Affärsområde Projektutveckling
Affärsområde Projektutveckling, som omfattar Bostadsutveckling och Fastighetsutveckling, utvecklar hållbara och levande stadsmiljöer med såväl bostäder som kommersiella fastigheter och samhällsfastigheter.
Affärsområde Projektutveckling ansvarar för koncernens förvärv och avyttringar av fastigheter samt projektutveckling, vilket genererar entreprenader till övriga affärsområden. Projektutveckling sker i helägda bolag eller i samarbete med partners via joint ventures.
Bostadsutveckling erbjuder ett brett utbud av boendeformer, bland annat i form av flerfamiljshus i upplåtelseformerna bostadsrätt, ägarlägenheter och hyresrätt.
Fastighetsutveckling utvecklar kontor, lokaler och ibland hela stadsdelar i samarbete med kommuner och andra partners. Verksamheten är huvudsakligen fokuserad till storstadsområden i Norden.
Nettoomsättning och resultat
April – juni 2025
Nettoomsättningen inom Projektutveckling var i stort oförändrad och uppgick under andra kvartalet 2025 till 751 Mkr (720). Rörelseresultatet uppgick till -1 Mkr (-33) och rörelsemarginalen uppgick till -0,1 procent (-4,6).
Januari – juni 2025
Nettoomsättningen inom Projektutveckling uppgick under första halvåret 2025 till 1 742 Mkr (1 775). Rörelseresultatet uppgick till 82 Mkr (213) och rörelsemarginalen uppgick till 4,7 procent (12,0).
Sysselsatt kapital i Projektutveckling uppgick vid periodens slut till 19 199 Mkr (18 408).
Sysselsatt kapital
| MSEK | Jun 30 2025 | Jun 30 2024 | Dec 31 2024 | |
| Mkr | 30 jun 2025 | 30 jun 2024 | 31 dec 2024 | |
| Operations property | Driftsfastigheter | 33 | 41 | 34 |
| Investment property | Förvaltningsfastigheter | 35 | 36 | 36 |
| Project and development property | Projekt- och exploateringsfastigheter | 17 575 | 15 524 | 17 017 |
| of which housing development rights | varav bostadsbyggrätter | 9 154 | 8 714 | 9 344 |
| of which commercial development rights | varav kommersiella byggrätter | 1 605 | 1 011 | 1 671 |
| of which ongoing housing projects | varav pågående bostadsprojekt | 3 371 | 3 069 | 2 740 |
| of which ongoing commercial projects | varav pågående kommersiella projekt | 189 | 761 | 115 |
| of which completed and repurchased homes | varav färdigställda och återköpta bostäder | 1 967 | 1 933 | 1 895 |
| of which completed commercial property | varav färdigställda kommersiella fastigheter | 1 289 | 36 | 1 252 |
| Shares in joint ventures | Andelar i joint ventures | 1 628 | 2 407 | 2 880 |
| Loans to joint ventures | Utlåning till joint ventures | 500 | 1 433 | 484 |
| Working capital and other | Rörelsekapital och övrigt | -572 | -1 033 | -684 |
| Total | Summa | 19 199 | 18 408 | 19 767 |
| of which Property Development | varav Fastighetsutveckling | 4 384 | 4 703 | 6 165 |
| of which Housing Development | varav Bostadsutveckling | 14 815 | 13 705 | 13 602 |
Nyckeltal
| Apr-Jun 2025 | Apr-Jun 2024 | Jan-Jun 2025 | Jan-Jun 2024 | Jul-Jun 2024/2025 | Jan-Dec 2024 | ||
| Apr-jun 2025 | Apr-jun 2024 | Jan-jun 2025 | Jan-jun 2024 | Jul-jun 2024/2025 | Jan-dec 2024 | ||
| Net sales, MSEK | Nettoomsättning, Mkr | 751 | 720 | 1 742 | 1 775 | 4 237 | 4 270 |
| of which Property Development | varav Fastighetsutveckling | 36 | 21 | 93 | 44 | 735 | 686 |
| of which Housing Development | varav Bostadsutveckling | 715 | 699 | 1 649 | 1 731 | 3 502 | 3 584 |
| Operating profit, MSEK | Rörelseresultat, Mkr | -1 | -33 | 82 | 213 | 597 | 728 |
| of which Property Development | varav Fastighetsutveckling | 11 | 21 | 60 | 282 | 601 | 823 |
| of which Housing Development | varav Bostadsutveckling | -12 | -54 | 22 | -69 | -4 | -95 |
| Operating margin, % | Rörelsemarginal, % | -0,1 | -4,6 | 4,7 | 12,0 | 14,1 | 17,0 |
| of which Property Development | varav Fastighetsutveckling | 30,6 | 100,0 | 64,5 | 640,9 | 81,8 | 120,0 |
| of which Housing Development | varav Bostadsutveckling | -1,7 | -7,7 | 1,3 | -4,0 | -0,1 | -2,7 |
| Capital employed at the end of the period, MSEK | Sysselsatt kapital vid periodens utgång, Mkr | 19 199 | 18 408 | 19 199 | 18 408 | 19 199 | 19 767 |
| Orders received, MSEK | Orderingång, Mkr | 322 | 13 | 1 598 | 640 | 3 171 | 2 213 |
| Order backlog, MSEK | Orderstock, Mkr | 1 738 | 1 213 | 1 738 | 1 213 | 1 738 | 1 536 |
| Operating cash flow, MSEK | Operativt kassaflöde, Mkr | -716 | -107 | -447 | 44 | -69 | 423 |
| Average number of employees | Medeltal antal anställda | 130 | 161 | 131 | 171 | 136 | 155 |
Bostadsutveckling
April – juni 2025
Nettoomsättningen uppgick under andra kvartalet till 715 Mkr (699). Rörelseresultatet uppgick till -12 Mkr (-54) och rörelsemarginalen till -1,7 procent (-7,7). Under kvartalet har ett antal produktionsstarter påverkat positivt även om aktiviteten fortsatt är på en låg nivå.
Från och med 2025 delas de egenutvecklade bostadsprojekten upp i tre kategorier: Bostadsrätter/ägarlägenheter där omsättning och resultat i segmentsredovisningen successivt tas fram i takt med att projekten färdigställs. För denna bostadstyp redovisas även orderingång och orderstock. Hyresrätter, som byggs i egen balansräkning, där omsättning och resultat tas fram vid en tidpunkt, vilket sker vid frånträde av fastigheten då Peab sålt till extern part. Bostäder i egen balansräkning är projekt som produktionsstartas och byggs i egen balansräkning och som sedan kan konverteras till bostadsrätter/ägarlägenheter eller säljas som hyresrätt. Omsättning och resultat tas fram först då bostadsprojektet omklassficeras antingen till bostadsrätter/ägarlägenheter och då successivt tas fram i takt med att projektet färdigställs, eller säljs och frånträds som hyresrätter.
Totalt produktionsstartades 280 (–) egenutvecklade bostäder under kvartalet. Av dessa var 108 (–) bostadsrätter/ägarlägenheter där 85 (–) har konverterats från bostäder i egen balansräkning. Som hyresrätter startades under kvartalet 190 (–) bostäder varav 166 bostäder utgörs av ett vårdboende på Lilla Essingen i Stockholm. För mer information se avsnitt nedan. Som nya bostäder i egen balansräkning har det under kvartalet produktionsstartats 67 bostäder men då antalet konverterade till bostadsrätter/ägarlägenheter uppgår till 85 är nettoeffekten av produktionsstartade i egen balansräkning -18 (–). Antalet sålda bostäder uppgick under kvartalet till 331 (136) varav 150 (136) var bostadsrätter/ägarlägenheter, 166 (–) hyresrätter och 15 (–) var bostäder i egen balansräkning under produktion.
Januari – juni 2025
De senaste årens svaga efterfrågan på bostadsmarknaden i Norden märks tydligt inom Bostadsutveckling. Under första halvåret 2025 uppgick nettoomsättningen till 1 649 Mkr (1 731). Den lägre nettoomsättningen förklaras av få produktionsstarter och få pågående bostadsprojekt av bostadsrätter/ägarlägenheter. Rörelseresultatet uppgick till 22 Mkr (-69) och rörelsemarginalen till 1,3 procent (-4,0). För den senaste rullande 12-månaders perioden uppgick rörelsemarginalen till -0,1 procent jämfört med -2,7 procent för helår 2024.
Totalt produktionsstartades 803 (137) egenutvecklade bostäder under första halvåret. Av dessa var 444 (137) bostadsrätter/ägarlägenheter där 125 var konverterade från bostäder i egen balansräkning. Två av bostadsprojekten startades i Stockholm, ett på Kvarnholmen i Nacka och ett i Råsunda i Solna. Detta visar att det är möjligt att starta bostadrättsprojekt med förhandsförsäljning i unika lägen. Som hyresrätter produktionsstartades 190 (–). Som nya bostadsprojekt i egen balansräkning produktionsstartades 169 (-) bostäder. Totalt antal sålda bostäder uppgick under första halvåret till 603 (441) varav 376 (302) var bostadsrätter/ägarlägenheter, 166 (139) var hyresrätter och 61 (–) var bostäder i egen balansräkning under produktion.
Totalt antal bostäder i produktion uppgick vid periodens utgång till 2 081 (2 366), varav 1 206 (1 504) var bostadsrätter/ägarlägenheter, 270 (239) var bostäder i hyresrättsprojekt och 605 (623) var bostäder i egen balansräkning. Försäljningsgraden för totalt antal bostäder i produktion uppgick vid periodens utgång till 40 procent (44). Försäljningsgraden för bostadsrätter/ägarlägenheter uppgick till 44 procent (61). Totalt antal färdigställda och återköpta bostäder uppgick till 638 (572), varav bostadsrätter/ägarlägenheter 332 (266) och 306 (306) var hyresrätter.
Försäljningen av egenutvecklade bostäder har under perioden varit på en fortsatt låg nivå, även om vi säljer i jämn takt. Bostadsmarknaden tycks ha etablerat sig på en ny nivå, vilket innebär att det under de senaste åren produktionsstartats avsevärt färre bostäder än vad vi har varit vana vid. Vi anpassar oss och finns där marknaden finns. Samtidigt ser vi att trenden med att försäljningen ökar i takt med att projekten närmar sig färdigställande håller i sig. Vi arbetar sedan årsskiftet därför med strategin att – givet våra finansiella mål – öka vår egenutvecklade bostadsproduktion i egen balansräkning för att senare konvertera dem till bostadsrätter. Detta gäller företrädesvis projekt i storstadsområdena. Att starta projekt i egen balansräkning ökar vår kapitalbindning och medför förskjutna resultateffekter i segmentsredovisningen, jämfört med vår traditionella hantering med förhandsförsäljning innan produktionsstart av egenutvecklade projekt.
Det finns ett underliggande behov av nyproducerade bostäder, även om faktorer som höga byggkostnader och nedjusterade prognoser för befolkningstillväxt gör efterfrågan svårare att analysera i det medellånga perspektivet. För Peabs del kan vi konstatera att vi har en väldimensionerad byggrättsportfölj i attraktiva lägen och vi arbetar aktivt med projekt där marknaden finns.
Sysselsatt kapital uppgick till 14 815 Mkr (13 705) vid utgången av perioden.
Peab utvecklar och bygger vård- och omsorgsboende i Stockholm
Peab ska tillsammans med Heba i det nybildade bolaget Villa Primus AB utveckla ett vård- och omsorgsboende på Lilla Essingen i Stockholm. Ett äldreboende kommer att ha plats för 160 boendeenheter och ett LSS-boende får sex platser. Projektet bidrar till Stockholms växande behov av moderna och trygga boenden för äldre. Fastigheten omfattar 12 000 kvadratmeter BTA, drygt 10 000 kvadratmeter uthyrningsbar yta och utformas med stort fokus på funktionalitet, tillgänglighet och hållbarhet. Tillträde av Hebas andel i det gemensamma bolaget beräknas ske under hösten 2025. Bolaget kommer att äga projektet fram till färdigställande, vilket beräknas ske under 2028. Därefter ska Heba förvärva vård- och omsorgsboendet. Både äldreboendet och LSS-boendet är fullt uthyrda på 20-åriga hyresavtal till omsorgskoncernen Ambea. Villa Primus kommer att certifieras enligt Miljöbyggnad Silver 4.0 och uppnå energiklass B eller bättre. Byggnaden kommer att uppföras med klimatförbättrad betong och taket kommer förses med sedum och solceller för att ytterligare minska energi- och klimatavtrycket.
Nettoomsättning
per geografisk marknad, rullande 12 månader
Brf Alba
Lund
Bostadsbyggrätter
| Number, approx. | Jun 30 2025 | Jun 30 2024 | Dec 31 2024 | |
| Antal, cirka | 30 jun 2025 | 30 jun 2024 | 31 dec 2024 | |
| Development rights on our own balance sheet | Byggrätter i egen balansräkning | 23 400 | 21 800 | 24 000 |
| Development rights via joint ventures | Byggrätter via joint ventures | 4 900 | 4 000 | 3 700 |
| Development rights via options etc. | Byggrätter via optioner m.m. | 5 700 | 6 900 | 7 400 |
| Total | Totalt | 34 000 | 32 700 | 35 100 |
Antal sålda bostäder
| Number | Apr-Jun 2025 | Apr-Jun 2024 | Jan-Jun 2025 | Jan-Jun 2024 | Jul-Jun 2024/2025 | Jan-Dec 2024 | |
| Antal | Apr-jun 2025 | Apr-jun 2024 | Jan-jun 2025 | Jan-jun 2024 | Jul-jun 2024/2025 | Jan-dec 2024 | |
| Tenant-owner apartments/condominiums | Bostadsrätter/ägarlägenheter | 150 | 136 | 376 | 302 | 784 | 710 |
| Rentals | Hyresrätter | 166 | – | 166 | 139 | 325 | 298 |
| Homes on our own balance sheet | Bostäder i egen balansräkning | 15 | – | 61 | – | 84 | 23 |
| Total number of homes | Totalt antal bostäder | 331 | 136 | 603 | 441 | 1 193 | 1 031 |
Antal produktionsstartade bostäder
| Number | Apr-Jun 2025 | Apr-Jun 2024 | Jan-Jun 2025 | Jan-Jun 2024 | Jul-Jun 2024/2025 | Jan-Dec 2024 | |
| Antal | Apr-jun 2025 | Apr-jun 2024 | Jan-jun 2025 | Jan-jun 2024 | Jul-jun 2024/2025 | Jan-dec 2024 | |
| Tenant-owner apartments/condominiums | Bostadsrätter/ägarlägenheter | 108 | – | 444 | 137 | 964 | 657 |
| – of which converted from homes on our own balance sheet | – varav konvertering från bostäder i egen balansräkning | 85 | – | 125 | – | 334 | 209 |
| Rentals | Hyresrätter | 190 | – | 190 | – | 190 | – |
| Homes on our own balance sheet | Bostäder i egen balansräkning | -18 | – | 169 | – | -18 | -187 |
| – of which converted to tenant-owner apartments/condominiums | – varav konvertering till bostadsrätter/ägarlägenheter | -85 | – | -125 | – | -334 | -209 |
| Total number of homes | Totalt antal bostäder | 280 | – | 803 | 137 | 1 136 | 470 |
Antal bostäder i pågående produktion
| Number | Jun 30 2025 | Jun 30 2024 | Dec 31 2024 | |
| Antal | 30 jun 2025 | 30 jun 2024 | 31 dec 2024 | |
| Tenant-owner apartments/condominiums | Bostadsrätter/ägarlägenheter | 1 206 | 1 504 | 1 056 |
| – of which sold share | – varav såld andel | 44% | 61% | 45% |
| Rentals | Hyresrätter | 270 | 239 | 80 |
| – of which sold share | – varav såld andel | 91% | 49% | 100% |
| Homes on our own balance sheet | Bostäder i egen balansräkning | 605 | 623 | 436 |
| – of which sold share | – varav såld andel | 8% | 0% | 4% |
| Total number of homes | Totalt antal bostäder | 2 081 | 2 366 | 1 572 |
| – of which sold share | – varav såld andel | 40% | 44% | 37% |
Antal färdigställda och återköpta bostäder
| Number | Jun 30 2025 | Jun 30 2024 | Dec 31 2024 | |
| Antal | 30 jun 2025 | 30 jun 2024 | 31 dec 2024 | |
| Tenant owner apartments/condominiums | Bostadsrätter och ägarlägenheter | 332 | 266 | 266 |
| Rentals | Hyresrätter | 306 | 306 | 306 |
| Total number of homes | Totalt antal bostäder | 638 | 572 | 572 |
Tidpunkt för färdigställande av pågående egenutvecklade bostadsprojekt
Fastighetsutveckling
Omsättning och rörelseresultat från verksamheten härrör från förvärv, utveckling, drift och förvaltning av helägda fastigheter, av resultatandelar från joint venture bolag samt realisationsresultat vid avyttring av färdiga fastigheter och andelar i joint venture bolag.
April – juni 2025
Nettoomsättningen uppgick under andra kvartalet till 36 Mkr (21) och rörelseresultatet uppgick till 11 Mkr (21). Inga fastighetstransaktioner har skett under kvartalet. Motsvarande kvartal föregående år uppgick realisationsvinster från fastighetstransaktioner till 17 Mkr. Resultatbidrag från joint venture bolag uppgick till 17 Mkr (15).
Januari – juni 2025
Nettoomsättningen uppgick under första halvåret till 93 Mkr (44) och rörelseresultatet uppgick till 60 Mkr (282). Realisationsvinster från försäljning av fastigheter och andelar i joint venture bolag uppgick totalt till 47 Mkr (275). I jämförelseperioden ingick realisationsvinst om 220 Mkr från försäljning av andelarna i joint venture bolaget Tornet Bostadsproduktion. Resultatbidrag från joint venture bolag var i nivå med föregående år och uppgick till 35 Mkr (34).
Sysselsatt kapital inom Fastighetsutveckling uppgick till 4 384 Mkr (4 703) vid utgången av perioden. Det sysselsatta kapitalet utgörs av andelar i joint venture bolag, utlåning till joint venture bolag samt pågående och färdigställda fastighetsprojekt. Under perioden har utdelning erhållits från Fastighets AB Centur om 1 100 Mkr, vilken har kvittats mot en räntebärande skuld som uppkom i samband med förvärv av fastigheter från Fastighets AB Centur under fjärde kvartalet 2024.
Nedanstående tabell visar större fastighetsprojekt per 30 juni 2025.
Fastighetsprojekt
| Type of project | Location | Rentable area in m2 | Degree rented, % | Recognized value, MSEK | Adopted investment, MSEK | Completion time point | Completion level, % | |||
| Typ av projekt | Ort | Uthyrningsbar yta, m2 | Uthyrningsgrad, % | Bokfört värde, Mkr | Beslutad investering, Mkr | Tidpunkt färdigställande | Färdigställande-grad, % | |||
| Ongoing | Pågående | |||||||||
| Retail, office building and parking | Malmö | Handel, kontor och parkering | Malmö | 8 300 | 43 | 163 | 592* | Q3-2027 | Q3-2027 | 28 |
| Completed | Färdigställda | |||||||||
| Office building | Gothenburg | Kontor | Göteborg | 12 900 | 40 | 546 | ||||
| Apartment hotel | Malmö | Lägenhetshotell | Malmö | 4 200 | 100 | 137 | ||||
| Office building | Malmö | Kontor | Malmö | 2 500 | 100 | 140 | ||||
| Office building | Malmö | Kontor | Malmö | 3 600 | 100 | 130 | ||||
| Office building | Malmö | Kontor | Malmö | 4 900 | 100 | 258 |
* I beloppet ingår cirka 17 000 kvadratmeter parkeringsplatser
Väsentliga joint ventures
Peabs väsentliga joint venture bolag Fastighets AB ML4, Point Hyllie Holding AB och Skiab Invest AB utvecklas väl och via dessa har Peab byggt upp betydande indirekta innehav i förvaltningsfastigheter och exploateringsfastigheter för såväl kommersiella som bostadsändamål. Löpande avkastning sker i form av andelar i joint ventures resultat redovisade i rörelseresultatet samt ränteintäkter på utlåning. De marknadsvärdesförändringar på fastigheter som påverkar de bokförda värdena i joint venture bolagen inkluderas inte i Peabs redovisning.
Fastighets AB ML4
Äga och förvalta forskningsanläggningen Max IV. Anläggningen hyrs ut till Lunds Universitet.
Peabs andel: 50 procent
Partner: Wihlborgs
Geografi: Lund
Bokfört värde fastigheter per 30 juni 2025: 1 815 Mkr (1 868)
Större pågående projekt: Inga större pågående projekt
Point Hyllie Holding AB
Äga och förvalta kontorsfastigheten The Point och hotellfastigheten Värdshuset 5 (Operatör Quality Hotel View).
Peabs andel: 50 procent
Partner: Volito
Geografi: Hyllie, Malmö
Bokfört värde fastigheter per 30 juni 2025: 1 326 Mkr (1 361)
Större pågående projekt: Inga större pågående projekt
Skiab Invest AB
Utveckla, äga och förvalta kommersiella fastigheter och bostäder i den skandinaviska fjällvärlden.
Peabs andel: 50 procent
Partner: SkiStar
Geografi: Skandinaviska fjällvärlden
Bokfört värde fastigheter per 30 juni 2025 1): 2 164 Mkr (2 184)
Peabs del av oredovisade verkliga värden exkl. skatt 1): 71 Mkr (52)
Större pågående projekt: 37 ägarlägenheter, Trysil Suites i Trysil, 100 lägenheter, Wasakölen i Lindvallen, Sälen
1) Värderade till marknadsvärde i joint venture företagen. De marknadsvärderingar på fastigheter som påverkar de bokförda värdena i joint venture företagen inkluderas inte i Peabs redovisning.