Affärsområde Industri

Affärsområde Industri har produkter och tjänster som behövs för ett mer hållbart och kostnadseffektivt genomförande av bygg- och anläggningsprojekt på den nordiska marknaden. Med lokal förankring utförs uppdrag i både liten och stor skala. 

Affärsområde Industri erbjuder allt från grus- och bergmaterial, betong, beläggning och tillfällig el till prefabricerade betongelement. Affärsområdet bistår även med uthyrning av kranar och maskiner, distribution av bindemedel till betongindustrin, transporter samt återvinning av byggavfall och schaktmassor. Verksamheten bedrivs genom de sex produktområden; Ballast, Beläggning, Betong, Transport och Maskin, Uthyrning samt Byggsystem.

Nettoomsättning och resultat

Nettoomsättningen för första kvartalet 2021 uppgick till 2 204 Mkr (2 215). Justerat för förvärvade enheter minskade omsättningen med 12 procent jämfört med motsvarande period föregående år. Den svenska verksamhetens andel av nettoomsättningen har minskat till följd av förvärvet av beläggnings- och ballastverksamheten under 2020.

Rörelseresultatet för första kvartalet 2021 uppgick till -397 Mkr (-66) och rörelsemarginalen till -18,0 procent (-3,0). Peab förvärvade YIT:s nordiska beläggning-​ och ballastverksamhet den 1 april 2020. Den förvärvade verksamheten har ett väldigt tydligt säsongsmönster vilket innebär att första kvartalet präglas av stora underskott eftersom säsongen startar först under andra kvartalet. Om förvärvet hade skett den 1 januari 2020 hade rörelseresultatet i det första kvartalet 2020 påverkats med -297 Mkr. Avskrivningar på övervärden relaterade till kundkontrakt i övertagen orderstock och anläggningstillgångar har belastat med -20 Mkr i första kvartalet 2021. Därutöver har den kalla vintern haft en negativ resultatpåverkan på verksamheterna inom affärsområde Industri. För den senaste rullande 12-månaders perioden uppgick rörelsemarginalen till 4,1 procent jämfört med 5,9 procent för helår 2020.

Sysselsatt kapital uppgick vid periodens slut till 8 871 Mkr jämfört med 6 399 vid utgången av motsvarande period föregående år. Ökningen är relaterad till den förvärvade verksamheten.

 

 

Orderingång och orderstock

Orderingången under första kvartalet 2021 uppgick till 3 302 Mkr (1 399) och ökningen förklaras av orderingång i den förvärvade verksamheten. Orderstocken per 31 mars 2021 uppgick till 6 497 Mkr (3 409).

 

 

Nettoomsättning

per produktområde, rullande 12 månader
per geografisk marknad, rullande 12 månader

Nyckeltal

Jan-Mar
2021
Jan-Mar
2020
Apr 2020-
Mar 2021
Jan-Dec
2020
Jan-mar
2021
Jan-mar
2020
Apr 2020-
mar 2021
Jan-dec
2020
Net sales, MSEK Nettoomsättning, Mkr 2 204 2 215 18 709 18 720
Operating profit, MSEK Rörelseresultat, Mkr -397 -66 774 1 105
Operating margin, % Rörelsemarginal, % -18,0 -3,0 4,1 5,9
Orders received, MSEK Orderingång, Mkr 3 302 1 399 11 796 9 893
Order backlog, MSEK Orderstock, Mkr 6 497 3 409 6 497 3 921
Capital employed at the end of the period, MSEK
Sysselsatt kapital vid periodens utgång, Mkr
8 871 6 399 8 871 8 822
Average number of employees 1) Medelantalet anställda 1) 5 238 3 527 5 238 4 892
Concrete, thousands of m3 2) Betong, tusentals m3 2) 266 288 1 350 1 372
Paving, thousands of tons 2) Beläggning, tusentals ton 2) 86 38 8 444 8 396
Mineral Aggregates, thousands of tons 2) Ballast, tusentals ton 2) 5 396 2 885 34 740 32 229

1) Beräknat på rullande 12 månader

2) Avser såld mängd