Affärsområde Industri
Affärsområde Industri tillhandahåller produkter och tjänster för ett mer hållbart och kostnadseffektivt genomförande av bygg- och anläggningsprojekt på den nordiska marknaden. Med lokal förankring utförs uppdrag till både externa och interna kunder. Verksamheten bedrivs i de två enheterna Swerock/Asfalt och Byggsystem. Inom Swerock/Asfalt ingår produktområdena ballast, beläggning, betong samt transport och maskin. Inom Byggsystem ingår produktområdena prefab och uthyrning. Samtliga har en inriktning mot den nordiska bygg- och anläggningsmarknaden.
Nettoomsättning och resultat
Affärsområde Industri har ett väldigt tydligt säsongsmönster där första kvartalet präglas av stora underskott då beläggningssäsongen startar först under andra kvartalet.
Nettoomsättningen för första kvartalet 2026 ökade med åtta procent och uppgick till 2 462 Mkr (2 283). Justerat för avyttrad verksamhet och valutakurseffekter ökade omsättningen med nio procent. Ökningen är relaterad till enheten Byggsystem.
Rörelseresultatet förbättrades under första kvartalet och uppgick till -412 Mkr (-549) och rörelsemarginalen uppgick till -16,7 procent (-24,0). Under 2025 påbörjades en översyn av del av den norska beläggnings- och ballastverksamheten inom enheten Swerock/Asfalt till följd av låg lönsamhet, vilket innebar ökade kostnader.
I samband med avveckling av verksamheten har realisationsvinster från försäljning av anläggningstillgångar påverkat positivt under första kvartalet 2026. Därutöver har det under kvartalet varit positiva effekter från terminssäkring av råvarukontrakt. I enheten Byggsystem har en ökad aktivitet bidragit till ett högre rörelseresultat. För den senaste rullande 12-månaders perioden uppgick rörelsemarginalen i affärsområde Industri till 8,0 procent jämfört med 7,4 procent för helår 2025, varav i enheten Swerock/Asfalt uppgick rörelsemarginalen till 9,3 procent (8,6 för 2025) och i enheten Byggsystem uppgick rörelsemarginalen till 1,7 procent (1,2 för 2025).
Sysselsatt kapital har minskat och uppgick vid periodens utgång till 9 269 Mkr jämfört med 9 735 Mkr vid utgången av mars 2025.
Orderingång och orderstock
Orderingången var något lägre under första kvartalet och uppgick till 2 940 Mkr (3 835). Den minskade orderingången är relaterad till Swerock/Asfalt och den finska och norska beläggningsverksamheten. Byggsystem hade en ökad orderingång under kvartalet. Orderstocken för affärsområdet uppgick per den 31 mars 2026 till 7 563 Mkr (7 417).
Nettoomsättning
per produktområde, rullande 12 månader
per geografisk marknad, rullande 12 månader
XX
XX
Nyckeltal
| Jan-Mar 2026 | Jan-Mar 2025 | Apr 2025- Mar 2026 | Jan-Dec 2025 | ||
| Jan-mar 2026 | Jan-mar 2025 | Apr 2025- mar 2026 | Jan-dec 2025 | ||
| Net sales, MSEK | Nettoomsättning, Mkr | 2 462 | 2 283 | 20 216 | 20 037 |
| of which Swerock/Asphalt | varav Swerock/Asfalt | 1 507 | 1 504 | 16 773 | 16 770 |
| of which Construction system | varav Byggsystem | 1 047 | 854 | 3 865 | 3 672 |
| of which eliminations | varav eliminering | -92 | -75 | -422 | -405 |
| Operating profit, MSEK | Rörelseresultat, Mkr | -412 | -549 | 1 622 | 1 485 |
| of which Swerock/Asphalt | varav Swerock/Asfalt | -440 | -558 | 1 558 | 1 440 |
| of which Construction system | varav Byggsystem | 28 | 9 | 64 | 45 |
| Operating margin, % | Rörelsemarginal, % | -16,7 | -24,0 | 8,0 | 7,4 |
| of which Swerock/Asphalt | varav Swerock/Asfalt | -29,2 | -37,1 | 9,3 | 8,6 |
| of which Construction system | varav Byggsystem | 2,7 | 1,1 | 1,7 | 1,2 |
| Orders received, MSEK | Orderingång, Mkr | 2 940 | 3 835 | 12 351 | 13 246 |
| of which Swerock/Asphalt | varav Swerock/Asfalt | 2 541 | 3 515 | 10 456 | 11 430 |
| of which Construction system | varav Byggsystem | 399 | 320 | 1 895 | 1 816 |
| Order backlog, MSEK | Orderstock, Mkr | 7 563 | 7 417 | 7 563 | 5 390 |
| of which Swerock/Asphalt | varav Swerock/Asfalt | 6 087 | 6 393 | 6 087 | 3 824 |
| of which Construction system | varav Byggsystem | 1 476 | 1 024 | 1 476 | 1 566 |
| Capital employed at the end of the period, MSEK | Sysselsatt kapital vid periodens utgång, Mkr | 9 269 | 9 735 | 9 269 | 9 198 |
| of which Swerock/Asphalt | varav Swerock/Asfalt | 6 587 | 6 941 | 6 587 | 6 443 |
| of which Construction system | varav Byggsystem | 2 682 | 2 794 | 2 682 | 2 755 |
| Operating cash flow, MSEK | Operativt kassaflöde, Mkr | -338 | -611 | 2 224 | 1 951 |
| Average number of employees | Medeltal antal anställda | 3 497 | 3 616 | 4 351 | 4 382 |
| Volumes Swerock/Asphalt | Jan-Mar 2026 | Jan-Mar 2025 | Apr 2025- Mar 2026 | Jan-Dec 2025 | |
| Volymer Swerock/Asfalt | Jan-mar 2026 | Jan-mar 2025 | Apr 2025- mar 2026 | Jan-dec 2025 | |
| Concrete, thousands of m3 1) | Betong, tusentals m3 1) | 180 | 163 | 919 | 902 |
| Paving, thousands of tons 1) | Beläggning, tusentals ton 1) | 79 | 135 | 6 103 | 6 159 |
| Mineral Aggregates, thousands of tons 1) | Ballast, tusentals ton 1) | 4 581 | 3 999 | 25 945 | 25 363 |
1) Avser såld mängd