Övriga upplysningar
Risker och osäkerhetsfaktorer
Peabs verksamhet är utsatt för såväl operativa som finansiella risker. Riskernas påverkan på Peabs resultat och ställning avgörs av hur väl den dagliga verksamheten sköts i företaget. Därutöver är Peabs verksamhet utsatt för omvärldsrisker som till exempel konjunkturutveckling och förändrade förutsättningar i form av ändringar av lagar och regelverk och andra politiska beslut.
Hanteringen av de operativa riskerna är en ständigt pågående process med tanke på verksamhetens stora antal projekt som påbörjas, genomförs och avslutas. De operativa riskerna hanteras i linjeorganisationen inom respektive affärsområde. Verksamheten i Peab är till stor del projektrelaterad. Oklarheter kring kontraktsvillkor kan leda till gränsdragningsfrågor följt av förhandlingar med beställare. Förhandlingen avseende projektet Mall of Scandinavia har ännu inte lett till en slutlig uppgörelse. Peab gör ingen annan bedömning av det ekonomiska utfallet än vad som tidigare kommunicerats.
De finansiella riskerna är kopplade till verksamhetens kapitalbindning och kapitalbehov främst i form av ränterisk och refinansieringsrisk. De finansiella riskerna hanteras på koncernnivå. För ytterligare information om risker och osäkerhetsfaktorer, se årsredovisningen för 2016.
Innehav av egna aktier
Peabs innehav av egna aktier uppgick vid ingången av 2017 till 1 086 984 B-aktier, motsvarande 0,4 procent av totalt antal aktier. Inga förändringar har skett under år 2017.
Peabaktien
Peabs B-aktie är noterad vid Nasdaq Stockholm, Large Cap listan. Peabaktiens stängningskurs den 31 december 2017 var 70,60 kr, vilket innebär en minskning under 2017 med två procent. Den svenska aktiebörsen, mätt med Affärsvärldens generalindex, ökade under perioden med sex procent. Under 2017 har Peabaktien som högst noterats i 109,50 kr och som lägst i 70,60 kr.
Viktiga händelser under rapportperioden
Peab har under oktober avyttrat samtliga 2 458 447 aktier i Lemminkäinen Oyj. Försäljningen innebar en positiv likviditetseffekt på cirka 575 Mkr. Transaktionen redovisades under fjärde kvartalet och har påverkat finansnettot positivt med 93 Mkr.
