Förbättrad rörelsemarginal och bra orderläge
I denna rapport baseras belopp och kommentarer på segmentsredovisning om inget annat framgår. Koncernen har olika redovisningsprinciper i segmentsredovisningen jämfört med redovisning enligt IFRS för egenutvecklade bostadsprojekt och för IFRS 16 (tidigare operationella leasingavtal). För mer information om redovisningsprinciper samt skillnader mellan segmentsredovisning och redovisning enligt IFRS, se not 1 och 3.
Sammanfattning enligt segmentsredovisning
April-juni 2021
- Nettoomsättning 15 169 Mkr (15 518)
- Rörelseresultat 824 Mkr (661)
- Rörelsemarginal 5,4 procent (4,3)
- Resultat före skatt 808 Mkr (661)
- Resultat per aktie 2,18 kr (1,72)
- Orderingång 13 094 Mkr (13 220)
- Kassaflöde före finansiering -97 Mkr (-2 264)
Januari-juni 2021
- Nettoomsättning 26 385 Mkr (27 156)
- Rörelseresultat 751 Mkr (872)
- Rörelsemarginal 2,8 procent (3,2)
- Resultat före skatt 741 Mkr (802)
- Resultat per aktie 1,99 kr (2,13)
- Orderingång 27 540 Mkr (25 828)
- Orderstock 46 684 Mkr (46 123)
- Kassaflöde före finansiering -205 Mkr (-667)
- Nettoskuld 5 424 Mkr (6 614)
- Nettoskuldsättningsgrad 0,4 (0,5)
Koncernen
| MSEK | Apr-Jun 2021 | Apr-Jun 2020 | Jan-Jun 2021 | Jan-Jun 2020 | Jul-Jun 2020/2021 | Jan-Dec 2020 | |
| Mkr | Apr-jun 2021 | Apr-jun 2020 | Jan-jun 2021 | Jan-jun 2020 | Jul-jun 2020/2021 | Jan-dec 2020 | |
| Segment reporting | Segmentsredovisning | ||||||
| Net sales | Nettoomsättning | 15 169 | 15 518 | 26 385 | 27 156 | 56 646 | 57 417 |
| Operating profit | Rörelseresultat | 824 | 661 | 751 | 872 | 3 420 | 3 541 |
| Operating margin, % | Rörelsemarginal, % | 5,4 | 4,3 | 2,8 | 3,2 | 6,0 | 6,2 |
| Pre-tax profit | Resultat före skatt | 808 | 661 | 741 | 802 | 3 372 | 3 433 |
| Profit for the period | Periodens resultat | 641 | 508 | 586 | 629 | 2 905 | 2 948 |
| Earnings per share, SEK | Resultat per aktie, kr | 2,18 | 1,72 | 1,99 | 2,13 | 9,86 | 10,00 |
| Return on equity, % 1) | Räntabilitet på eget kapital, % 1) | 22,4 | 15,1 | 22,4 | 15,1 | 22,4 | 23,1 |
| Return on capital employed, % 1) | Räntabilitet på sysselsatt kapital, % 1) | 17,5 | 11,8 | 17,5 | 11,8 | 17,5 | 17,6 |
| Net debt | Nettoskuld | 5 424 | 6 614 | 5 424 | 6 614 | 5 424 | 3 873 |
| Net debt/equity ratio, % | Nettoskuldsättningsgrad, % | 0,4 | 0,5 | 0,4 | 0,5 | 0,4 | 0,3 |
| Equity/assets ratio, % | Soliditet, % | 33,6 | 31,2 | 33,6 | 31,2 | 33,6 | 36,2 |
| Cash flow before financing | Kassaflöde före finansiering | -97 | -2 264 | -205 | -667 | 3 241 | 2 779 |
| Average number of employees 1) | Medelantalet anställda 1) | 15 633 | 14 869 | 15 633 | 14 869 | 15 633 | 15 166 |
| Reporting according to IFRS | Redovisning enligt IFRS | ||||||
| Net sales, IFRS | Nettoomsättning, IFRS | 14 807 | 15 789 | 25 931 | 27 659 | 58 124 | 59 852 |
| Operating profit, IFRS | Rörelseresultat, IFRS | 755 | 723 | 641 | 893 | 3 670 | 3 922 |
| Pre-tax profit, IFRS | Resultat före skatt, IFRS | 727 | 704 | 605 | 785 | 3 565 | 3 745 |
| Profit for the period, IFRS | Periodens resultat, IFRS | 575 | 544 | 476 | 612 | 3 045 | 3 181 |
| Earnings per share, IFRS, SEK | Resultat per aktie, IFRS, kr | 1,95 | 1,84 | 1,61 | 2,07 | 10,33 | 10,79 |
| Net debt, IFRS | Nettoskuld, IFRS | 12 366 | 14 608 | 12 366 | 14 608 | 12 366 | 9 682 |
| Equity/assets ratio, IFRS, % | Soliditet, IFRS, % | 26,7 | 24,7 | 26,7 | 24,7 | 26,7 | 29,5 |
| Cash flow before financing, IFRS | Kassaflöde före finansiering, IFRS | -709 | -2 304 | -1 144 | -1 040 | 3 649 | 3 753 |
1) Beräknat på rullande 12 månader