Stark avslutning på året
I denna rapport baseras belopp och kommentarer på segmentsredovisning om inget annat framgår. Koncernen har olika redovisningsprinciper i segmentsredovisningen jämfört med redovisning enligt IFRS för egenutvecklade bostadsprojekt och för IFRS 16 (tidigare operationella leasingavtal). För mer information om redovisningsprinciper samt skillnader mellan segmentsredovisning och redovisning enligt IFRS, se not 1 och 3. För information om alternativa nyckeltal, se avsnitt Alternativa nyckeltal och definitioner.
Sammanfattning enligt segmentsredovisning
Oktober – december 2025
- Nettoomsättning 17 125 Mkr (16 785)
- Rörelseresultat 996 Mkr (1 255)
- Rörelsemarginal 5,8 procent (7,5)
- Resultat före skatt 934 Mkr (1 183)
- Resultat per aktie före och efter utspädning 2,69 kr (3,63)
- Orderingång 14 947 Mkr (12 052)
- Kassaflöde före finansiering 2 250 Mkr (1 719)
Januari – december 2025
- Nettoomsättning 58 589 Mkr (58 697)
- Rörelseresultat 2 626 Mkr (2 763)
- Rörelsemarginal 4,5 procent (4,7)
- Resultat före skatt 1 674 Mkr (2 425). Förlikning avseende Mall of Scandinavia påverkade finansnettot med -611 Mkr
- Resultat per aktie före och efter utspädning 4,66 kr (7,25)
- Orderingång 54 927 Mkr (56 510)
- Orderstock 48 544 Mkr (44 906)
- Kassaflöde före finansiering 4 119 Mkr (2 601)
- Nettoskuld 6 400 Mkr (9 118)
- Nettoskuldsättningsgrad 0,4 (0,5)
- Styrelsen föreslår en utdelning om 3,30 kr (2,75) per aktie, uppdelat på två utbetalningstillfällen
Koncernen
| MSEK | Oct-Dec 2025 | Oct-Dec 2024 | Jan-Dec 2025 | Jan-Dec 2024 | |
| Mkr | Okt-dec 2025 | Okt-dec 2024 | Jan-dec 2025 | Jan-dec 2024 | |
| Segment reporting | Segmentsredovisning | ||||
| Net sales | Nettoomsättning | 17 125 | 16 785 | 58 589 | 58 697 |
| Operating profit | Rörelseresultat | 996 | 1 255 | 2 626 | 2 763 |
| Operating margin, % | Rörelsemarginal, % | 5,8 | 7,5 | 4,5 | 4,7 |
| Pre-tax profit | Resultat före skatt | 934 | 1 183 | 1 674 | 2 425 |
| Profit for the period | Periodens resultat | 770 | 1 037 | 1 342 | 2 080 |
| Earnings per share before and after dilution, SEK | Resultat per aktie före och efter utspädning, kr | 2,69 | 3,63 | 4,66 | 7,25 |
| Return on equity, % 1) | Räntabilitet på eget kapital, % 1) | 8,3 | 13,3 | 8,3 | 13,3 |
| Return on capital employed, % 1) | Räntabilitet på sysselsatt kapital, % 1) | 10,2 | 10,7 | 10,2 | 10,7 |
| Net debt | Nettoskuld | 6 400 | 9 118 | 6 400 | 9 118 |
| Net debt/equity ratio, multiple | Nettoskuldsättningsgrad, ggr | 0,4 | 0,5 | 0,4 | 0,5 |
| Equity/assets ratio, % | Soliditet, % | 39,4 | 37,1 | 39,4 | 37,1 |
| Cash flow before financing | Kassaflöde före finansiering | 2 250 | 1 719 | 4 119 | 2 601 |
| Average number of employees | Medeltal antal anställda | 12 565 | 12 979 | 12 377 | 12 899 |
| Reporting according to IFRS | Redovisning enligt IFRS | ||||
| Net sales, IFRS | Nettoomsättning, IFRS | 17 335 | 17 185 | 58 581 | 61 283 |
| Operating profit, IFRS | Rörelseresultat, IFRS | 1 067 | 1 369 | 2 693 | 3 163 |
| Pre-tax profit, IFRS | Resultat före skatt, IFRS | 994 | 1 285 | 1 695 | 2 780 |
| Profit for the period, IFRS | Periodens resultat, IFRS | 829 | 1 114 | 1 363 | 2 388 |
| Earnings per share before and after dilution, IFRS, SEK | Resultat per aktie före och efter utspädning, IFRS, kr | 2,90 | 3,90 | 4,74 | 8,32 |
| Net debt, IFRS | Nettoskuld, IFRS | 7 969 | 11 253 | 7 969 | 11 253 |
| Equity/assets ratio, IFRS, % | Soliditet, IFRS, % | 37,0 | 34,6 | 37,0 | 34,6 |
| Cash flow before financing, IFRS | Kassaflöde före finansiering, IFRS | 3 015 | 3 046 | 4 895 | 6 744 |
1) Beräknat på rullande 12 månader