Resultaträkning för koncernen, IFRS
Koncernens nettoomsättning enligt IFRS uppgick under 2025 till 58 581 Mkr (61 283). Justering av egenutvecklade bostäder till färdigställandemetoden påverkade nettoomsättningen med -8 Mkr (2 586).
Rörelseresultat enligt IFRS uppgick 2025 till 2 693 Mkr (3 163) och rörelsemarginalen uppgick till 4,6 procent (5,2). Justering av egenutvecklade bostadsprojekt till färdigställandemetoden påverkade rörelseresultatet med 24 Mkr (364).
Under året har Peab och Unibail-Rodamco-Westfield förlikats avseende Mall of Scandiniavia, vilket påverkade finansnettot med -611 Mkr. För mer information, se avsnitt Övriga upplysningar.
| MSEK | Oct-Dec 2025 | Oct-Dec 2024 | Jan-Dec 2025 | Jan-Dec 2024 | |
| Mkr | Okt-dec 2025 | Okt-dec 2024 | Jan-dec 2025 | Jan-dec 2024 | |
| Net sales | Nettoomsättning | 17 335 | 17 185 | 58 581 | 61 283 |
| Production costs | Kostnader för produktion | -15 622 | -14 939 | -53 053 | -55 402 |
| Gross profit | Bruttoresultat | 1 713 | 2 246 | 5 528 | 5 881 |
| Sales and administrative expenses | Försäljnings- och administrationskostnader | -801 | -932 | -3 237 | -3 189 |
| Other operating income | Övriga rörelseintäkter | 151 | 47 | 436 | 482 |
| Other operating costs | Övriga rörelsekostnader | 4 | 8 | -34 | -11 |
| Operating profit | Rörelseresultat | 1 067 | 1 369 | 2 693 | 3 163 |
| Financial income | Finansiella intäkter | 33 | 66 | 146 | 259 |
| Financial expenses | Finansiella kostnader | -106 | -150 | -1 144 | -642 |
| Net finance | Finansnetto | -73 | -84 | -998 | -383 |
| Pre-tax profit | Resultat före skatt | 994 | 1 285 | 1 695 | 2 780 |
| Tax | Skatt | -165 | -171 | -332 | -392 |
| Profit for the period | Periodens resultat | 829 | 1 114 | 1 363 | 2 388 |
| Profit for the period, attributable to: | Periodens resultat hänförligt till: | ||||
| Shareholders in parent company | Moderbolagets ägare | 829 | 1 121 | 1 357 | 2 392 |
| Non-controlling interests | Innehav utan bestämmande inflytande | 0 | -7 | 6 | -4 |
| Profit for the period | Periodens resultat | 829 | 1 114 | 1 363 | 2 388 |
| Key ratios, IFRS | Nyckeltal, IFRS | ||||
| Earnings per share before and after dilution, SEK | Resultat per aktie före och efter utspädning, kr | 2,90 | 3,90 | 4,74 | 8,32 |
| Average number of outstanding shares, million | Genomsnittligt antal utestående aktier, miljoner | 284,1 | 287,5 | 286,4 | 287,5 |
| Return on capital employed, % 1) | Räntabilitet på sysselsatt kapital, % 1) | 9,9 | 10,8 | 9,9 | 10,8 |
| Return on equity, % 1) | Räntabilitet på eget kapital, % 1) | 8,5 | 15,7 | 8,5 | 15,7 |
1) Beräknat på rullande 12 månader
Rapport över resultat och övrigt totalresultat för koncernen i sammandrag, IFRS
| MSEK | Oct-Dec 2025 | Oct-Dec 2024 | Jan-Dec 2025 | Jan-Dec 2024 | |
| Mkr | Okt-dec 2025 | Okt-dec 2024 | Jan-dec 2025 | Jan-dec 2024 | |
| Profit for the period | Periodens resultat | 829 | 1 114 | 1 363 | 2 388 |
| Other comprehensive income | Övrigt totalresultat | ||||
| Items that can be reclassified or have been reclassified to profit for the period | Poster som har omförts eller kan omföras till periodens resultat | ||||
| Translation differences for the period from translation of foreign operations | Periodens omräkningsdifferenser vid omräkning av utländska verksamheter | -91 | 53 | -224 | 41 |
| Changes in fair value of cash flow hedges for the period | Periodens förändringar i verkligt värde på kassaflödessäkringar | -2 | 15 | -19 | 13 |
| Shares in joint ventures’ other comprehensive income | Andelar i joint ventures övrigt totalresultat | 1 | -1 | -1 | -8 |
| Tax referring to items that can be reclassified or have been reclassified to profit for the period | Skatt hänförligt till poster som har omförts eller kan omföras till periodens resultat | 1 | -3 | 4 | -3 |
| Other comprehensive income for the period | Periodens övrigt totalresultat | -91 | 64 | -240 | 43 |
| Total comprehensive income for the period | Periodens totalresultat | 738 | 1 178 | 1 123 | 2 431 |
| Total comprehensive income for the period, attributable to: | Periodens totalresultat hänförligt till: | ||||
| Shareholders in parent company | Moderbolagets ägare | 738 | 1 185 | 1 117 | 2 435 |
| Non-controlling interests | Innehav utan bestämmande inflytande | 0 | -7 | 6 | -4 |
| Total comprehensive income for the period | Periodens totalresultat | 738 | 1 178 | 1 123 | 2 431 |