Not 5 Förvärv av rörelse
2017
Under 2017 har Peab förvärvat 60 procent av aktierna i AB Smidmek Eslöv. Bolaget konsolideras till 100 procent med tillämpning av Anticipated acquisition method, då det finns en put/call option om förvärv av resterade aktier. Bolaget kompletterar affärsområde Industris befintliga utbud avseende tillverkning av stommar i stål och betong. Under året har också förvärv genomförts av Tranab Markbyggnad AB som bedriver anläggningsverksamhet i Mälardalen samt Närke. Förvärv har även skett av berg- och betongtätningsverksamhet i Göteborg samt resterande 66,6 procent av aktierna i Telemark Vestfold Utvikling AS.
Ovanstående förvärv under 2017 gav individuellt oväsentliga förvärvseffekter ur koncernens perspektiv och uppgifterna om förvärvseffekterna lämnas i aggregerad form.
Under den tid som följde efter förvärven bidrog ovanstående dotterföretag och verksamheter med 275 Mkr till koncernens intäkter och 14 Mkr till koncernens resultat under 2017. Om förvärven hade inträffat per den 1 januari 2017, skulle dessa förvärv totalt påverkat koncernens intäkter med 648 Mkr och årets resultat med 27 Mkr.
Effekter av förvärv 2017
Förvärvens preliminära effekter på koncernens tillgångar och skulder redovisas nedan. Förvärvsanalyserna kan komma att justeras under en tolvmånadersperiod.
Goodwill består bland annat av personalresurser och framtida synergieffekter avseende främst gemensamma system och samutnyttjade resurser vilka inte uppfyller kriterierna för redovisning som immateriella tillgångar vid förvärvstidpunkten.
Totalt överförd ersättning uppgick till 261 Mkr.
I samband med förvärv av resterande 66,6 procent av aktierna i Telemark Vestfold Utvikling AS omvärderades befintligt innehav till verkligt värde. Omvärderingseffekten uppgick till 26 Mkr och redovisas som en övrig rörelseintäkt.
Under året har även förvärv skett av tillgångar via aktieförvärv (substansförvärv som inte innefattar någon rörelse) vilket medfört ett kassaflöde om -121 Mkr och avser främst projekt- och exploateringsfastigheter med byggrätter i Kungsängen, Oslo och Västerås.
Förvärv efter balansdagen
Under 2018 har inga väsentliga förvärv gjorts fram till angivandet av dessa finansiella rapporter.
2016
Under 2016 har Peab förvärvat 90,3 procent av aktierna i Solberg Maskin AS. Bolaget konsolideras till 100 procent med tillämpning av Anticipated acquisition method. Förvärv har även skett av grus- och bergverksamhet i Kållered och Torup samt verksamhet avseende betongproduktion innefattande betongfabrik i Borås. Dessa förvärv gav oväsentliga förvärvseffekter ur koncernens perspektiv. Totalt överförd ersättning uppgick till 228 Mkr.
Under den tid som följde efter förvärven bidrog ovanstående dotterföretag och verksamheter med 110 Mkr till koncernens intäkter och 0 Mkr till koncernens resultat under 2016. Om förvärven hade inträffat per den 1 januari 2016, skulle dessa förvärv totalt påverkat koncernens intäkter med 216 Mkr och årets resultat med 3 Mkr.
Under 2016 har även förvärv skett av tillgångar via aktieförvärv (substansförvärv som inte innefattar någon rörelse) vilket medfört ett kassaflöde om -277 Mkr och avser främst projekt- och exploateringsfastigheter med byggrätter i Göteborg, Jönköping och Oslo.
Under 2016 förvärvades också resterande 9,9 procent av aktierna i K. Nordang AS. Bolaget har sedan tidigare konsoliderats till 100 procent med tillämpning av Anticipated acquisition method, då det funnits en put/call option om förvärv av resterande aktier.
De förvärvade företagens nettotillgångar vid förvärvstidpunkten:
| Mkr | 2017 | 2016 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 60 | 25 |
| Materiella anläggningstillgångar | 27 | 262 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 40 | – |
| Uppskjutna skattefordringar | 2 | 4 |
| Projekt- och exploateringsfastigheter samt varulager | 211 | 14 |
| Kundfordringar och övriga rörelsefordringar | 84 | 53 |
| Likvida medel | 53 | 14 |
| Räntebärande skulder | -25 | -82 |
| Uppskjutna skatteskulder | -42 | -14 |
| Avsättningar | -3 | -30 |
| Leverantörsskulder och övriga rörelseskulder | -152 | -34 |
| Netto identifierbara tillgångar och skulder | 255 | 212 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | -1 | – |
| Tidigare andelsvärde i joint venture | -60 | -7 |
| Koncerngoodwill | 67 | 23 |
| Överförd ersättning | 261 | 228 |
Överförd ersättning
| Mkr | 2017 | 2016 |
| Likvida medel | 213 | 151 |
| Villkorad köpeskilling | 11 | 24 |
| Säljarrevers | – | 53 |
| Optionsskuld | 37 | – |
| Total överförd ersättning | 261 | 228 |