ESRS

E4 – Biologisk mångfald och ekosystem

Väsentliga hållbarhetsämnen för Peab

Peab och biologisk mångfald och ekosystem

Del av värdekedjan   Exempel på inverkan, risk eller möjlighet Beskrivning
Direkta påverkansfaktorer
 

Uppströms

Anspråkstagande av mark för råvaru- och kraftproduktion (byggnation och i drift)

 

  • Förändrad markanvändning och påverkan på land- och vattenekosystem, livsmiljöer och arter vid exempelvis gruvdrift och vattenkraftproduktion.
  • Utsläpp och föroreningar kan påverka den biologiska mångfalden.
 

Egen verksamhet

Anspråktagande av mark (t.ex. byggen, vägar, täkter) eller marina resurser (t.ex. hamnar)

 

 

  • Exploatering av jungfrulig mark som påverkar naturliga ekosystem.

 

Egen verksamhet Återställande eller sanering av nyttjad mark eller täkter
  • Återställande eller sanering skapar förutsättningar för etablering av nya ekosystem
 

Nedströms

Anlagd infrastruktur och fastigheter
  • Anlagd infrastruktur, som vägar och järnvägar, samt fastigheter begränsar livsrummet och utgör barriär för växt- och djurliv.  
Ekosystems omfattning och tillstånd
Egen verksamhet Asfaltering av ytor eller konstruktioner av betong
  • Hårdgörning av mark kan minska markens förmåga att absorbera vatten samt öka avrinning och erosion. Till exempel kan parkeringsplatser och vägbyggen förhindra vatteninfiltration och skada naturliga habitat.

Tabellen ovan ger exempel på väsentlig påverkan, risker och möjligheter som förekommer i Peabs egen verksamhet, liksom uppströms och nedströms i värdekedjan. Den är inte heltäckande.

Biologisk mångfald och ekosystem innebär en variation inom arter, mellan arter och olika typer av livsmiljöer och är avgörande för naturens och därmed människans välfärd. Peabs verksamhet och aktiviteterna i våra värdekedjor påverkar den biologiska mångfalden och ekosystem. Till exempel kan de innebära ingrepp i naturen med risk för att arter trängs undan. Vid bedömning av inverkans- och finansiell väsentlighet är det följande underämnen inom direkta påverkansfaktorer och ekosystems omfattning och tillstånd vi slår fast som väsentliga:

  • Direkta påverkansfaktorer: Förändrad markanvändning och förändrad sötvattens- och havsvattensanvändning
  • Direkta påverkansfaktorer: Direkt exploatering
  • Ekosystems omfattning och tillstånd: Hårdgörning av mark

När det gäller Peabs verksamhet och biologisk mångfald och ekosystem, följer här några exempel längs värdekedjan på aktiviteter som har eller kan ha påverkan:  

Uppströms: Råoljeutvinning, kalkbrytning, gruvdrift av till exempel järnmalm, stålframställning samt skogsbruk 

Egen verksamhet: Byggnation, täktverksamhet, hårdgörning av mark genom asfaltering av ytor eller konstruktioner av betong  

Nedströms: Infrastruktur vi anlägger, som vägar och järnvägar samt fastigheter vi bygger 

Biologisk mångfald och ekosystem har koppling till FN:s 15:e globala mål för hållbar utveckling: Ekosystem och biologisk mångfald.

Väsentlighetsprocessen

För att utvärdera påverkan, risker och möjligheter i relation till biologisk mångfald och ekosystem i vår verksamhet och våra affärsmodeller har koncernens råd för biologisk mångfald varit delaktig i  den koncernövergripande väsentlighetsanalysen. Arbetet har skett i enlighet med beskrivningen av väsentlighetsprocessen i avsnittet ESRS 2 på sidan 49 och med hjälp av tredje part specialiserad på området. Analysen genomfördes med hjälp av den så kallade LEAP-metoden, som är vedertagen för analyser av biologisk mångfald och ekosystem. Förutom en nulägesanalys innefattar analysen även rekommendationer och ligger därför till grund för en färdplan fram till år 2030 för Peabs arbete med biologisk mångfald och ekosystem, som är under framtagande.

I det första steget tog vi fram ett kartunderlag där vi placerade Peabs verksamhetsställen – framför allt täkter, asfaltverk och betongfabriker där verksamhet bedrivs under lång tid och som har påverkan på biologisk mångfald och ekosystem – på landspecifika kartor. Därefter analyserade vi vilka av verksamheterna som ligger inom en kilometer från skyddade naturområden.

För bygg- och anläggningsprojekt med mer temporära verksamhetsställen, såsom väg- och husbyggen samt byggrätter har vi inte genomfört motsvarande analys. Påverkan, risker och möjligheter på biologisk mångfald och ekosystem från entreprenadprojekt hanteras huvudsakligen av projektspecifika kund- och lagkrav.

Andra verksamheter med stationära verksamhetsställen, framför allt uthyrningsverksamhet, fabriker för prefabricerade betongelement och drift- och underhållsdepåer, har inte bedömts ha väsentlig påverkan på biologisk mångfald och ekosystem.

Så arbetar vi

Peab har ett ansvar för den biologiska mångfalden och ekosystem, såväl under produktions- som användarfasen. Ett av våra tre miljömål är att vi senast år 2040 ska ha en helt resurseffektiv verksamhet, vilket är fastslaget av koncernledningen. I detta mål ingår att vi ska skydda, bevara och stärka ekosystem och biologisk mångfald vid exploatering av mark och naturresurser. Det pågår arbete dels med att i Peabs affärsmodeller och strategier än tydligare säkerställa beaktande av biologiska mångfald och ekosystem, dels med att utveckla ramverk med mätetal, mätmetoder och strategiska förbättringsområden såväl på koncernnivå som mer nedbrutet i verksamheten.

Peabs mål är att senast år 2040 ha en 100 procent resurseffektiv verksamhet

Ansvar och policyer

Koncernens miljöchef samordnar och driver de gemensamma miljöfrågorna, inklusive frågan om biologisk mångfald och ekosystem, i nära samverkan med affärsområdenas miljöchefer och -specialister. I koncernen finns det så kallade rådet för biologisk mångfald som har till syfte att säkerställa helhetsperspektiv och effektiv hantering av lands- och koncerngemensamma frågeställningar. Koncernens miljöfunktioner har uppgiften att stödja ansvariga chefer i affärsområdena att fatta beslut om frågor avseende biologisk mångfald och ekosystem för att omsätta planer till aktiviteter och åstadkomma framdrift i arbetet.

Huvuddelen av Peabs verksamheter arbetar inom ramen för ett ledningssystem som är miljöcertifierade enligt ISO 14001. I ledningssystemen finns processer som beskriver hur vi ska ta hänsyn till frågor avseende biologisk mångfald och ekosystem. Miljöledningssystemet är integrerat i verksamhetsledningssystemet, vilket bland annat innefattar Peabs miljöpolicy där vårt mål är att arbeta långsiktigt för att minska vår negativa miljöpåverkan, effektivisera resursanvändningen och skydda miljön, inklusive den biologiska mångfalden. De fyra affärsområdena ansvarar för implementering och efterlevnad av ledningssystem och policyer i det dagliga arbetet. När vi miljöcertifierar byggnader, till exempel genom Svanenmärkning, innebär det att vi beaktar biologisk mångfald.

Enligt Peabs rutiner ska verksamheten riskbedöma möjlig påverkan på biologisk mångfald och ekosystem innan projekt eller andra aktiviteter i verksamheten startas, för att förebygga skadlig påverkan på naturvärden. När nya områden ska tas i bruk eller befintliga områden utökas krävs enligt gällande lagstiftning att ingen oacceptabel negativ inverkan sker på biologiskt känsliga områden. Därför gör vi de utredningar och vidtar de försiktighetsåtgärder som krävs på varje aktuell plats.

Arbetssätt och fokusområden

Vi arbetar på olika sätt med att skydda och främja biologisk mångfald, inklusive bevarande av hotade arter, restaurering av skadade ekosystem och hållbar förvaltning av naturresurser. Konkret handlar det om allt från råvaruhantering, certifieringar, rutiner för att undvika, återställa och mildra negativa konsekvenser på den biologiska mångfalden och ekosystem till att hantera sociala konsekvenser relaterade till biologisk mångfald.

Ibland lyckas vi till och med bidra till att öka bestånden i de miljöer där vi genomför projekt. Det sker till exempel genom att vi utvecklar grön och blå infrastruktur i direkt anslutning till projekten, såsom faunapassager och fiskomlöp.

Våra förutsättningar för att skydda och bevara biologisk mångfald avgörs till stor del av att vi fattar rätt beslut från början. Dels eftersträvar vi att göra det i samband med ansökningar om miljötillstånd för egna anläggningar, dels är tidiga kunddialoger viktiga när det gäller entreprenadprojekt. Innan vi öppnar en täkt, till exempel, gör vi naturvärdes- och artbedömningar för att kunna avgöra om en plats är lämplig och vi identifierar eventuella skyddsåtgärder och upprättar allt fler biologiska mångfaldsplaner. Hittills har vi upprättat 15 mångfaldsplaner i Sverige. Samtidigt kan täkterna erbjuda unika livsmiljöer för många hotade arter och därmed innehålla högre naturvärden än omgivningen.

Verksamheter som till exempel kan komma att påverka hotade arter utreder vi i samband med tillståndsprövningar. När det gäller markförstöring eller hårdgörning av mark hanterar vi vanligen eventuella negativa konsekvenser inom respektive projekt redan i samband med projektering och projektutveckling. Oavsiktliga negativa konsekvenser under produktion, såsom vattengenomsläpplighet och påverkan på dagvattenflöden, hanterar vi i den dagliga verksamheten.

Vi arbetar aktivt tillsammans med leverantörer och tillverkare för att värna den biologiska mångfalden och ekosystem.

Vi är även aktiva i en rad branschinitiativ för att utveckla kunskap och driva frågorna om biologisk mångfald och ekosystem tillsammans med andra i vår bransch. Till exempel har vi deltagit i två arbetsgrupper i ett branschgemensamt projekt som tagit fram ett praktiskt verktyg för att värdera effekterna av insatser kopplat till biologisk mångfald. Vi är medlemmar i Business@Biodiversity Sweden, som är ett nätverk med fokus på biologisk mångfald och affärsnytta, i Aggregates Europes (UEPG) arbetsgrupp för biologisk mångfald, i Sveriges Bergmaterialindustris arbetsgrupp för biologisk mångfald och framtagande av färdplan för biologisk mångfald.

Fokus framåt

Arbetet med att ta fram en färdplan med aktiviteter för Peabs arbete med biologisk mångfald och ekosystem fortgår, liksom målformulering inom området. Ett led i detta är att göra en översyn av Peabs miljöpolicy för att utvärdera behovet av styrning avseende biologisk mångfald och ekosystem.

Mål och mätetal

Under 2024 var målet att göra en koncernövergripande kartläggning av Peabs påverkan på och av biologisk mångfald. Kartläggningen färdigställdes och utgör nu grunden för det fortsatta arbetet med att identifiera lämpliga mål och aktiviteter.