Kvartalsuppgifter
Koncernen, IFRS
| MSEK | Jan-Mar 2026 | Oct-Dec 2025 | Jul-Sep 2025 | Apr-Jun 2025 | Jan-Mar 2025 | Oct-Dec 2024 | Jul-Sep 2024 | Apr-Jun 2024 | Jan-Mar 2024 | |
| Mkr | Jan-mar 2026 | Okt-dec 2025 | Jul-sep 2025 | Apr-jun 2025 | Jan-mar 2025 | Okt-dec 2024 | Jul-sep 2024 | Apr-jun 2024 | Jan-mar 2024 | |
| Net sales | Nettoomsättning | 10 832 | 17 335 | 15 358 | 15 063 | 10 825 | 17 185 | 15 720 | 16 928 | 11 450 |
| Production costs | Kostnader för produktion | -10 390 | -15 622 | -13 647 | -13 369 | -10 415 | -14 939 | -14 174 | -15 281 | -11 008 |
| Gross profit | Bruttoresultat | 442 | 1 713 | 1 711 | 1 694 | 410 | 2 246 | 1 546 | 1 647 | 442 |
| Sales and administrative expenses | Försäljnings- och administrationskostnader | -814 | -801 | -668 | -985 | -783 | -932 | -613 | -885 | -759 |
| Other operating income | Övriga rörelseintäkter | 226 | 151 | 83 | 88 | 114 | 47 | 46 | 60 | 329 |
| Other operating costs | Övriga rörelsekostnader | -3 | 4 | -8 | -7 | -23 | 8 | 13 | -8 | -24 |
| Operating profit | Rörelseresultat | -149 | 1 067 | 1 118 | 790 | -282 | 1 369 | 992 | 814 | -12 |
| Financial income | Finansiella intäkter | 28 | 33 | 20 | 39 | 54 | 66 | 66 | 59 | 68 |
| Financial expenses | Finansiella kostnader | -113 | -106 | -112 | -753 | -173 | -150 | -170 | -167 | -155 |
| Net finance | Finansnetto | -85 | -73 | -92 | -714 | -119 | -84 | -104 | -108 | -87 |
| Pre-tax profit | Resultat före skatt | -234 | 994 | 1 026 | 76 | -401 | 1 285 | 888 | 706 | -99 |
| Tax | Skatt | 61 | -165 | -197 | -4 | 34 | -171 | -154 | -110 | 43 |
| Profit for the period | Periodens resultat | -173 | 829 | 829 | 72 | -367 | 1 114 | 734 | 596 | -56 |
| Profit for the period, attributable to: | Periodens resultat hänförligt till: | |||||||||
| Shareholders in parent company | Moderbolagets ägare | -172 | 829 | 829 | 72 | -373 | 1 121 | 732 | 596 | -57 |
| Non-controlling interests | Innehav utan bestämmande inflytande | -1 | 0 | 0 | 0 | 6 | -7 | 2 | 0 | 1 |
| Profit for the period | Periodens resultat | -173 | 829 | 829 | 72 | -367 | 1 114 | 734 | 596 | -56 |
| Key ratios, IFRS | Nyckeltal, IFRS | |||||||||
| Earnings per share before and after dilution, SEK | Resultat per aktie före och efter utspädning, kr | -0,61 | 2,90 | 2,89 | 0,25 | -1,30 | 3,90 | 2,54 | 2,08 | -0,20 |
| Average number of outstanding shares, million | Genomsnittligt antal utestående aktier, miljoner | 281,6 | 284,1 | 286,6 | 287,5 | 287,5 | 287,5 | 287,5 | 287,5 | 287,5 |
| Capital employed (CB) | Sysselsatt kapital (UB) | 29 061 | 28 116 | 28 619 | 28 644 | 29 646 | 30 878 | 30 526 | 31 962 | 33 016 |
| Equity (CB) | Eget kapital (UB) | 16 423 | 16 479 | 15 993 | 15 316 | 16 001 | 16 504 | 15 316 | 14 666 | 14 481 |
Affärsområden
| MSEK | Jan-Mar 2026 | Oct-Dec 2025 | Jul-Sep 2025 | Apr-Jun 2025 | Jan-Mar 2025 | Oct-Dec 2024 | Jul-Sep 2024 | Apr-Jun 2024 | Jan-Mar 2024 | |
| Mkr | Jan-mar 2026 | Okt-dec 2025 | Jul-sep 2025 | Apr-jun 2025 | Jan-mar 2025 | Okt-dec 2024 | Jul-sep 2024 | Apr-jun 2024 | Jan-mar 2024 | |
| Net sales | Nettoomsättning | |||||||||
| Construction | Bygg | 5 299 | 7 169 | 5 238 | 5 959 | 5 317 | 6 541 | 5 130 | 6 358 | 5 788 |
| Civil Engineering | Anläggning | 4 062 | 5 258 | 4 248 | 4 433 | 3 668 | 4 893 | 3 810 | 4 278 | 3 558 |
| Industry | Industri | 2 462 | 5 123 | 6 953 | 5 678 | 2 283 | 5 576 | 7 528 | 6 033 | 2 411 |
| – of which Swerock/Asphalt | – varav Swerock/Asfalt | 1 507 | 4 192 | 6 194 | 4 880 | 1 504 | 4 611 | 6 734 | 5 137 | 1 492 |
| – of which Construction system | – varav Byggsystem | 1 047 | 1 063 | 855 | 900 | 854 | 1 050 | 865 | 976 | 984 |
| – of which eliminations | – varav elimineringar | -92 | -132 | -96 | -102 | -75 | -85 | -71 | -80 | -65 |
| Project Development | Projektutveckling | 492 | 1 711 | 892 | 751 | 991 | 1 737 | 758 | 720 | 1 055 |
| – of which Property Development | – varav Fastighetsutveckling | 31 | 25 | 48 | 36 | 57 | 636 | 6 | 21 | 23 |
| – of which Housing Development | – varav Bostadsutveckling | 461 | 1 686 | 844 | 715 | 934 | 1 101 | 752 | 699 | 1 032 |
| Group functions | Koncerngemensamt | 350 | 371 | 349 | 362 | 346 | 343 | 333 | 345 | 329 |
| Eliminations | Elimineringar | -1 894 | -2 507 | -2 078 | -2 246 | -1 680 | -2 305 | -2 020 | -2 502 | -2 000 |
| Group, segment reporting | Koncernen, segmentsredovisning | 10 771 | 17 125 | 15 602 | 14 937 | 10 925 | 16 785 | 15 539 | 15 232 | 11 141 |
| Adjustment of housing to IFRS | Justering bostäder till IFRS | 61 | 210 | -244 | 126 | -100 | 400 | 181 | 1 696 | 309 |
| IFRS 16, additional leases | IFRS 16, tillkommande leasingavtal | |||||||||
| Group, IFRS | Koncernen, IFRS | 10 832 | 17 335 | 15 358 | 15 063 | 10 825 | 17 185 | 15 720 | 16 928 | 11 450 |
| Operating profit | Rörelseresultat | |||||||||
| Construction | Bygg | 222 | 148 | 116 | 137 | 111 | 96 | 96 | 123 | 101 |
| Civil Engineering | Anläggning | 147 | 217 | 169 | 204 | 114 | 140 | 117 | 165 | 77 |
| Industry | Industri | -412 | 615 | 875 | 544 | -549 | 597 | 848 | 449 | -479 |
| – of which Swerock/Asphalt | – varav Swerock/Asfalt | -440 | 590 | 875 | 533 | -558 | 461 | 892 | 461 | -576 |
| – of which Construction system | – varav Byggsystem | 28 | 25 | 0 | 11 | 9 | 136 | -44 | -12 | 97 |
| Project Development | Projektutveckling | 9 | 120 | 36 | -1 | 83 | 521 | -6 | -33 | 246 |
| – of which Property Development | – varav Fastighetsutveckling | 11 | 84 | 84 | 11 | 49 | 533 | 8 | 21 | 261 |
| – of which Housing Development | – varav Bostadsutveckling | -2 | 36 | -48 | -12 | 34 | -12 | -14 | -54 | -15 |
| Group functions | Koncerngemensamt | -114 | -124 | -62 | -121 | -56 | -142 | -62 | -79 | -58 |
| Eliminations | Elimineringar | -8 | 20 | 14 | -3 | 19 | 43 | 2 | -6 | 7 |
| Group, segment reporting | Koncernen, segmentsredovisning | -156 | 996 | 1 148 | 760 | -278 | 1 255 | 995 | 619 | -106 |
| Adjustment of housing to IFRS | Justering bostäder till IFRS | -6 | 61 | -41 | 20 | -16 | 103 | -14 | 190 | 85 |
| IFRS 16, additional leases | IFRS 16, tillkommande leasingavtal | 13 | 10 | 11 | 10 | 12 | 11 | 11 | 5 | 9 |
| Group, IFRS | Koncernen, IFRS | -149 | 1 067 | 1 118 | 790 | -282 | 1 369 | 992 | 814 | -12 |
| Operating margin, % | Rörelsemarginal, % | |||||||||
| Construction | Bygg | 4,2 | 2,1 | 2,2 | 2,3 | 2,1 | 1,5 | 1,9 | 1,9 | 1,7 |
| Civil Engineering | Anläggning | 3,6 | 4,1 | 4,0 | 4,6 | 3,1 | 2,9 | 3,1 | 3,9 | 2,2 |
| Industry | Industri | -16,7 | 12,0 | 12,6 | 9,6 | -24,0 | 10,7 | 11,3 | 7,4 | -19,9 |
| – of which Swerock/Asphalt | – varav Swerock/Asfalt | -29,2 | 14,1 | 14,1 | 10,9 | -37,1 | 10,0 | 13,2 | 9,0 | -38,6 |
| – of which Construction system | – varav Byggsystem | 2,7 | 2,4 | 0,0 | 1,2 | 1,1 | 13,0 | -5,1 | -1,2 | 9,9 |
| Project Development | Projektutveckling | 1,8 | 7,0 | 4,0 | -0,1 | 8,4 | 30,0 | -0,8 | -4,6 | 23,3 |
| – of which Property Development | – varav Fastighetsutveckling | 35,5 | 336,0 | 175,0 | 30,6 | 86,0 | 83,8 | 133,3 | 100,0 | 1 134,8 |
| – of which Housing Development | – varav Bostadsutveckling | -0,4 | 2,1 | -5,7 | -1,7 | 3,6 | -1,1 | -1,9 | -7,7 | -1,5 |
| Group functions | Koncerngemensamt | |||||||||
| Eliminations | Elimineringar | |||||||||
| Group, segment reporting | Koncernen, segmentsredovisning | -1,4 | 5,8 | 7,4 | 5,1 | -2,5 | 7,5 | 6,4 | 4,1 | -1,0 |
| Adjustment of housing to IFRS | Justering bostäder till IFRS | |||||||||
| IFRS 16, additional leases | IFRS 16, tillkommande leasingavtal | |||||||||
| Group, IFRS | Koncernen, IFRS | -1,4 | 6,2 | 7,3 | 5,2 | -2,6 | 8,0 | 6,3 | 4,8 | -0,1 |
| Key ratios, segment reporting, MSEK | Nyckeltal, segmentsredovisning, Mkr | |||||||||
| Earnings per share before and after dilution, SEK | Resultat per aktie före och efter utspädning, kr | -0,60 | 2,69 | 3,01 | 0,20 | -1,24 | 3,63 | 2,59 | 1,48 | -0,45 |
| Capital employed (CB) | Sysselsatt kapital (UB) | 27 328 | 26 784 | 26 689 | 27 104 | 27 673 | 28 999 | 27 537 | 28 719 | 27 721 |
| Equity (CB) | Eget kapital (UB) | 16 735 | 16 716 | 16 296 | 15 572 | 16 285 | 16 760 | 15 650 | 14 992 | 14 976 |
| Orders received | Orderingång | 15 561 | 14 947 | 10 223 | 13 183 | 16 574 | 12 052 | 10 135 | 16 434 | 17 889 |
| Order backlog at the end of the period | Orderstock vid periodens utgång | 53 757 | 48 544 | 48 279 | 51 757 | 51 955 | 44 906 | 47 026 | 50 578 | 47 808 |