Affärsområde Projektutveckling

Affärsområde Projektutveckling, som omfattar Bostadsutveckling och Fastighetsutveckling, skapar hållbara och levande stadsmiljöer med såväl bostäder som kommersiella fastigheter och samhällsfastigheter. Affärsområdet ansvarar för koncernens förvärv och avyttring av fastigheter samt projektutveckling som genererar entreprenader till övriga affärsområden. Projektutveckling sker i helägda bolag eller i samarbete med partners via joint ventures.

Bostadsutveckling utvecklar alla typer av bostäder på den nordiska bostadsmarknaden såsom flerfamiljshus i bostadsrätts-, äganderätts- och hyresrättsform samt småhus. Fastighetsutveckling utvecklar kontor, lokaler och ibland hela stadsdelar i samarbete med kommuner och andra partners. Verksamheten är huvudsakligen fokuserad till storstadsområden i hela Norden.

Peabs huvudsakliga ambition är att bedriva utvecklingsprojekt i egen balansräkning. Samarbete med andra partners via joint ventures kan ske vid olika tidpunkter under ett projekt. Målet är att skapa ett kapitaleffektivt utvecklingsarbete med partners som förstärker affärerna och därmed lönsamheten.

Nettoomsättning och resultat

April – juni 2021

Under andra kvartalet 2021 uppgick nettoomsättningen inom Projektutveckling till 1 929 Mkr (1 977). Rörelseresultatet förbättrades till 252 Mkr (138).

Januari – juni 2021

Under första halvåret 2021 minskade nettoomsättningen inom Projektutveckling till 3 639 Mkr (3 946). Minskningen är hänförbar både till Bostadsutveckling och Fastighetsutveckling. Rörelseresultatet förbättrades till 465 Mkr (312) och rörelsemarginalen till 12,8 procent (7,9).

Sysselsatt kapital i Projektutveckling uppgick vid periodens slut till 13 258 Mkr (13 521).

Brf Mässingsröret

Upplands Väsby

Sysselsatt kapital

MSEK Jun 30
2021
Jun 30
2020
Dec 31
2020
Mkr 30 jun
2021
30 jun
2020
31 dec
2020
Operations property Driftsfastigheter 73 133 161
Investment property Förvaltningsfastigheter 48 114 112
Project and development property
Projekt- och exploateringsfastigheter
9 742 9 746 9 060
of which housing development rights varav bostadsbyggrätter 5 190 5 205 4 819
of which commercial development rights varav kommersiella byggrätter 669 600 585
of which unsold part of ongoing housing projects varav osåld del av pågående bostadsprojekt  2 226 2 119 1 730
of which ongoing rental projects in Sweden
varav pågående hyresrättsprojekt i Sverige
598 881 1 100
of which ongoing commercial projects 
varav pågående kommersiella projekt 
407 251 226
of which completed property varav färdigställda fastigheter 303 332 311
of which other varav övrigt 349 358 289
Participation in joint ventures Andelar i joint ventures 1 858 1 711 1 873
Loans to joint ventures Utlåning till joint ventures 1 331 1 128 1 213
Working capital and other Rörelsekapital och övrigt 206 689 -230
Total Summa 13 258 13 521 12 189
of which Property Development varav Fastighetsutveckling 3 811 3 486 3 766
of which Housing Development varav Bostadsutveckling 9 447 10 035 8 423

Nyckeltal

Apr-Jun
2021
Apr-Jun
2020
Jan-Jun
2021
Jan-Jun
2020
Jul-Jun
2020/2021
Jan-Dec
2020
Apr-jun
2021
Apr-jun
2020
Jan-jun
2021
Jan-jun
2020
Jul-jun
2020/2021
Jan-dec
2020
Net sales, MSEK Nettoomsättning, Mkr 1 929 1 977 3 639 3 946 7 193 7 500
of which Property Development varav Fastighetsutveckling 33 111 63 233 205 375
of which Housing Development varav Bostadsutveckling 1 896 1 866 3 576 3 713 6 988 7 125
Operating profit, MSEK Rörelseresultat, Mkr 252 138 465 312 1 822 1 669
of which Property Development varav Fastighetsutveckling 29 -17 39 8 1 013 982
of which Housing Development varav Bostadsutveckling 223 155 426 304 809 687
Operating margin, % Rörelsemarginal, % 13,1 7,0 12,8 7,9 25,3 22,3
of which Property Development varav Fastighetsutveckling 87,9 -15,3 61,9 3,4 494,1 261,9
of which Housing Development varav Bostadsutveckling 11,8 8,3 11,9 8,2 11,6 9,6
Capital employed at the end of the period, MSEK
Sysselsatt kapital vid periodens utgång, Mkr
13 258 13 521 13 258 13 521 13 258 12 189
Orders received, MSEK Orderingång, Mkr 2 496 1 420 5 003 3 090 8 853 6 940
Order backlog, MSEK Orderstock, Mkr 6 833 4 511 6 833 4 511 6 833 5 151
Average number of employees 1) Medelantalet anställda 1) 245 335 245 335 245 290

1) Beräknat på rullande 12 månader

Bostadsutveckling

April – juni 2021

Nettoomsättningen uppgick till 1 896 Mkr (1 866). Nettoomsättningen har minskat i Sverige men ökat i Finland. Rörelseresultatet ökade till 223 Mkr (155) och rörelsemarginalen förbättrades till 11,8 procent (8,3) med ökningar i alla tre länderna.

Igångsättningen av egenutvecklade bostäder uppgick under andra kvartalet till 785 (518), och fördelar sig mellan Sverige och Finland. Det är en bra geografisk spridning av produktionsstarter i båda länderna. Antalet sålda bostäder uppgick till 797 (501) varav merparten var i Sverige och Finland. Under andra kvartalet produktionsstartades 135 (64) bostäder i hyresrättsprojekt, varav 109 är avtalade om försäljning vid färdigställande.

Januari – juni 2021

Nettoomsättningen minskade till 3 576 Mkr (3 713) och minskningen är relaterad till Sverige och Norge medan Finland hade en ökad nettoomsättning. Rörelseresultatet uppgick till 426 Mkr (304) och rörelsemarginalen förbättrades till 11,9 procent (8,2). Samtliga länder hade en förbättrad rörelsemarginal. För den senaste rullande 12-månaders perioden uppgick rörelsemarginalen till 11,6 procent jämfört med 9,6 procent för helår 2020.

Igångsättningen av egenutvecklade bostäder uppgick till 1 447 enheter (1 021) varav 262 (187) har konverteras från hyresrätter. I produktionsstarterna är det en bra geografisk spridning. Antalet sålda bostäder uppgick till 1 454 (1 288). Under perioden har försäljningen varit god i alla tre länderna. Antal egenutvecklade bostäder i produktion uppgick vid periodens utgång till 4 132 (4 153). Andelen sålda bostäder i produktion uppgick till 76 procent (70). Antalet återköpta bostäder per 30 juni 2021 uppgick till 200 (267), varav merparten är i Sverige. Under första halvåret har 388 bostäder (139) produktionsstartats i hyresrättsprojekt i egen balansräkning och 91 bostäder (–) har sålts. Antal bostäder i hyresrättsprojekt under produktion uppgick till 798 (445) vid periodens utgång. Av dessa är 528 sålda till investerare och kommer att resultatavräknas vid frånträdet.

Sysselsatt kapital har minskat vid utgången av perioden jämfört med motsvarande tidpunkt 2020 och uppgick till 9 447 Mkr (10 035).

Nettoomsättning

per geografisk marknad, rullande 12 månader

Bostadsbyggrätter

Number, approx. Jun 30
2021
Jun 30
2020
Dec 31
2020
Antal, cirka 30 jun
2021
30 jun
2020
31 dec
2020
Development rights on our own balance sheet Byggrätter i egen balansräkning 18 200 19 400 18 900
Development rights via joint ventures Byggrätter via joint ventures 4 600 4 600 4 400
Development rights via options etc. Byggrätter via optioner m.m. 9 700 10 000 9 700
Total Totalt 32 500 34 000 33 000

Egenutvecklad bostadsproduktion

Apr-Jun
2021
Apr-Jun
2020
Jan-Jun
2021
Jan-Jun
2020
Jul-Jun
2020/2021
Jan-Dec
2020
Apr-jun
2021
Apr-jun
2020
Jan-jun
2021
Jan-jun
2020
Jul-jun
2020/2021
Jan-dec
2020
Tenant-​owner associations, ownership and residential limited companies Bostadsrätter, ägarlägenheter och bostadsaktiebolag
Number of production-started homes during the period
Antal under perioden produktionsstartade bostäder
785 1) 518 1) 1 447 2) 1 021 2) 2 717 2 291
Number of sold homes during the period
Antal under perioden sålda bostäder
797 501 1 454 1 288 2 848 2 682
Total number of homes under production, at the end of the period
Totalt antal bostäder i produktion, vid periodens slut
4 132 4 153 4 132 4 153 4 132 4 014
Portion of sold homes under production, at the end of the period
Andel sålda bostäder i produktion, vid periodens slut
76% 70% 76% 70% 76% 73%
Number of repurchased homes on our balance sheet, at the end of the period
Antal återköpta bostäder i egen balansräkning, vid periodens slut
200 267 200 267 200 222
Rentals Hyresrätter
Number of production-started homes during the period
Antal under perioden produktionsstartade bostäder
135 64 388 139 751 502
Number of sold homes during the period
Antal under perioden sålda bostäder
– – 91 – 95 4
Number converted to tenant-owner associations during the period
Antal under perioden konverterade till bostadsrätter
56 187 262 187 303 228
Total number of homes in production, at the end of the period
Totalt antal bostäder i produktion, vid periodens slut
798 445 798 3) 445 798 763

1) Inkluderar 56 (187) bostäder som har konverterats från hyresrätter

2) Inkluderar 262 (187) bostäder som har konverterats från hyresrätter

3) Varav 528, motsvarande 66 procent, är avtalade om försäljning vid färdigställande

Tidpunkt för färdigställande av egenutvecklade pågående bostäder 1)

1) Avser svenska bostadsrättsföreningar och egna hem, norska ägarbostäder och andelslägenheter samt finska bostadsaktiebolag

Fastighetsutveckling

Omsättning och rörelseresultat från verksamheten härrör från förvärv, utveckling, drift och förvaltning av helägda fastigheter, av resultatandelar från delägda bolag samt realisationsresultat vid avyttring av färdiga fastigheter och andelar i delägda bolag.

April – juni 2021

Under andra kvartalet 2021 uppgick omsättningen till 33 Mkr (111) och rörelseresultatet till 29 Mkr (-17). Realisationsvinster från fastighetsförsäljningar uppgick till 26 Mkr (8) där bland annat avyttring av kontor i Helsingborg till Annehem Fastigheter ingick. Under kvartalet har vissa verksamheter med koppling till resande och turism påverkats negativt till följd av coronapandemin vilket har belastat rörelseresultatet med -10 Mkr (-45). I jämförelseperioden ingick -32 Mkr relaterat Ängelholm-Helsingborg Flygplats där -20 Mkr avsåg nedskrivning av goodwill.

Januari – juni 2021

Under första halvåret 2021 uppgick nettoomsättningen till 63 Mkr (233) och rörelseresultatet till 39 Mkr (8). Realisationsvinster från fastighetsförsäljningar uppgick till 26 Mkr (17) där bland annat avyttring av kontor i Helsingborg till Annehem Fastigheter ingick. Under perioden har vissa verksamheter med koppling till resande och turism påverkats negativt till följd av coronapandemin vilket har belastat rörelseresultatet med -17 Mkr (-38). I jämförelseperioden ingick -35 Mkr relaterat till Ängelholm-Helsingborg Flygplats där -20 Mkr avsåg nedskrivning av goodwill.

Sysselsatt kapital inom Fastighetsutveckling uppgick till 3 811 Mkr (3 486) vid utgången av andra kvartalet 2021. En stor del av det sysselsatta kapitalet utgörs av andelar i delägda bolag samt utlåning till delägda bolag.

Peab och SkiStars hälftenägda bolag Skiab Invest AB har ingått avtal om att förvärva tre lodger med ett fastighetsvärde om 737 Mkr och byggrätter med ett värde om 305 Mkr från SkiStar. Peab och SkiStar äger och förvaltar tre lodger på svenska och norska fjällorter genom olika delägda bolag. Dessa ska nu samlas i det hälftenägda bolaget Skiab Invest AB. Därutöver förvärvar bolaget tre nya lodger belägna i Hemsedal i Norge, Lindvallen i Sälen och Hundfjället i Sälen (under uppförande) samt byggrätter om cirka 60 000 BTA i Sälen, Vemdalen, Åre och Duved. I samband med transaktionen tecknar SkiStar nya hyresavtal på såväl de nya förvärvade fastigheterna som de tidigare gemensamt ägda fastigheterna. Hyresavtalen, av så kallad triple-​net-karaktär, har en löptid på mellan 12-25 år och en genomsnittlig löptid på 17 år. Hyresintäkten uppgår till 93 Mkr. Avtalen var villkorade av att en bolagsstämma i SkiStar godkände försäljningen och tecknandet av hyresavtalen, samt att befintlig finansiering kunde bibehållas eller att ny finansiering erhölls senast den 15 september. Efter att villkoren uppfyllts har samtliga transaktioner genomförts under juli 2021.

Nedanstående tabell visar de större pågående fastighetsprojekten per 30 juni 2021. Under föregående år avtalades om försäljning av kontorsfastigheten i Solna till Annehem Fastigheter. Under perioden har avtal tecknats om försäljning av logistikanläggningen i Almnäs, Södertälje till Annehem Fastigheter och det underliggande fastighetsvärdet uppgår till 96 Mkr. Fastigheten ska miljöklassas enligt Miljöbyggnad Silver. Avyttring av den färdigställda fastigheten planeras till det andra kvartalet 2022. Peab har även tagit beslut under perioden om att uppföra kontorshuset The Corner i Hyllie, Malmö. Huset kommer att ha 7 100 kvadratmeter flexibla kontorsytor fördelat på 7 våningar med co-working och restaurang på bottenvåningen. Fastigheten ska certifieras med Miljöbyggnad och WELL för att garantera bästa möjliga förutsättningar både för människa och miljö.

Pågående fastighetsprojekt

Type of project Location Rentable area in m2 Degree rented, % Recognized value, MSEK Total investment at completion, MSEK Timepoint of completion
Level of completion, %
Typ av projekt Ort Uthyrningsbar
yta, m2
Uthyrningsgrad, % Bokfört värde, Mkr Beslutad investering, Mkr Tidpunkt färdigställande
Färdigställande-grad, %
Office building Solna Kontor Solna 4 300 100 155 194 Q3-2021 80
Sports hall Sundsvall Idrottshall Sundsvall 14 700 100 147 223 Q2-2022 66
Logistic facility Södertälje Logistikanläggning Södertälje 2 200 100 11 67 Q2-2022 16
Office building Malmö Kontor Malmö 7 100 12 51 296 Q1-2023 17
Other ongoing projects Övriga pågående projekt 43
Total Summa 407

Väsentliga joint ventures

Tornet Bostadsproduktion AB

Fastighets AB Centur

Fastighets AB ML4

Point Hyllie Holding AB

1) Värderade till marknadsvärde i joint venture företagen. De marknadsvärderingar på fastigheter som påverkar de bokförda värdena i joint venture företagen inkluderas inte i Peabs redovisning.