighets AB Balder. I centrala Bankeryd utvecklar Peab ett LSS-boende på 420 kvadratmeter åt Humana. Vidare undertecknade Peab och Annehem Fastigheter ett avtal med Sundsvall Logistikpark om markköp om cirka 58 000 kvadratmeter i Sundsvall Logistikpark. Arbetet med framtagandet av fastigheten har ett stort miljö- och hållbarhetsfokus och följer hållbarhetsprogrammet CEEQUAL. Peab och Annehem Fastigheter planerar att utveckla området vidare och kommer att fortsätta hålla en hög miljöprofil och miljöcertifiera ytorna man etablerar. I Lund har vi förvärvat mark för att utveckla en kontorsfastighet på 9 000 kvadratmeter och i Malmö har vi förvärvat 20 000 kvadratmeter för logistikändamål.

Vidare fortsätter utvecklingen av fastigheter i svenska och norska fjällmiljöer tillsammans med SkiStar, där vi samäger fastigheter i bolaget Skiab Invest AB. Arbetet med Sadelbyn 7 i Åre om 42 lägenheter har fortsatt under året och i Lindvallen har 20 lägenheter påbörjats i Timmerbyn.

Nettoomsättning och resultat

Under 2022 uppgick nettoomsättningen till 494 Mkr (521) och rörelseresultatet till 187 Mkr (231). Realisationsvinster från fastighetsförsäljningar uppgick till 85 Mkr (218). Under året har bland annat en logistikanläggning i Södertälje till Annehem Fastigheter samt en idrottshall i Sundsvall till Balder avyttrats. Under föregående år avyttrades bland annat kontorsfastigheter i Helsingborg och Solna till Annehem Fastigheter. Våra delägda bolag fortsätter att utvecklas väl och resultatbidrag från de delägda bolagen ökade och uppgick till 134 Mkr jämfört med 92 Mkr föregående år.

Sysselsatt kapital uppgick vid utgången av 2022 till 4 585 Mkr (4 265). En stor del av det sysselsatta kapitalet utgörs av andelar i delägda bolag samt utlåning till delägda bolag.

Nedanstående tabell visar pågående fastighetsprojekt per 31 december 2022. Peab har under året tagit beslut om att investera 101 Mkr i ett nytt kontor i Jönköping. Projektet beräknas vara klart under fjärde kvartalet 2023.

Fastighetsprojekt

Type of project Location Kontor Rentable area in m2 Degree rented, % Recognized value, MSEK Total investment at completion, MSEK Timepoint of completion
Level of completion, %
Typ av projekt Ort Uthyrningsbar
yta, m2
Uthyrningsgrad, % Bokfört värde, Mkr Beslutad investering, Mkr Tidpunkt färdigställande
Färdigställande-
grad, %
Office building Kontor Malmö Malmö 7 400 55 223 331 Q1-2023 67
Office building Kontor Jönköping Jönköping 3 200 100 27 101 Q4-2023 26
Office building Kontor Gothenburg Göteborg 13 100 0 239 535 Q3-2024 45
Total Summa 489

Nyckeltal 2022 väsentliga joint ventures 1)

MSEK Fastighets AB Centur Fastighets AB ML4 Point Hyllie Holding AB Skiab Invest AB Tornet Bostadsproduktion AB
Mkr Fastighets AB Centur Fastighets AB ML4 Point Hyllie Holding AB Skiab Invest AB Tornet Bostadsproduktion AB
Net sales Nettoomsättning 428 134 85 119 232
Profit for the year Årets resultat 315 25 4 114 -107
Total assets Balansomslutning 8 036 2 214 1 428 2 632 6 070
– of which recognized value of properties – varav bokfört värde fastigheter 7 872 1 940 1 403 2 526 5 748
Peab’s portion of unrecognized fair value exclusive tax Peabs del av oredovisade verkliga värden exklusive skatt 653 56 350

1)  Avser joint venture företagens bokförda värden för januari – december 2022 samt per 31 december 2022. Då Fastighets AB Centur, Skiab Invest AB och Tornet Bostadsproduktion AB tillämpar marknadsvärdering av fastigheter skiljer sig värdena i tabellen ovan gentemot de redovisade värdena i Peabkoncernen för joint ventureföretagen enligt not 19.