Affärsområde Projektutveckling
Affärsområde Projektutveckling, som omfattar Bostadsutveckling och Fastighetsutveckling, skapar hållbara och levande stadsmiljöer med såväl bostäder som kommersiella fastigheter och samhällsfastigheter. Affärsområdet ansvarar för koncernens förvärv och avyttring av fastigheter samt projektutveckling som genererar entreprenader till övriga affärsområden. Projektutveckling sker i helägda bolag eller i samarbete med partners via joint ventures.
Bostadsutveckling utvecklar alla typer av bostäder på den nordiska bostadsmarknaden såsom flerfamiljshus i bostadsrätts-, äganderätts- och hyresrättsform samt småhus. Fastighetsutveckling utvecklar kontor, lokaler och ibland hela stadsdelar i samarbete med kommuner och andra partners. Verksamheten är huvudsakligen fokuserad till storstadsområden i hela Norden.
Peabs huvudsakliga ambition är att bedriva utvecklingsprojekt i egen balansräkning. Samarbete med andra partners via joint ventures kan ske vid olika tidpunkter under ett projekt. Målet är att skapa ett kapitaleffektivt utvecklingsarbete med partners som förstärker affärerna och därmed lönsamheten.
Nettoomsättning och resultat
Under första kvartalet 2021 minskade nettoomsättningen inom Projektutveckling till 1 710 Mkr (1 969). Minskningen förklaras främst av en lägre nettoomsättning inom Bostadsutveckling. Rörelseresultatet uppgick till 213 Mkr (174) och rörelsemarginalen till 12,5 procent (8,8). Sysselsatt kapital i Projektutveckling uppgick vid periodens slut till 12 853 Mkr (13 898).
Sysselsatt kapital
| MSEK | Mar 31 2021 | Mar 31 2020 | Dec 31 2020 | |
| Mkr | 31 mar 2021 | 31 mar 2020 | 31 dec 2020 | |
| Operations property | Driftsfastigheter | 176 | 118 | 161 |
| Investment property | Förvaltningsfastigheter | 112 | 114 | 112 |
| Project and development property | Projekt- och exploateringsfastigheter | 9 656 | 10 932 | 9 060 |
| of which housing development rights | varav bostadsbyggrätter | 5 303 | 5 144 | 4 819 |
| of which commercial development rights | varav kommersiella byggrätter | 601 | 584 | 585 |
| of which unsold part of ongoing housing projects | varav osåld del av pågående bostadsprojekt | 2 214 | 3 042 | 1 730 |
| of which ongoing rental projects in Sweden | varav pågående hyresrättsprojekt i Sverige | 597 | 946 | 1 100 |
| of which ongoing commercial projects | varav pågående kommersiella projekt | 293 | 524 | 226 |
| of which completed property | varav färdigställda fastigheter | 304 | 218 | 311 |
| of which other | varav övrigt | 344 | 474 | 289 |
| Participation in joint ventures | Andelar i joint ventures | 1 830 | 1 585 | 1 873 |
| Loans to joint ventures | Utlåning till joint ventures | 1 240 | 1 119 | 1 213 |
| Working capital and other | Rörelsekapital och övrigt | -161 | 30 | -230 |
| Total | Summa | 12 853 | 13 898 | 12 189 |
| of which Property Development | varav Fastighetsutveckling | 3 795 | 3 648 | 3 766 |
| of which Housing Development | varav Bostadsutveckling | 9 058 | 10 250 | 8 423 |
Nyckeltal
| Jan-Mar 2021 | Jan-Mar 2020 | Apr-Mar 2020/2021 | Jan-Dec 2020 | ||
| Jan-mar 2021 | Jan-mar 2020 | Apr-mar 2020/2021 | Jan-dec 2020 | ||
| Net sales, MSEK | Nettoomsättning, Mkr | 1 710 | 1 969 | 7 241 | 7 500 |
| of which Property Development | varav Fastighetsutveckling | 30 | 122 | 283 | 375 |
| of which Housing Development | varav Bostadsutveckling | 1 680 | 1 847 | 6 958 | 7 125 |
| Operating profit, MSEK | Rörelseresultat, Mkr | 213 | 174 | 1 708 | 1 669 |
| of which Property Development | varav Fastighetsutveckling | 10 | 25 | 967 | 982 |
| of which Housing Development | varav Bostadsutveckling | 203 | 149 | 741 | 687 |
| Operating margin, % | Rörelsemarginal, % | 12,5 | 8,8 | 23,6 | 22,3 |
| of which Property Development | varav Fastighetsutveckling | 33,3 | 20,5 | 341,7 | 261,9 |
| of which Housing Development | varav Bostadsutveckling | 12,1 | 8,1 | 10,6 | 9,6 |
| Capital employed at the end of the period, MSEK | Sysselsatt kapital vid periodens utgång, Mkr | 12 853 | 13 898 | 12 853 | 12 189 |
| Orders received, MSEK | Orderingång, Mkr | 2 507 | 1 670 | 7 777 | 6 940 |
| Order backlog, MSEK | Orderstock, Mkr | 6 149 | 4 885 | 6 149 | 5 151 |
| Average number of employees 1) | Medelantalet anställda 1) | 264 | 341 | 264 | 290 |
1) Beräknat på rullande 12 månader
Bostadsutveckling
Nettoomsättningen minskade med nio procent och uppgick till 1 680 Mkr (1 847). Samtliga länder har en något lägre omsättning jämfört med första kvartalet 2020. Rörelseresultatet ökade till 203 Mkr (149) och rörelsemarginalen förbättrades till 12,1 procent (8,1). För den senaste rullande 12-månaders perioden uppgick rörelsemarginalen till 10,6 procent jämfört med 9,6 procent för helår 2020.
Igångsättningen av egenutvecklade bostäder uppgick under första kvartalet till 662 (503), varav 206 har konverterats från hyresrätter. I produktionsstarterna är det en bra geografisk spridning. Antalet sålda bostäder uppgick till 657 (787). Under kvartalet har försäljningen varit god i alla tre länderna. Antal egenutvecklade bostäder i produktion vid periodens utgång minskade till 3 821 (4 538). Andelen sålda bostäder i produktion uppgick till 74 procent (72). Antalet återköpta bostäder per 31 mars 2021 uppgick till 222 (245).
Under första kvartalet har 253 bostäder (75) produktionsstartats i hyresrättsprojekt i egen balansräkning och 91 bostäder (–) har sålts. Antal bostäder i hyresrättsprojekt under produktion uppgick till 719 (568) vid periodens utgång. Av dessa är 419 sålda till investerare och kommer att resultatavräknas vid frånträdet.
Sysselsatt kapital har minskat vid utgången av perioden och uppgick till 9 058 Mkr (10 250). Färre pågående bostäder i produktion har medfört ett lägre sysselsatt kapital i jämförelse med utgången av motsvarande period föregående år.
Nettoomsättning
Egenutvecklad bostadsproduktion
| Jan-Mar 2021 | Jan-Mar 2020 | Apr 2020- Mar 2021 | Jan-Dec 2020 | ||
| Jan-mar 2021 | Jan-mar 2020 | Apr 2020- mar 2021 | Jan-dec 2020 | ||
| Tenant-owner associations, share housing and residential limited companies | Bostadsrätter, ägarlägenheter och bostadsaktiebolag | ||||
| Number of production-started homes during the period | Antal under perioden produktionsstartade bostäder | 662 1) | 503 | 2 450 | 2 291 |
| Number of sold homes during the period | Antal under perioden sålda bostäder | 657 | 787 | 2 552 | 2 682 |
| Total number of homes under production, at the end of the period | Totalt antal bostäder i produktion, vid periodens slut | 3 821 | 4 538 | 3 821 | 4 014 |
| Portion of sold homes under production, at the end of the period | Andel sålda bostäder i produktion, vid periodens slut | 74% | 72% | 74% | 73% |
| Number of repurchased homes on our balance sheet, at the end of the period | Antal återköpta bostäder i egen balansräkning, vid periodens slut | 222 | 245 | 222 | 222 |
| Rentals | Hyresrätter | ||||
| Number of production-started homes during the period | Antal under perioden produktionsstartade bostäder | 253 | 75 | 680 | 502 |
| Number of sold homes during the period | Antal under perioden sålda bostäder | 91 | – | 95 | 4 |
| Number converted to tenant-owner associations during the period | Antal under perioden konverterade till bostadsrätter | 206 | – | 434 | 228 |
| Total number of homes in production, at the end of the period | Totalt antal bostäder i produktion, vid periodens slut | 719 2) | 568 | 719 | 763 |
1) Inkluderar 206 bostäder som har konverterats från hyresrätter
2) Varav 419, motsvarande 58 procent, är avtalade om försäljning vid färdigställande
Bostadsbyggrätter
| Number, approx. | Mar 31 2021 | Mar 31 2020 | Dec 31 2020 | |
| Antal, cirka | 31 mar 2021 | 31 mar 2020 | 31 dec 2020 | |
| Development rights on our own balance sheet | Byggrätter i egen balansräkning | 18 800 | 20 000 | 18 900 |
| Development rights via joint ventures | Byggrätter via joint ventures | 4 400 | 4 600 | 4 400 |
| Development rights via options etc. | Byggrätter via optioner m.m. | 9 800 | 9 700 | 9 700 |
| Total | Totalt | 33 000 | 34 300 | 33 000 |
Scheele Promenad
Lund
Tidpunkt för färdigställande av egenutvecklade pågående bostäder 1)
1) Avser svenska bostadsrättsföreningar och egna hem, norska ägarbostäder och andelslägenheter samt finska bostadsaktiebolag
Fastighetsutveckling
Omsättning och rörelseresultat från verksamheten härrör från förvärv, utveckling, drift och förvaltning av helägda fastigheter, av resultatandelar från delägda bolag samt realisationsresultat vid avyttring av färdiga fastigheter och andelar i delägda bolag.
Under första kvartalet 2021 uppgick omsättningen till 30 Mkr (122) och rörelseresultatet till 10 Mkr (25). Under kvartalet har vissa verksamheter med koppling till resande och turism påverkats negativt till följd av coronapandemin vilket har medfört ett lägre rörelseresultat med cirka 20 Mkr i jämförelse med första kvartalet 2020.
Sysselsatt kapital inom Fastighetsutveckling uppgick till 3 795 Mkr (3 648) vid utgången av första kvartalet 2021. En stor del av det sysselsatta kapitalet utgörs av andelar i delägda bolag samt utlåning till delägda bolag. Nedanstående tabell visar de större pågående fastighetsprojekten per 31 mars 2021. Under föregående år avtalades om försäljning av kontorsfastigheterna i Helsingborg och Solna till Annehem Fastigheter.
Varvsstaden
Malmö
Pågående fastighetsprojekt
| Type of project | Location | Rentable area in m2 | Degree rented, % | Recognized value, MSEK | Total investment at completion, MSEK | Timepoint of completion | Level of completion, % | ||
| Typ av projekt | Ort | Uthyrningsbar yta, m2 | Uthyrningsgrad, % | Bokfört värde, Mkr | Beslutad investering, Mkr | Tidpunkt färdigställande | Färdigställande-grad, % | ||
| Office building | Helsingborg | Kontor | Helsingborg | 2 900 | 88 | 104 | 106 | Q2-2021 | 98 |
| Office building | Solna | Kontor | Solna | 4 300 | 100 | 135 | 194 | Q3-2021 | 70 |
| Sports hall | Sundsvall | Idrottshall | Sundsvall | 14 700 | 100 | 116 | 223 | Q2-2022 | 52 |
| Total | Summa | 355 | |||||||
| of which operations property | varav driftsfastigheter | 104 | |||||||
| of which project and development property | varav projekt- och exploateringsfastigheter | 251 | |||||||
Väsentliga joint ventures
Peabs väsentliga joint venture bolag Tornet Bostadsproduktion AB, Fastighets AB Centur, Fastighets AB ML4 och Point Hyllie Holding AB utvecklas väl och via dessa har Peab byggt upp betydande indirekta innehav i förvaltningsfastigheter och exploateringsfastigheter för såväl kommersiella- som bostadsändamål. Löpande avkastning sker i form av andelar i joint ventures resultat redovisade i rörelseresultatet samt ränteintäkter på utlåning. De marknadsvärdesförändringar på fastigheter som påverkar de bokförda värdena i joint venture bolagen inkluderas inte i Peabs redovisning.
Tornet Bostadsproduktion AB
Utveckla, äga och förvalta attraktiva och miljövänliga hyresrätter i de större städerna i Sverige.
Peabs andel: 33 procent
Partner: Folksam och Balder
Geografi: Stockholm, Mälardalen, Göteborg och Öresundsregionen
Bokfört värde fastigheter per 31 mars 2021 1): 5 103 Mkr (4 560)
Peabs del av oredovisade verkliga värden exkl. skatt 1): 360 Mkr (262)
Större pågående projekt: LP Parken, Göteborg 15 000 m2 uthyrningsbar yta, Tallbohov, Järfälla 10 500 m2 uthyrningsbar yta samt ytterligare två hyresrättsprojekt i Helsingborg
Fastighets AB Centur
Äga, förvalta och utveckla kommersiella fastigheter och bostäder.
Peabs andel: 50 procent
Partner: Balder
Geografi: Stockholm, Mälardalen, Göteborg och Öresundsregionen
Bokfört värde fastigheter per 31 mars 2021 1): 7 197 Mkr (6 708)
Peabs del av oredovisade verkliga värden exkl. skatt 1): 435 Mkr (426)
Större pågående projekt: Gjuteriet Varvsstaden, Malmö, ombyggnad av cirka 4 600 m2 (hyresgäst Oatly)
Fastighets AB ML4
Äga och förvalta forskningsanläggningen Max IV. Anläggningen hyrs ut till Lunds Universitet.
Peabs andel: 50 procent
Partner: Wihlborgs
Geografi: Lund
Bokfört värde fastigheter per 31 mars 2021 : 1 970 Mkr (1 893)
Större pågående projekt: Forskningsbyggnad 6 400 m2
Point Hyllie Holding AB
Utveckla, äga och förvalta kontorsfastigheten The Point samt äga och förvalta hotellfastigheten Värdshuset 5 (Operatör Quality Hotel View).
Peabs andel: 50 procent
Partner: Volito
Geografi: Hyllie, Malmö
Bokfört värde fastigheter per 31 mars 2021: 1 354 Mkr (1 309)
Större pågående projekt: Inga större pågående projekt
1) Värderade till marknadsvärde i joint venture företagen. De marknadsvärderingar på fastigheter som påverkar de bokförda värdena i joint venture företagen inkluderas inte i Peabs redovisning.