Affärsområde Projektutveckling
Affärsområde Projektutveckling, som omfattar Bostadsutveckling och Fastighetsutveckling, utvecklar hållbara och levande stadsmiljöer med såväl bostäder som kommersiella fastigheter och samhällsfastigheter.
Affärsområde Projektutveckling ansvarar för koncernens förvärv och avyttringar av fastigheter samt projektutveckling, vilket genererar entreprenader till övriga affärsområden. Projektutveckling sker i helägda bolag eller i samarbete med partners via joint ventures.
Bostadsutveckling erbjuder ett brett utbud av boendeformer, bland annat i form av flerfamiljshus i upplåtelseformerna bostadsrätt, ägarlägenheter och hyresrätt.
Fastighetsutveckling utvecklar kontor, lokaler och ibland hela stadsdelar i samarbete med kommuner och andra partners. Verksamheten är huvudsakligen fokuserad till storstadsområden i Norden.
Nettoomsättning och resultat
Oktober – december 2025
Nettoomsättningen inom Projektutveckling uppgick under fjärde kvartalet 2025 till 1 711 Mkr (1 737). Rörelseresultatet uppgick till 120 Mkr (521) och rörelsemarginalen till 7,0 procent (30,0).
Januari – december 2025
Nettoomsättningen inom Projektutveckling uppgick under 2025 till 4 345 Mkr (4 270). Rörelseresultatet uppgick till 238 Mkr (728) och rörelsemarginalen uppgick till 5,5 procent (17,0).
Sysselsatt kapital i Projektutveckling uppgick vid årets slut till 18 220 Mkr (19 767).
Sysselsatt kapital
| MSEK | Dec 31 2025 | Dec 31 2024 | |
| Mkr | 31 dec 2025 | 31 dec 2024 | |
| Operations property | Driftsfastigheter | 31 | 34 |
| Investment property | Förvaltningsfastigheter | 35 | 36 |
| Project and development property | Projekt- och exploateringsfastigheter | 16 477 | 17 017 |
| of which housing development rights | varav bostadsbyggrätter | 8 689 | 9 344 |
| of which commercial development rights | varav kommersiella byggrätter | 1 575 | 1 671 |
| of which ongoing housing projects | varav pågående bostadsprojekt | 3 114 | 2 740 |
| of which ongoing commercial projects | varav pågående kommersiella projekt | 454 | 115 |
| of which completed and repurchased homes | varav färdigställda och återköpta bostäder | 1 348 | 1 895 |
| of which completed commercial property | varav färdigställda kommersiella fastigheter | 1 297 | 1 252 |
| Shares in joint ventures | Andelar i joint ventures | 1 613 | 2 880 |
| Loans to joint ventures | Utlåning till joint ventures | 492 | 484 |
| Working capital and other | Rörelsekapital och övrigt | -428 | -684 |
| Total | Summa | 18 220 | 19 767 |
| of which Property Development | varav Fastighetsutveckling | 4 585 | 6 165 |
| of which Housing Development | varav Bostadsutveckling | 13 635 | 13 602 |
Nyckeltal
| Oct-Dec 2025 | Oct-Dec 2024 | Jan-Dec 2025 | Jan-Dec 2024 | ||
| Okt-dec 2025 | Okt-dec 2024 | Jan-dec 2025 | Jan-dec 2024 | ||
| Net sales, MSEK | Nettoomsättning, Mkr | 1 711 | 1 737 | 4 345 | 4 270 |
| of which Property Development | varav Fastighetsutveckling | 25 | 636 | 166 | 686 |
| of which Housing Development | varav Bostadsutveckling | 1 686 | 1 101 | 4 179 | 3 584 |
| Operating profit, MSEK | Rörelseresultat, Mkr | 120 | 521 | 238 | 728 |
| of which Property Development | varav Fastighetsutveckling | 84 | 533 | 228 | 823 |
| of which Housing Development | varav Bostadsutveckling | 36 | -12 | 10 | -95 |
| Operating margin, % | Rörelsemarginal, % | 7,0 | 30,0 | 5,5 | 17,0 |
| of which Property Development | varav Fastighetsutveckling | 336,0 | 83,8 | 137,3 | 120,0 |
| of which Housing Development | varav Bostadsutveckling | 2,1 | -1,1 | 0,2 | -2,7 |
| Capital employed at the end of the period, MSEK | Sysselsatt kapital vid periodens utgång, Mkr | 18 220 | 19 767 | 18 220 | 19 767 |
| Orders received, MSEK | Orderingång, Mkr | 928 | 1 246 | 2 865 | 2 213 |
| Order backlog, MSEK | Orderstock, Mkr | 1 702 | 1 536 | 1 702 | 1 536 |
| Operating cash flow, MSEK | Operativt kassaflöde, Mkr | 922 | 204 | 552 | 423 |
| Average number of employees | Medeltal antal anställda | 120 | 139 | 126 | 155 |
Bostadsutveckling
Oktober – december 2025
Nettoomsättningen uppgick under fjärde kvartalet till 1 686 Mkr (1 101). Rörelseresultatet uppgick till 36 Mkr (-12) och rörelsemarginalen till 2,1 procent (-1,1).
Från och med 2025 delas de egenutvecklade bostadsprojekten upp i tre kategorier: Bostadsrätter/ägarlägenheter där omsättning och resultat i segmentsredovisningen successivt tas fram i takt med att projekten färdigställs. För denna bostadstyp redovisas även orderingång och orderstock. Hyresrätter, som byggs i egen balansräkning, där omsättning och resultat tas fram vid en tidpunkt, vilket sker vid frånträde av fastigheten då Peab sålt till extern part. Bostäder i egen balansräkning är projekt som produktionsstartas och byggs i egen balansräkning och som sedan kan konverteras till bostadsrätter/ägarlägenheter eller säljas som hyresrätt. Omsättning och resultat tas fram först då bostadsprojektet omklassficeras antingen till bostadsrätter/ägarlägenheter och då successivt tas fram i takt med att projektet färdigställs, eller säljs och frånträds som hyresrätter.
Under kvartalet produktionsstartades totalt 358 (225) bostäder varav 178 var bostadsrätter/ägarlägenheter där samtliga har konverterats från bostäder i egen balansräkning, 102 (–) var bostäder i hyresrättsprojekt och 78 var bostäder i egen balansräkning. Under fjärde kvartalet föregående år var 209 konverterade från bostäder i egen balansräkning. Antalet sålda bostäder uppgick under kvartalet till 344 (290) varav 108 (267) var bostadsrätter/ägarlägenheter, 211 (–) var bostäder i hyresrättsprojekt och 25 (23) var bostäder i egen balansräkning under produktion.
Januari – december 2025
Nettoomsättningen ökade med 17 procent och uppgick under året till 4 179 Mkr (3 584). Rörelseresultatet uppgick till 10 Mkr (-95) och rörelsemarginalen till 0,2 procent (-2,7).
Totalt produktionsstartades 1 161 (470) egenutvecklade bostäder under året. Av dessa var 733 (657) bostadsrätter/ägarlägenheter där 414 (209) var konverterade från bostäder i egen balansräkning. Två av de nya bostadsprojekten startades i Stockholm, ett på Kvarnholmen i Nacka och ett i Råsunda i Solna. Detta visar att det är möjligt att starta bostadrättsprojekt med förhandsförsäljning i unika lägen. Som hyresrätter produktionsstartades 292 (–). Som nya bostadsprojekt i egen balansräkning produktionsstartades netto 136 (-187) bostäder. Totalt antal sålda bostäder uppgick under året till 1 248 (1 031) varav 575 (710) var bostadsrätter/ägarlägenheter, 568 (298) var bostäder i hyresrättsprojekt och 105 (23) var bostäder i egen balansräkning under produktion.
Totalt antal bostäder i produktion uppgick vid årets utgång till 2 006 (1 572), varav 1 225 (1 056) var bostadsrätter/ägarlägenheter, 209 (80) var bostäder i hyresrättsprojekt och 572 (436) var bostäder i egen balansräkning. Försäljningsgraden för totalt antal bostäder i produktion uppgick vid årets utgång till 37 procent vilket var samma som vid utgången av 2024. Försäljningsgraden för bostadsrätter/ägarlägenheter uppgick till 44 procent (45). Totalt antal färdigställda och återköpta bostäder uppgick till 370 (572), varav 364 (266) var bostadsrätter/ägarlägenheter och 6 (306) var bostäder i hyresrättsprojekt.
Bostadsmarknaden tycks ha etablerat sig på en ny nivå, vilket innebär att det under de senaste åren produktionsstartats avsevärt färre bostäder än vad vi har varit vana vid. Vi anpassar oss och finns där marknaden finns. Samtidigt ser vi att trenden med att försäljningen ökar i takt med att projekten närmar sig färdigställande håller i sig. Vi arbetar sedan årsskiftet därför med strategin att – givet våra finansiella mål – öka vår egenutvecklade bostadsproduktion i egen balansräkning för att senare konvertera dem till bostadsrätter.
Detta gäller företrädesvis projekt i storstadsområdena. Att starta projekt i egen balansräkning ökar vår kapitalbindning och medför förskjutna resultateffekter i segmentsredovisningen, jämfört med vår traditionella hantering med förhandsförsäljning innan produktionsstart av egenutvecklade projekt.
Marknaden för nyproduktion av bostäder har stabiliserats under 2025. Lägre räntor, förslag om lättnader i bolåneregler samt stabiliserade priser på andrahandsmarknaden hjälper till. Dock är utbudet på andrahandsmarknaden fortsatt högt vilket, tillsammans med försiktighet hos konsumenter, gör att marknadsbilden ser olika ut. Marknaderna i storstäderna och bra mikrolägen är bättre än övriga delar som fortsatt är svagt. Vi ser en likartad utveckling i Sverige, Norge och Finland.
Sysselsatt kapital uppgick till 13 635 Mkr (13 602) vid utgången av perioden.
Peab utvecklar och bygger vård- och omsorgsboende i Stockholm
Peab ska tillsammans med Heba i det nybildade bolaget Villa Primus AB utveckla ett vård- och omsorgsboende på Lilla Essingen i Stockholm. Ett äldreboende kommer att ha plats för 160 boendeenheter och ett LSS-boende får sex platser. Projektet bidrar till Stockholms växande behov av moderna och trygga boenden för äldre. Fastigheten omfattar 12 000 kvadratmeter BTA, drygt 10 000 kvadratmeter uthyrningsbar yta och utformas med stort fokus på funktionalitet, tillgänglighet och hållbarhet. Hebas tillträdde sin andel i det gemensamma bolaget under fjärde kvartalet 2025. Bolaget kommer att äga projektet fram till färdigställande, vilket beräknas ske under 2028. Därefter ska Heba förvärva vård- och omsorgsboendet. Både äldreboendet och LSS-boendet är fullt uthyrda på 20-åriga hyresavtal till omsorgskoncernen Ambea. Villa Primus kommer att certifieras enligt Miljöbyggnad Silver 4.0 och uppnå energiklass B eller bättre. Byggnaden kommer att uppföras med klimatförbättrad betong och taket kommer förses med sedum och solceller för att ytterligare minska energi- och klimatavtrycket.
Peab har avtalat om försäljning av hyresrätter i Vellinge
Peab har tecknat avtal om försäljning av ett hyresrättsprojekt om 260 Mkr i Vellinge till Folksamgruppen. Hyresrätterna beräknas färdigställas och frånträdas vid årsskiftet 2027/2028. Bostadsprojekt Vallmovallen är beläget i centrala Vellinge, inom det så kallade Campusområdet, där Peab har varit aktiv i utvecklingen sedan 2022. Projektet omfattar 102 bostadslägenheter i varierande storlek samt en kommersiell lokal om totalt drygt 6 000 m2. Byggnaderna ska certifieras enligt Miljöbyggnad Silver.
Nettoomsättning
per geografisk marknad
Brf Lojobacken
Stockholm
Bostadsbyggrätter
| Number, approx. | Dec 31 2025 | Dec 31 2024 | |
| Antal, cirka | 31 dec 2025 | 31 dec 2024 | |
| Development rights on our own balance sheet | Byggrätter i egen balansräkning | 22 900 | 24 000 |
| Development rights via joint ventures | Byggrätter via joint ventures | 4 900 | 3 700 |
| Development rights via options etc. | Byggrätter via optioner m.m. | 5 200 | 7 400 |
| Total | Totalt | 33 000 | 35 100 |
Antal sålda bostäder
| Number | Oct-Dec 2025 | Oct-Dec 2024 | Jan-Dec 2025 | Jan-Dec 2024 | |
| Antal | Okt-dec 2025 | Okt-dec 2024 | Jan-dec 2025 | Jan-dec 2024 | |
| Tenant-owner apartments/condominiums | Bostadsrätter/ägarlägenheter | 108 | 267 | 575 | 710 |
| Rentals | Hyresrätter | 211 | – | 568 | 298 |
| Homes on our own balance sheet | Bostäder i egen balansräkning | 25 | 23 | 105 | 23 |
| Total number of homes | Totalt antal bostäder | 344 | 290 | 1 248 | 1 031 |
Antal produktionsstartade bostäder
| Number | Oct-Dec 2025 | Oct-Dec 2024 | Jan-Dec 2025 | Jan-Dec 2024 | |
| Antal | Okt-dec 2025 | Okt-dec 2024 | Jan-dec 2025 | Jan-dec 2024 | |
| Tenant-owner apartments/condominiums | Bostadsrätter/ägarlägenheter | 178 | 412 | 733 | 657 |
| – of which converted from homes on our own balance sheet | – varav konvertering från bostäder i egen balansräkning | 178 | 209 | 414 | 209 |
| Rentals | Hyresrätter | 102 | – | 292 | – |
| Homes on our own balance sheet | Bostäder i egen balansräkning | 78 | -187 | 136 | -187 |
| – of which converted to tenant-owner apartments/condominiums | – varav konvertering till bostadsrätter/ägarlägenheter | -178 | -209 | -414 | -209 |
| Total number of homes | Totalt antal bostäder | 358 | 225 | 1 161 | 470 |
Antal bostäder i pågående produktion
| Number | Dec 31 2025 | Dec 31 2024 | |
| Antal | 31 dec 2025 | 31 dec 2024 | |
| Tenant-owner apartments/condominiums | Bostadsrätter/ägarlägenheter | 1 225 | 1 056 |
| – of which sold share | – varav såld andel | 44% | 45% |
| Rentals | Hyresrätter | 209 | 80 |
| – of which sold share | – varav såld andel | 89% | 100% |
| Homes on our own balance sheet | Bostäder i egen balansräkning | 572 | 436 |
| – of which sold share | – varav såld andel | 3% | 4% |
| Total number of homes | Totalt antal bostäder | 2 006 | 1 572 |
| – of which sold share | – varav såld andel | 37% | 37% |
Antal färdigställda och återköpta bostäder
| Number | Dec 31 2025 | Dec 31 2024 | |
| Antal | 31 dec 2025 | 31 dec 2024 | |
| Tenant owner apartments/condominiums | Bostadsrätter och ägarlägenheter | 364 | 266 |
| Rentals | Hyresrätter | 6 | 306 |
| Total number of homes | Totalt antal bostäder | 370 | 572 |
Tidpunkt för färdigställande av pågående egenutvecklade bostadsprojekt
Fastighetsutveckling
Omsättning och rörelseresultat från verksamheten härrör från förvärv, utveckling, drift och förvaltning av helägda fastigheter, av resultatandelar från joint venture bolag samt realisationsresultat vid avyttring av färdiga fastigheter och andelar i joint venture bolag.
Oktober – december 2025
Nettoomsättningen uppgick under fjärde kvartalet till 25 Mkr (636) och rörelseresultatet uppgick till 84 Mkr (533). Realisationsvinster från försäljning av fastigheter och andelar i joint venture bolag uppgick till 53 Mkr (169). Resultatbidrag från joint venture bolag uppgick till 47 Mkr (385). Under fjärde kvartalet 2024 genomfördes en uppdelning av tillgångar i joint venture bolaget Fastighets AB Centur där både Peab och den andre delägaren, Fastighets AB Balder, förvärvade merparten av fastighetsbeståndet. Transaktionerna gav en positiv effekt på rörelseresultatet i Fastighetsutveckling om 367 Mkr som redovisades i resultat från joint venture bolag.
Januari – december 2025
Nettoomsättningen uppgick under 2025 till 166 Mkr (686) och rörelseresultatet uppgick till 228 Mkr (823). Realisationsvinster från försäljning av fastigheter och andelar i joint venture bolag uppgick totalt till 117 Mkr (440). I jämförelseperioden ingick realisationsvinst om 220 Mkr från försäljning av andelarna i joint venture bolaget Tornet Bostadsproduktion. Resultatbidrag från joint venture bolag uppgick till 163 Mkr (441). Under fjärde kvartalet 2024 genomfördes en uppdelning av tillgångar i joint venture bolaget Fastighets AB Centur där både Peab och den andre delägaren, Fastighets AB Balder, förvärvade merparten av fastighetsbeståndet. Transaktionerna gav en positiv effekt på rörelseresultatet i Fastighetsutveckling om 367 Mkr som redovisades i resultat från joint venture bolag.
Sysselsatt kapital uppgick till 4 585 Mkr (6 165) vid utgången av året. Det sysselsatta kapitalet utgörs av andelar i joint venture bolag, utlåning till joint venture bolag samt pågående och färdigställda fastighetsprojekt. I början av året erhölls utdelning från Fastighets AB Centur om 1 100 Mkr, vilken kvittades mot en räntebärande skuld som uppkom i samband med förvärv av fastigheter från Fastighets AB Centur under fjärde kvartalet 2024.
Nedanstående tabell visar större fastighetsprojekt per 31 december 2025.
Fastighetsprojekt
| Type of project | Location | Rentable area in m2 | Degree rented, % | Recognized value, MSEK | Adopted investment, MSEK | Completion time point | Completion level, % | |||
| Typ av projekt | Ort | Uthyrningsbar yta, m2 | Uthyrningsgrad, % | Bokfört värde, Mkr | Beslutad investering, Mkr | Tidpunkt färdigställande | Färdigställande-grad, % | |||
| Ongoing | Pågående | |||||||||
| Retail, office building and parking | Malmö | Handel, kontor och parkering | Malmö | 8 300 | 43 | 300 | 592* | Q3-2027 | Q3-2027 | 51 |
| Retail | Malmö | Handel | Malmö | 8 600 | 100 | 99 | 164 | Q4-2026 | Q4-2026 | 60 |
| Preschool | Upplands Väsby | Förskola | Upplands Väsby | 1 200 | 100 | 30 | 67 | Q4-2026 | Q4-2026 | 45 |
| Completed | Färdigställda | |||||||||
| Office building | Gothenburg | Kontor | Göteborg | 12 900 | 69 | 563 | ||||
| Apartment hotel | Malmö | Lägenhetshotell | Malmö | 4 200 | 100 | 135 | ||||
| Office building | Malmö | Kontor | Malmö | 2 500 | 100 | 138 | ||||
| Office building | Malmö | Kontor | Malmö | 3 600 | 100 | 127 | ||||
| Office building | Malmö | Kontor | Malmö | 4 900 | 100 | 255 |
* I beloppet ingår cirka 17 000 kvadratmeter parkeringsplatser
Väsentliga joint ventures
Peabs väsentliga joint venture bolag Fastighets AB ML4, Point Hyllie Holding AB och Skiab Invest AB utvecklas väl och via dessa har Peab byggt upp betydande indirekta innehav i förvaltningsfastigheter och exploateringsfastigheter för såväl kommersiella som bostadsändamål. Löpande avkastning sker i form av andelar i joint ventures resultat redovisade i rörelseresultatet samt ränteintäkter på utlåning. De marknadsvärdesförändringar på fastigheter som påverkar de bokförda värdena i joint venture bolagen inkluderas inte i Peabs redovisning.
Fastighets AB ML4
Äga och förvalta forskningsanläggningen Max IV. Anläggningen hyrs ut till Lunds Universitet.
Peabs andel: 50 procent
Partner: Wihlborgs
Geografi: Lund
Bokfört värde fastigheter per 31 december 2025: 1 791 Mkr (1 840)
Större pågående projekt: Inga större pågående projekt
Point Hyllie Holding AB
Äga och förvalta kontorsfastigheten The Point och hotellfastigheten Värdshuset 5 (Operatör Quality Hotel View).
Peabs andel: 50 procent
Partner: Volito
Geografi: Hyllie, Malmö
Bokfört värde fastigheter per 31 december 2025: 1 308 Mkr (1 344)
Större pågående projekt: Inga större pågående projekt
Skiab Invest AB
Utveckla, äga och förvalta kommersiella fastigheter och bostäder i den skandinaviska fjällvärlden.
Peabs andel: 50 procent
Partner: SkiStar
Geografi: Skandinaviska fjällvärlden
Bokfört värde fastigheter per 31 december 2025 1): 2 341 Mkr (2 157)
Peabs del av oredovisade verkliga värden exkl. skatt 1): 93 Mkr (59)
Större pågående projekt: 37 ägarlägenheter, Trysil Suites i Trysil, 100 lägenheter, Wasakölen i Lindvallen, Sälen
1) Värderade till marknadsvärde i joint venture företagen. De marknadsvärderingar på fastigheter som påverkar de bokförda värdena i joint venture företagen inkluderas inte i Peabs redovisning.