Not 3 – Rörelsesegment och avstämning mellan segmentsredovisning och IFRS
| Group Jan-Mar 2021 MSEK | Construction | Civil Engineering | Industry | Project Development | Group functions | Eliminations | Group Segment | Differences in accounting principles 1) | Group IFRS | |
| Koncernen Jan-mar 2021 Mkr | Bygg | Anläggning | Industri | Projekt- utveckling | Koncern-gemensamt | Eliminering | Koncernen Segment | Skillnader i redovisnings-principer 1) | Koncernen IFRS | |
| External sales | Extern försäljning | 5 205 | 2 807 | 1 485 | 1 707 | 12 | 11 216 | -92 | 11 124 | |
| Internal sales | Intern försäljning | 991 | 283 | 719 | 3 | 289 | -2 285 | – | ||
| Total revenue | Summa intäkter | 6 196 | 3 090 | 2 204 | 1 710 | 301 | -2 285 | 11 216 | -92 | 11 124 |
| Operating profit | Rörelseresultat | 151 | 52 | -397 | 213 | -82 | -10 | -73 | -41 | -114 |
| Operating margin, % | Rörelsemarginal, % | 2,4 | 1,7 | -18,0 | 12,5 | -0,7 | -1,0 | |||
| Financial income | Finansiella intäkter | 30 | 30 | |||||||
| Financial expenses | Finansiella kostnader | -24 | -14 2) | -38 | ||||||
| Net finance | Finansnetto | 6 | -14 | -8 | ||||||
| Pre-tax profit | Resultat före skatt | -67 | -55 | -122 | ||||||
| Tax | Skatt | 12 | 11 | 23 | ||||||
| Profit for the period | Periodens resultat | -55 | -44 | -99 | ||||||
| Capital employed (closing balance) | Sysselsatt kapital (UB) | -1 115 | -562 | 8 871 | 12 853 | -388 3) | 19 659 | 5 360 | 25 019 | |
| Total assets | Balansomslutning | 36 227 | 5 625 4) | 41 852 | ||||||
| Equity | Eget kapital | 13 408 | -891 | 12 517 | ||||||
| Equity/assets ratio, % | Soliditet, % | 37,0 | 29,9 | |||||||
| Net debt | Nettoskuld | 4 045 | 6 251 | 10 296 | ||||||
| Cashflow before financing | Kassaflöde före finansiering | -108 | -327 | -435 |
1) För mer information om fördelning av intäkts- och resultatposter se not 2 samt avsnitt Översikt affärsområden.
2) Avser IFRS 16, tillkommande leasing -14 Mkr.
3) Ej fördelat sysselsatt kapital.
4) Fördelas på IFRS 16, tillkommande leasing 1 764 Mkr, bostadsprojekt 3 861 Mkr.
| Group Jan-Mar 2020 MSEK | Construction | Civil Engineering | Industry | Project Development | Group functions | Eliminations | Group Segment | Differences in accounting principles and other 1) | Group IFRS | |
| Koncernen Jan-mar 2020 Mkr | Bygg | Anläggning | Industri | Projekt- utveckling | Koncern-gemensamt | Eliminering | Koncernen Segment | Skillnader i redovisnings-principer och övrigt 1) | Koncernen IFRS | |
| External sales | Extern försäljning | 5 565 | 2 597 | 1 472 | 1 951 | 12 | 11 597 | 273 | 11 870 | |
| Internal sales | Intern försäljning | 1 055 | 173 | 743 | 18 | 271 | -2 219 | 41 | -41 | – |
| Total revenue | Summa intäkter | 6 620 | 2 770 | 2 215 | 1 969 | 283 | -2 219 | 11 638 | 232 | 11 870 |
| Operating profit | Rörelseresultat | 146 | 41 | -66 | 174 | -83 | -1 | 211 | -41 | 170 |
| Operating margin, % | Rörelsemarginal, % | 2,2 | 1,5 | -3,0 | 8,8 | 1,8 | 1,4 | |||
| Financial income | Finansiella intäkter | 40 | 0 | 40 | ||||||
| Financial expenses | Finansiella kostnader | -110 | -19 2) | -129 | ||||||
| Net finance | Finansnetto | -70 | -19 2) | -89 | ||||||
| Pre-tax profit | Resultat före skatt | 141 | -60 | 81 | ||||||
| Tax | Skatt | -20 | 7 | -13 | ||||||
| Profit for the period | Periodens resultat | 121 | -53 | 68 | ||||||
| Capital employed (closing balance) | Sysselsatt kapital (UB) | -1 570 | – 18 | 6 399 | 13 898 | 1 218 3) | 19 927 | 5 903 | 25 830 | |
| Total assets | Balansomslutning | 36 589 | 6 192 4) | 42 781 | ||||||
| Equity | Eget kapital | 12 349 | -789 | 11 560 | ||||||
| Equity/assets ratio, % | Soliditet, % | 33,8 | 27,0 | |||||||
| Net debt | Nettoskuld | 4 186 | 7 804 | 11 990 | ||||||
| Cashflow before financing | Kassaflöde före finansiering | 1 597 | -333 | 1 264 |
1) För mer information om fördelning av intäkts- och resultatposter se not 2 samt avsnitt Översikt affärsområden.
2) Fördelas på Annehem -12 Mkr samt IFRS 16, tillkommande leasing -7 Mkr.
3) Ej fördelat sysselsatt kapital.
4) Fördelas på Annehem 2 015 Mkr, IFRS 16, tillkommande leasing 631 Mkr, bostadsprojekt 4 697 Mkr samt interna poster -1 151 Mkr.
| Group Jan-Dec 2020 MSEK | Construction | Civil Engineering | Industry | Project Development | Group functions | Eliminations | Group Segment | Differences in accounting principles and other 1) | Group IFRS | |
| Koncernen Jan-dec 2020 Mkr | Bygg | Anläggning | Industri | Projekt- utveckling | Koncern-gemensamt | Eliminering | Koncernen Segment | Skillnader i redovisnings-principer och övrigt 1) | Koncernen IFRS | |
| External sales | Extern försäljning | 22 898 | 11 742 | 15 151 | 7 436 | 51 | 57 278 | 2 574 | 59 852 | |
| Internal sales | Intern försäljning | 4 091 | 1 101 | 3 569 | 64 | 1 155 | -9 841 | 139 | -139 | – |
| Total revenue | Summa intäkter | 26 989 | 12 843 | 18 720 | 7 500 | 1 206 | -9 841 | 57 417 | 2 435 | 59 852 |
| Operating profit | Rörelseresultat | 663 | 391 | 1 105 | 1 669 | -310 | 23 | 3 541 | 381 | 3 922 |
| Operating margin, % | Rörelsemarginal, % | 2,5 | 3,0 | 5,9 | 22,3 | 6,2 | 6,6 | |||
| Financial income | Finansiella intäkter | 96 | 0 | 96 | ||||||
| Financial expenses | Finansiella kostnader | -204 | -69 2) | -273 | ||||||
| Net finance | Finansnetto | -108 | -69 | -177 | ||||||
| Pre-tax profit | Resultat före skatt | 3 433 | 312 | 3 745 | ||||||
| Tax | Skatt | -485 | -79 | -564 | ||||||
| Profit for the year | Årets resultat | 2 948 | 233 | 3 181 | ||||||
| Capital employed (closing balance) | Sysselsatt kapital (UB) | -767 | -408 | 8 822 | 12 189 | -402 3) | 19 434 | 5 001 | 24 435 | |
| Total assets | Balansomslutning | 36 604 | 5 560 4) | 42 164 | ||||||
| Equity | Eget kapital | 13 251 | -808 | 12 443 | ||||||
| Equity/assets ratio, % | Soliditet, % | 36,2 | 29,5 | |||||||
| Net debt | Nettoskuld | 3 873 | 5 809 | 9 682 | ||||||
| Cashflow before financing | Kassaflöde före finansiering | 2 779 | 974 | 3 753 |
1) För mer information om fördelning av intäkts- och resultatposter se not 2 samt avsnitt Översikt affärsområden.
2) Fördelas på Annehem Fastigheter under januari-november 2020 med -35 Mkr samt IFRS 16, tillkommande leasing -34 Mkr.
3) Ej fördelat sysselsatt kapital.
4) Fördelas på IFRS 16, tillkommande leasing 1 805 Mkr samt bostadsprojekt 3 755 Mkr.