Quarterly data
Group, IFRS
| MSEK | Oct-Dec 2025 | Jul-Sep 2025 | Apr-Jun 2025 | Jan-Mar 2025 | Oct-Dec 2024 | Jul-Sep 2024 | Apr-Jun 2024 | Jan-Mar 2024 | |
| Mkr | Okt-dec 2025 | Jul-sep 2025 | Apr-jun 2025 | Jan-mar 2025 | Okt-dec 2024 | Jul-sep 2024 | Apr-jun 2024 | Jan-mar 2024 | |
| Net sales | Nettoomsättning | 17,335 | 15,358 | 15,063 | 10,825 | 17,185 | 15,720 | 16,928 | 11,450 |
| Production costs | Kostnader för produktion | -15,622 | -13,647 | -13,369 | -10,415 | -14,939 | -14,174 | -15,281 | -11,008 |
| Gross profit | Bruttoresultat | 1,713 | 1,711 | 1,694 | 410 | 2,246 | 1,546 | 1,647 | 442 |
| Sales and administrative expenses | Försäljnings- och administrationskostnader | -801 | -668 | -985 | -783 | -932 | -613 | -885 | -759 |
| Other operating income | Övriga rörelseintäkter | 151 | 83 | 88 | 114 | 47 | 46 | 60 | 329 |
| Other operating costs | Övriga rörelsekostnader | 4 | -8 | -7 | -23 | 8 | 13 | -8 | -24 |
| Operating profit | Rörelseresultat | 1,067 | 1,118 | 790 | -282 | 1,369 | 992 | 814 | -12 |
| Financial income | Finansiella intäkter | 33 | 20 | 39 | 54 | 66 | 66 | 59 | 68 |
| Financial expenses | Finansiella kostnader | -106 | -112 | -753 | -173 | -150 | -170 | -167 | -155 |
| Net finance | Finansnetto | -73 | -92 | -714 | -119 | -84 | -104 | -108 | -87 |
| Pre-tax profit | Resultat före skatt | 994 | 1,026 | 76 | -401 | 1,285 | 888 | 706 | -99 |
| Tax | Skatt | -165 | -197 | -4 | 34 | -171 | -154 | -110 | 43 |
| Profit for the period | Periodens resultat | 829 | 829 | 72 | -367 | 1,114 | 734 | 596 | -56 |
| Profit for the period, attributable to: | Periodens resultat hänförligt till: | ||||||||
| Shareholders in parent company | Moderbolagets ägare | 829 | 829 | 72 | -373 | 1,121 | 732 | 596 | -57 |
| Non-controlling interests | Innehav utan bestämmande inflytande | 0 | 0 | 0 | 6 | -7 | 2 | 0 | 1 |
| Profit for the period | Periodens resultat | 829 | 829 | 72 | -367 | 1,114 | 734 | 596 | -56 |
| Key ratios, IFRS | Nyckeltal, IFRS | ||||||||
| Earnings per share before and after dilution, SEK | Resultat per aktie före och efter utspädning, kr | 2.90 | 2.89 | 0.25 | -1.30 | 3.90 | 2.54 | 2.08 | -0.20 |
| Average number of outstanding shares, million | Genomsnittligt antal utestående aktier, miljoner | 284.1 | 286.6 | 287.5 | 287.5 | 287.5 | 287.5 | 287.5 | 287.5 |
| Capital employed (CB) | Sysselsatt kapital (UB) | 28,116 | 28,619 | 28,644 | 29,646 | 30,878 | 30,526 | 31,962 | 33,016 |
| Equity (CB) | Eget kapital (UB) | 16,479 | 15,993 | 15,316 | 16,001 | 16,504 | 15,316 | 14,666 | 14,481 |
Business areas
| MSEK | Oct-Dec 2025 | Jul-Sep 2025 | Apr-Jun 2025 | Jan-Mar 2025 | Oct-Dec 2024 | Jul-Sep 2024 | Apr-Jun 2024 | Jan-Mar 2024 | |
| Mkr | Okt-dec 2025 | Jul-sep 2025 | Apr-jun 2025 | Jan-mar 2025 | Okt-dec 2024 | Jul-sep 2024 | Apr-jun 2024 | Jan-mar 2024 | |
| Net sales | Nettoomsättning | ||||||||
| Construction | Bygg | 7,169 | 5,238 | 5,959 | 5,317 | 6,541 | 5,130 | 6,358 | 5,788 |
| Civil Engineering | Anläggning | 5,258 | 4,248 | 4,433 | 3,668 | 4,893 | 3,810 | 4,278 | 3,558 |
| Industry | Industri | 5,123 | 6,953 | 5,678 | 2,283 | 5,576 | 7,528 | 6,033 | 2,411 |
| – of which Swerock/Asphalt | – varav Swerock/Asfalt | 4,192 | 6,194 | 4,880 | 1,504 | 4,611 | 6,734 | 5,137 | 1,492 |
| – of which Construction system | – varav Byggsystem | 1,063 | 855 | 900 | 854 | 1,050 | 865 | 976 | 984 |
| – of which eliminations | – varav elimineringar | -132 | -96 | -102 | -75 | -85 | -71 | -80 | -65 |
| Project Development | Projektutveckling | 1,711 | 892 | 751 | 991 | 1,737 | 758 | 720 | 1,055 |
| – of which Property Development | – varav Fastighetsutveckling | 25 | 48 | 36 | 57 | 636 | 6 | 21 | 23 |
| – of which Housing Development | – varav Bostadsutveckling | 1,686 | 844 | 715 | 934 | 1,101 | 752 | 699 | 1,032 |
| Group functions | Koncerngemensamt | 371 | 349 | 362 | 346 | 343 | 333 | 345 | 329 |
| Eliminations | Elimineringar | -2,507 | -2,078 | -2,246 | -1,680 | -2,305 | -2,020 | -2,502 | -2,000 |
| Group, segment reporting | Koncernen, segmentsredovisning | 17,125 | 15,602 | 14,937 | 10,925 | 16,785 | 15,539 | 15,232 | 11,141 |
| Adjustment of housing to IFRS | Justering bostäder till IFRS | 210 | -244 | 126 | -100 | 400 | 181 | 1,696 | 309 |
| IFRS 16, additional leases | IFRS 16. tillkommande leasingavtal | ||||||||
| Group, IFRS | Koncernen, IFRS | 17,335 | 15,358 | 15,063 | 10,825 | 17,185 | 15,720 | 16,928 | 11,450 |
| Operating profit | Rörelseresultat | ||||||||
| Construction | Bygg | 148 | 116 | 137 | 111 | 96 | 96 | 123 | 101 |
| Civil Engineering | Anläggning | 217 | 169 | 204 | 114 | 140 | 117 | 165 | 77 |
| Industry | Industri | 615 | 875 | 544 | -549 | 597 | 848 | 449 | -479 |
| – of which Swerock/Asphalt | – varav Swerock/Asfalt | 590 | 875 | 533 | -558 | 461 | 892 | 461 | -576 |
| – of which Construction system | – varav Byggsystem | 25 | 0 | 11 | 9 | 136 | -44 | -12 | 97 |
| Project Development | Projektutveckling | 120 | 36 | -1 | 83 | 521 | -6 | -33 | 246 |
| – of which Property Development | – varav Fastighetsutveckling | 84 | 84 | 11 | 49 | 533 | 8 | 21 | 261 |
| – of which Housing Development | – varav Bostadsutveckling | 36 | -48 | -12 | 34 | -12 | -14 | -54 | -15 |
| Group functions | Koncerngemensamt | -124 | -62 | -121 | -56 | -142 | -62 | -79 | -58 |
| Eliminations | Elimineringar | 20 | 14 | -3 | 19 | 43 | 2 | -6 | 7 |
| Group, segment reporting | Koncernen, segmentsredovisning | 996 | 1,148 | 760 | -278 | 1,255 | 995 | 619 | -106 |
| Adjustment of housing to IFRS | Justering bostäder till IFRS | 61 | -41 | 20 | -16 | 103 | -14 | 190 | 85 |
| IFRS 16, additional leases | IFRS 16. tillkommande leasingavtal | 10 | 11 | 10 | 12 | 11 | 11 | 5 | 9 |
| Group, IFRS | Koncernen, IFRS | 1,067 | 1,118 | 790 | -282 | 1,369 | 992 | 814 | -12 |
| Operating margin, % | Rörelsemarginal, % | ||||||||
| Construction | Bygg | 2.1 | 2.2 | 2.3 | 2.1 | 1.5 | 1.9 | 1.9 | 1.7 |
| Civil Engineering | Anläggning | 4.1 | 4.0 | 4.6 | 3.1 | 2.9 | 3.1 | 3.9 | 2.2 |
| Industry | Industri | 12.0 | 12.6 | 9.6 | -24.0 | 10.7 | 11.3 | 7.4 | -19.9 |
| – of which Swerock/Asphalt | – varav Swerock/Asfalt | 14.1 | 14.1 | 10.9 | -37.1 | 10.0 | 13.2 | 9.0 | -38.6 |
| – of which Construction system | – varav Byggsystem | 2.4 | 0.0 | 1.2 | 1.1 | 13.0 | -5.1 | -1.2 | 9.9 |
| Project Development | Projektutveckling | 7.0 | 4.0 | -0.1 | 8.4 | 30.0 | -0.8 | -4.6 | 23.3 |
| – of which Property Development | – varav Fastighetsutveckling | 336.0 | 175.0 | 30.6 | 86.0 | 83.8 | 133.3 | 100.0 | 1,134.8 |
| – of which Housing Development | – varav Bostadsutveckling | 2.1 | -5.7 | -1.7 | 3.6 | -1.1 | -1.9 | -7.7 | -1.5 |
| Group functions | Koncerngemensamt | ||||||||
| Eliminations | Elimineringar | ||||||||
| Group, segment reporting | Koncernen, segmentsredovisning | 5.8 | 7.4 | 5.1 | -2.5 | 7.5 | 6.4 | 4.1 | -1.0 |
| Adjustment of housing to IFRS | Justering bostäder till IFRS | ||||||||
| IFRS 16, additional leases | IFRS 16. tillkommande leasingavtal | ||||||||
| Group, IFRS | Koncernen, IFRS | 6.2 | 7.3 | 5.2 | -2.6 | 8.0 | 6.3 | 4.8 | -0.1 |
| Key ratios, segment reporting, MSEK | Nyckeltal, segmentsredovisning, Mkr | ||||||||
| Earnings per share before and after dilution, SEK | Resultat per aktie före och efter utspädning, kr | 2.69 | 3.01 | 0.20 | -1.24 | 3.63 | 2.59 | 1.48 | -0.45 |
| Capital employed (CB) | Sysselsatt kapital (UB) | 26,784 | 26,689 | 27,104 | 27,673 | 28,999 | 27,537 | 28,719 | 27,721 |
| Equity (CB) | Eget kapital (UB) | 16,716 | 16,296 | 15,572 | 16,285 | 16,760 | 15,650 | 14,992 | 14,976 |
| Orders received | Orderingång | 14,947 | 10,223 | 13,183 | 16,574 | 12,052 | 10,135 | 16,434 | 17,889 |
| Order backlog at the end of the period | Orderstock vid periodens utgång | 48,544 | 48,279 | 51,757 | 51,955 | 44,906 | 47,026 | 50,578 | 47,808 |