Affärsområde Projektutveckling
Affärsområde Projektutveckling, som omfattar Bostadsutveckling och Fastighetsutveckling, utvecklar hållbara och levande stadsmiljöer med såväl bostäder som kommersiella fastigheter och samhällsfastigheter. Bostadsutveckling erbjuder ett brett utbud av boendeformer, bland annat i form av flerfamiljshus i upplåtelseformerna bostadsrätt, ägarlägenheter och hyresrätt. Fastighetsutveckling utvecklar kontor, lokaler och ibland hela stadsdelar i samarbete med kommuner och andra partners.
Nettoomsättning och resultat
Nettoomsättningen minskade under första kvartalet 2026 och uppgick till 492 Mkr (991). Minskningen är relaterad till enheten Bostadsutveckling där det har varit färre produktionsstarter i kvartalet jämfört med motsvarande kvartal föregående år då bland annat två större bostadsprojekt produktionsstartades.
Rörelseresultatet uppgick till 9 Mkr (83) och rörelsemarginalen uppgick till 1,8 procent (8,4). Rörelsemarginalen i Bostadsutveckling uppgick till -0,4 procent (3,6). Inga större transaktioner har genomförts i enheten Fastighetsutveckling under kvartalet. Under motsvarande kvartal föregående år påverkade realisationsvinster från försäljning av fastigheter och andelar i joint venture-bolag med 47 Mkr. För den senaste rullande 12-månaders perioden uppgick rörelsemarginalen i affärsområde Projektutveckling till 4,3 procent jämfört med 5,5 procent för helår 2025, varav rörelsemarginalen i Fastighetsutveckling uppgick till 135,7 procent (137,3 för 2025) och i Bostadsutveckling till -0,7 procent (0,2 för 2025).
Sysselsatt kapital uppgick vid utgången av mars 2026 till 18 634 Mkr (18 435).
Under kvartalet produktionsstartades totalt 132 (523) bostäder varav 109 (336) var bostadsrätter/ägarlägenheter där 63 (40) konverterats från bostäder i egen balansräkning och 86 (–) var bostäder i hyresrättsprojekt. Under motsvarande kvartal föregående år startades även 187 bostäder i egen balansräkning. Antalet sålda bostäder uppgick under kvartalet till 115 (272) varav 103 (226) var bostadsrätter/ägarlägenheter och 12 (46) var bostäder i egen balansräkning.
Trenden med att försäljningen ökar i takt med att projekten närmar sig färdigställande håller i sig. Vi arbetar därför med strategin att – givet våra finansiella mål – öka vår egenutvecklade bostadsproduktion i egen balansräkning för att senare konvertera dem till bostadsrätter. Detta gäller företrädesvis projekt i storstadsområdena.
Att starta projekt i egen balansräkning ökar vår kapitalbindning och medför förskjutna resultateffekter i segmentsredovisningen, jämfört med vår traditionella hantering med förhandsförsäljning innan produktionsstart av egenutvecklade projekt.
Marknaden för nyproduktion av bostäder har stabiliserats och lägre räntor, lättnader i bolåneregler samt stabiliserade priser på andrahandsmarknaden hjälper till. Dock är utbudet på andrahandsmarknaden fortsatt högt vilket, tillsammans med försiktighet hos konsumenter, gör att marknadsbilden ser olika ut. Marknaderna i storstäderna och bra mikrolägen är bättre än övriga delar som fortsatt är svagt. Vi ser en likartad utveckling i Sverige, Norge och Finland.
Väsentliga joint ventures
Peabs väsentliga joint venture bolag utgörs av Fastighets AB ML4, Point Hyllie Holding AB och Skiab Invest AB. Löpande avkastning sker i form av andelar i joint ventures resultat redovisade i rörelseresultatet samt ränteintäkter på utlåning. För mer information om joint venture bolag, se avsnitt Affärsområde Projektutveckling samt not 18 i Års- och hållbarhetsredovisningen 2025.
Nettoomsättning
per geografiskt område, rullande 12 månader
Kontorsfastighet
Göteborg
Nyckeltal
| Jan-Mar 2026 | Jan-Mar 2025 | Apr 2025- Mar 2026 | Jan-Dec 2025 | ||
| Jan-mar 2026 | Jan-mar 2025 | Apr 2025- mar 2026 | Jan-dec 2025 | ||
| Net sales, MSEK | Nettoomsättning, Mkr | 492 | 991 | 3 846 | 4 345 |
| of which Property Development | varav Fastighetsutveckling | 31 | 57 | 140 | 166 |
| of which Housing Development | varav Bostadsutveckling | 461 | 934 | 3 706 | 4 179 |
| Operating profit, MSEK | Rörelseresultat, Mkr | 9 | 83 | 164 | 238 |
| of which Property Development | varav Fastighetsutveckling | 11 | 49 | 190 | 228 |
| of which Housing Development | varav Bostadsutveckling | -2 | 34 | -26 | 10 |
| Operating margin, % | Rörelsemarginal, % | 1,8 | 8,4 | 4,3 | 5,5 |
| of which Property Development | varav Fastighetsutveckling | 35,5 | 86,0 | 135,7 | 137,3 |
| of which Housing Development | varav Bostadsutveckling | -0,4 | 3,6 | -0,7 | 0,2 |
| Capital employed at the end of the period, MSEK | Sysselsatt kapital vid periodens utgång, Mkr | 18 634 | 18 435 | 18 634 | 18 220 |
| Orders received, MSEK | Orderingång, Mkr | 466 | 1 276 | 2 055 | 2 865 |
| Order backlog, MSEK | Orderstock, Mkr | 1 696 | 1 975 | 1 696 | 1 702 |
| Operating cash flow, MSEK | Operativt kassaflöde, Mkr | -183 | 269 | 100 | 552 |
| Average number of employees | Medeltal antal anställda | 116 | 131 | 122 | 126 |
Sysselsatt kapital
| MSEK | Mar 31 2026 | Mar 31 2025 | Dec 31 2025 | |
| Mkr | 31 mar 2026 | 31 mar 2025 | 31 dec 2025 | |
| Operations property | Driftsfastigheter | 30 | 33 | 31 |
| Investment property | Förvaltningsfastigheter | 35 | 35 | 35 |
| Project and development property | Projekt- och exploateringsfastigheter | 16 799 | 16 937 | 16 477 |
| of which housing development rights | varav bostadsbyggrätter | 8 720 | 8 869 | 8 689 |
| of which commercial development rights | varav kommersiella byggrätter | 1 593 | 1 682 | 1 575 |
| of which ongoing housing projects | varav pågående bostadsprojekt | 2 726 | 2 832 | 3 114 |
| of which ongoing commercial projects | varav pågående kommersiella projekt | 529 | 160 | 454 |
| of which completed and repurchased homes | varav färdigställda och återköpta bostäder | 1 933 | 2 155 | 1 348 |
| of which completed commercial property | varav färdigställda kommersiella fastigheter | 1 298 | 1 239 | 1 297 |
| Shares in joint ventures | Andelar i joint ventures | 1 667 | 1 619 | 1 613 |
| Loans to joint ventures | Utlåning till joint ventures | 496 | 491 | 492 |
| Working capital and other | Rörelsekapital och övrigt | -393 | -680 | -428 |
| Total | Summa | 18 634 | 18 435 | 18 220 |
| of which Property Development | varav Fastighetsutveckling | 4 688 | 5 015 | 4 585 |
| of which Housing Development | varav Bostadsutveckling | 13 946 | 13 420 | 13 635 |
Bostadsbyggrätter
| Number, approx. | Mar 31 2026 | Mar 31 2025 | Dec 31 2025 | |
| Antal, cirka | 31 mar 2026 | 31 mar 2025 | 31 dec 2025 | |
| Development rights on our own balance sheet | Byggrätter i egen balansräkning | 22 500 | 23 100 | 22 900 |
| Development rights via joint ventures | Byggrätter via joint ventures | 4 900 | 4 900 | 4 900 |
| Development rights via options etc. | Byggrätter via optioner m.m. | 5 200 | 6 200 | 5 200 |
| Total | Totalt | 32 600 | 34 200 | 33 000 |
Antal produktionsstartade bostäder
| Number | Jan-Mar 2026 | Jan-Mar 2025 | Apr 2025- Mar 2026 | Jan-Dec 2025 | |
| Antal | Jan-mar 2026 | Jan-mar 2025 | Apr 2025- mar 2026 | Jan-dec 2025 | |
| Tenant-owner apartments/condominiums | Bostadsrätter/ägarlägenheter | 109 | 336 | 506 | 733 |
| – of which converted from homes on our own balance sheet | – varav konvertering från bostäder i egen balansräkning | 63 | 40 | 437 | 414 |
| Rentals | Hyresrätter | 86 | – | 378 | 292 |
| Homes on our own balance sheet | Bostäder i egen balansräkning | -63 | 187 | -114 | 136 |
| – of which converted to tenant-owner apartments/ condominiums | – varav konvertering till bostadsrätter/ägarlägenheter | -63 | -40 | -437 | -414 |
| Total number of homes | Totalt antal bostäder | 132 | 523 | 770 | 1 161 |
Antal sålda bostäder
| Number | Jan-Mar 2026 | Jan-mar 2025 | Apr 2025- Mar 2026 | Jan-Dec 2025 | |
| Antal | Jan-mar 2026 | Jan-mar 2025 | Apr 2025- mar 2026 | Jan-dec 2025 | |
| Tenant-owner apartments/condominiums | Bostadsrätter/ägarlägenheter | 103 | 226 | 452 | 575 |
| Rentals | Hyresrätter | – | – | 568 | 568 |
| Homes on our own balance sheet | Bostäder i egen balansräkning | 12 | 46 | 71 | 105 |
| Total number of homes | Totalt antal bostäder | 115 | 272 | 1 091 | 1 248 |
Antal färdigställda och återköpta bostäder
| Number | Mar 31 2026 | Mar 31 2025 | Dec 31 2025 | |
| Antal | 31 mar 2026 | 31 mar 2025 | 31 dec 2025 | |
| Tenant owner apartments/condominiums | Bostadsrätter och ägarlägenheter | 543 | 372 | 364 |
| Rentals | Hyresrätter | 6 | 306 | 6 |
| Total number of homes | Totalt antal bostäder | 549 | 678 | 370 |
Antal bostäder i pågående produktion
| Number | Mar 31 2026 | Mar 31 2025 | Dec 31 2025 | |
| Antal | 31 mar 2026 | 31 mar 2025 | 31 dec 2025 | |
| Tenant-owner apartments/condominiums | Bostadsrätter/ägarlägenheter | 923 | 1 207 | 1 225 |
| – of which sold share | – varav såld andel | 46% | 43% | 44% |
| Rentals | Hyresrätter | 295 | 80 | 209 |
| – of which sold share | – varav såld andel | 63% | 100% | 89% |
| Homes on our own balance sheet | Bostäder i egen balansräkning | 429 | 623 | 572 |
| – of which sold share | – varav såld andel | 0% | 9% | 3% |
| Total number of homes | Totalt antal bostäder | 1 647 | 1 910 | 2 006 |
| – of which sold share | – varav såld andel | 37% | 35% | 37% |
Fastighetsprojekt
| Type of project | Location | Rentable area in m2 | Degree rented, % | Recognized value, MSEK | Adopted investment, MSEK | Completion time point | Completion level, % | |||
| Typ av projekt | Ort | Uthyrningsbar yta, m2 | Uthyrningsgrad, % | Bokfört värde, Mkr | Beslutad investering, Mkr | Tidpunkt färdigställande | Färdigställande-grad, % | |||
| Ongoing | Pågående | |||||||||
| Retail, office building and parking | Malmö | Handel, kontor och parkering | Malmö | 8 300 | 43 | 348 | 592* | Q3-2027 | Q3-2027 | 59 |
| Retail | Malmö | Handel | Malmö | 8 600 | 100 | 122 | 164 | Q4-2026 | Q4-2026 | 75 |
| Preschool | Upplands Väsby | Förskola | Upplands Väsby | 1 200 | 100 | 30 | 59 | Q4-2026 | Q4-2026 | 50 |
| Completed | Färdigställda | |||||||||
| Office building | Gothenburg | Kontor | Göteborg | 13 000 | 69 | 568 | ||||
| Apartment hotel | Malmö | Lägenhetshotell | Malmö | 4 300 | 100 | 135 | ||||
| Office building | Malmö | Kontor | Malmö | 2 500 | 100 | 137 | ||||
| Office building | Malmö | Kontor | Malmö | 3 600 | 81 | 126 | ||||
| Office building | Malmö | Kontor | Malmö | 4 900 | 100 | 254 |
* I beloppet ingår cirka 17 000 kvadratmeter parkeringsplatser