Byggmarknaden

Sverige

Coronapandemin och lågkonjunkturen som drabbar svensk ekonomi gör att BNP riskerar att falla med cirka sex procent 2020. Minskad sysselsättning i kombination med ovisshet om utvecklingen riskerar att påverka bostadspriserna negativt. Det finns även risk för fallande värden på den kommersiella fastighetsmarknaden och ökade vakanser till följd av lägre konsumtion och mer digitala arbetssätt. Nedgången på byggmarknaden blir i år troligen bred. Under 2021 väntas det fortsatt svaga konjunkturläget främst påverka bostadsbyggandet och husbyggnadsinvesteringarna inom privata lokaler. Det offentliga lokalbyggandet kan däremot komma att växa under 2021-2022, men i år finns det risk för att planerade projekt inte kommer igång på grund av avvaktan från offentliga beställare. Utvecklingen för anläggningsinvesteringarna väntas bli horisontell under 2020 och 2021. Ett flertal projekt bedöms skjutas fram i tiden. För 2020 satsar regeringen mer än en miljard kronor på underhåll av järnväg och väg.

Norge

Den norska ekonomin har drabbats hårt av såväl efterfrågebortfall, till följd av en nedstängning, som kraftigt fallande oljepris. Återhämtningen kommer troligen att bli utdragen till följd av den internationella avmattningen och det låga oljepriset, vilket får spridningseffekter i hela Norges näringsliv. Bostadsbyggandet förväntas minska under 2020 och 2021 till följd av hushållens osäkerhet och den ökade arbetslösheten. Även det privata lokalbyggandet riskerar att dämpas till följd av det svagare internationella efterfrågeläget och den minskade aktiviteten i oljesektorn. Statens finanser är dock starka och således finns det möjligheter att hålla uppe aktiviteten inom det offentliga byggandet och anläggningsbyggandet.

Finland

Finlands omfattande nedstängning och det internationella efterfrågetappet har inneburit ett abrupt bortfall i ekonomin. Hushållens förtroende har dämpats, vilket resulterar i sjunkande bostadsinvesteringar både 2020 och 2021. Finlands exportberoende industri påverkas väsentligt av det svaga internationella efterfrågeläget, vilket får effekter för industrins husbyggande 2020-2021. Inom kontor och handel är dock utsikterna ljusare vad gäller byggandet. Prognosen för de offentliga husbyggnadsinvesteringarna har dämpats, medan utvecklingen för anläggningsinvesteringarna antas öka under 2020. Arbetena inom beläggning och vägunderhåll ökar under 2020 efter flera år av lägre investeringar.

Bostäder

2020 2021 2022
Sverige  
Norge  
Finland      

Prognos påbörjade bostadsinvesteringar, ny- och ombyggnad
Källa: Navet Analytics

Övrigt husbyggande

2020 2021 2022
Sverige  
Norge  
Finland

Prognos påbörjade övriga husbyggnadsinvesteringar, ny- och ombyggnad (Industri, kontor/handel, mm och offentliga lokaler)
Källa: Navet Analytics

Anläggning

2020 2021 2022
Sverige    –
Norge
Finland  

Prognos anläggningsinvesteringar
Källa: Navet Analytics

Försämrad prognos jämfört med föregående delårsrapport
Förbättrad prognos jämfört med föregående delårsrapport
Oförändrad prognos jämfört med föregående delårsrapport

Tromsøbadet

Tromsøya, Norge