Icke-finansiella mål och hållbarhet

Aktiviteter under första kvartalet

  • ECO-Betong blir standardbetong i Peabs svenska verksamhet. Det innebär en storsatsning för miljön där utsläppen av koldioxid reduceras med minst tio procent jämfört med traditionell betong. Varje gram som kan bytas ut mot alternativa bindemedel som Merit gör därmed skillnad.
  • Peab har skrivit avtal med Benders om att öppna en ny terminal i Uddevalla för lagring av det alternativa bindemedlet Merit som minskar koldioxidavtrycket i betong.
  • Peab har beställt 2,5 tusen ton armeringsjärn från Spanien som ger en klimatpåverkan på endast 182 kg koldioxidekvivalenter per ton, vilket är det lägsta på den europeiska marknaden. Snittet i Europa ligger närmare fyra gånger högre för samma typ av armering. Den stora minskningen i koldioxidekvivalenter kommer från att stålet har tillverkats helt med solel. Armeringen har sedan fraktats till Sverige med ett fartyg som drivs av biobränsle.
  • Peab är först i Sverige med att klara Svanens krav för renovering av ett befintligt hus. Det är ett flerfamiljshus i Ronneby från 50-talet som från början skulle rivas men som nu alltså bevarats med godkänd miljöcertifiering.
  • En ny årskull med kvinnliga lärlingar tar snart plats på Peabs bygg- och anläggningsprojekt i Sverige när den andra omgången av Byggåret kör igång. Ansökningsprocessen inleddes under kvartalet och är i full gång. Programmet är ett initiativ som tar upp kampen för en mer jämställd byggbransch.