VDs kommentar

Trenden med den tudelade marknaden håller i sig. Vi ser alltjämt en avstannad bostadsmarknad som påverkar bostadsbyggandet negativt, medan offentligt byggande uppvisar en god marknadsutveckling. Peab har en bred verksamhet och under perioden har vi en god utveckling bland annat inom Anläggning och Beläggning.

Koncernens nettoomsättning minskade med sex procent under årets första nio månader och uppgick till 43 182 Mkr (46 087). Rörelseresultatet uppgick till 1 720 Mkr (1 888) och rörelsemarginalen uppgick till 4,0 procent (4,1). Exkluderat effekten av Mall of Scandinavia (MoS) uppgick rörelseresultatet till 1 320 Mkr och rörelsemarginalen till 3,1 procent. Den lägre efterfrågan på nyproduktion av bostäder i samtliga våra verksamhetsländer påverkade oss framför allt inom affärsområdena Projektutveckling och Bygg. Anläggning, Beläggning och offentligt husbyggande inom Bygg har haft en god utveckling men detta kompenserar inte fullt ut effekten av det kraftigt minskade bostadsbyggandet. Sammantaget ger detta effekt på både resultatgenerering och skuldsättning och vi anpassar fortlöpande verksamheten till marknadssituationen.

Inom affärsområde Bygg var nettoomsättningen oförändrad och inom Anläggning ökade omsättningen med en procent under de första nio månaderna. Rörelsemarginalen i Bygg exkl. MoS uppgick till 1,9 procent (2,2) och i Anläggning till 3,0 procent (3,0). Arbete inom affärsområde Bygg pågår med att anpassa verksamheten till en lägre efterfrågan på bostadsprojekt. Sammantaget uppgick rörelsemarginalen för entreprenadverksamheterna till 2,3 procent (2,5).

I affärsområde Industri minskade nettoomsättningen med sex procent under årets första nio månader. Rörelsemarginalen uppgick till 3,3 procent (2,9). Den förbättrade rörelsemarginalen förklaras i huvudsak av ökad intjäning inom Beläggning. Inom industriverksamheterna har vi fortsatt att hantera påverkan av de höga energi- och bränslekostnaderna i prissättningen till kund samt genom anpassningar och effektiviseringar i verksamheten.

I affärsområde Projektutveckling minskade nettoomsättningen med 36 procent till följd av den låga aktiviteten inom bostadsutveckling i hela Norden. Få sålda bostäder och mycket låg igångsättning av egenutvecklade bostadsprojekt bidrog till det fortsatt minskande rörelseresultatet inom Bostadsutveckling, som uppvisade en rörelsemarginal på 5,8 procent (10,5). I Fastighetsutveckling har det inte skett några större transaktioner under perioden.

Totalt antal igångsatta egenutvecklade bostäder under perioden januari till september var 648 (2 022), varav 121 (1 680) var bostadsrätter/ägarlägenheter och 527 (342) var bostäder i hyresrättsprojekt i egen balansräkning. Antalet sålda bostäder uppgick totalt till 604 (1 502), varav 341 (1 502) var bostadsrätter/ägarlägenheter och 263 (–) var bostäder i hyresrättsprojekt. Försäljningsgraden i pågående projekt för bostadsrätter/ägarlägenheter uppgick per den 30 september 2023 till 67 procent (72).

Orderingången minskade under januari till september till 34,6 Mdkr (42,8). Minskningen förklaras till största delen av den svaga efterfrågan på bostadsprojekt, vilket påverkar affärsområdena Projektutveckling och Bygg. Vi har också varit mer selektiva vid lämnande av anbud inom beläggningsverksamheten i Norge. Orderingången från offentliga beställare har varit god under perioden. Orderstock kvar att producera vid utgången av perioden uppgick till 41,7 Mdkr (48,8).

Skiljedom till Peabs fördel

Den 30 juni 2023 meddelades skiljedom i målet mellan Peab och Unibail Rodamco Westfield avseende entreprenaden Mall of Scandinavia i Solna där Peab vann framgång. Unibail Rodamco Westfield har sedan dess yrkat att hovrätten ska upphäva skiljedomen i dess helhet i en så kallad klandertalan och samtidigt har domen inhiberats. Det innebär att domen tills vidare inte kan verkställas och att tidpunkten för betalning skjuts fram. Peab gör ingen ny bedömning avseende de tidigare kommunicerade bedömda resultateffekterna och ser inte att det föreligger någon som helst grund för klander.

Det här kvartalet redovisar vi tre av våra nio externa mål: allvarliga olyckor, rörelsemarginal och nettoskuldsättningsgrad. Antalet allvarliga olyckor uppgick, beräknat på rullande 12 månader, till 40 (48 per den 30 september 2022), varav 26 avsåg egen personal och 14 underentreprenörer.

Det är positivt att vårt fokus på dessa frågor fortsätter att ge resultat och att trenden utvecklas åt rätt håll. Det förebyggande arbetsmiljöarbetet och åtgärder för att förhindra att olyckor inträffar igen, liksom ständiga informationsinsatser är centralt för att minska arbetsplatsolyckorna.

Våra finansiella mål är satta över tid och en normal konjunktur. Ett av målen är att ha en rörelsemarginal som överstiger sex procent. Beräknat på rullande 12 månader uppgick rörelsemarginalen exklusive MoS efter det tredje kvartalet till 3,6 procent. Rörelsemarginalen påverkas tydligt av det försämrade marknadsläget på bostadsmarknaden. Vårt andra finansiella mål, nettoskuldsättningsgraden, uppgick efter årets tredje kvartal till 0,7, vilket är innanför målintervallet 0,3-0,7. Nettoskulden har ökat till följd av ökad rörelsekapitalbindning främst inom affärsområdena Projektutveckling och Industri.

Enligt externa bedömare pekar de samlade nordiska marknadsutsikterna inom bostäder nedåt för 2023, medan utvecklingen inom övrigt husbyggande och anläggning förväntas vara övervägande positiv. Det handlar framför allt om en starkare efterfrågan inom offentligt husbyggande, anläggning och investeringar kopplade till grön omställning. När det gäller bostäder startas det för närvarande knappt några nya projekt på marknaden. De högre räntorna och den höga inflationen gör det svårare att få ihop kalkyler. Även 2024 förväntas en lägre investeringsnivå på den nordiska marknaden.

Det är inte bra att bostadsbyggandet minskar så kraftigt med tanke på att de underliggande behoven i Norden kvarstår. Frågan om hur den långsiktiga hanteringen av bostadsförsörjningen bör se ut, framför allt i Sverige, är viktig att bringa klarhet i. Samtidigt kan vi för Peabs del konstatera att vi har en väldimensionerad byggrättsportfölj i attraktiva lägen och i avvaktan på att marknaden återvänder vidareutvecklar och förbereder vi projekt inför framtida starter.

Vi fortsätter nu att anpassa verksamheten genom fortsatt högt kostnadsfokus och försiktighet på investeringssidan i väntan på att bostadsmarknaden och övrigt privat byggande återigen tar fart.

Det är en styrka för oss att vi har flera ben att stå på med vårt breda erbjudande till marknaden. Vi ser hur våra fyra samverkande affärsområden, omfattande lokala närvaro i Norden och våra kompetenta medarbetare minskar Peabs sårbarhet i rådande marknadsläge. I det långa perspektivet finns goda förutsättningar för tillväxt inom de segment och marknader där vi verkar.