Rapport över resultat för koncernen, IFRS
Koncernens nettoomsättning enligt IFRS uppgick under första halvåret 2025 till 25 888 Mkr (28 378). Justering av egenutvecklade bostäder till färdigställandemetoden påverkade nettoomsättningen med 26 Mkr (2 005).
Rörelseresultat enligt IFRS uppgick för första halvåret 2025 till 508 Mkr (802) och rörelsemarginalen uppgick till 2,0 procent (2,8). Justering av egenutvecklade bostadsprojekt till färdigställandemetoden påverkade rörelseresultatet med 4 Mkr (275).
Under andra kvartalet har Peab och Unibail-Rodamco-Westfield förlikats avseende Mall of Scandiniavia, vilket påverkade finansnettot med -611 Mkr. För mer information, se avsnitt Övriga upplysningar.
| MSEK | Apr-Jun 2025 | Apr-Jun 2024 | Jan-Jun 2025 | Jan-Jun 2024 | Jul-Jun 2024/2025 | Jan-Dec 2024 | |
| Mkr | Apr-jun 2025 | Apr-jun 2024 | Jan-jun 2025 | Jan-jun 2024 | Jul-jun 2024/2025 | Jan-dec 2024 | |
| Net sales | Nettoomsättning | 15 063 | 16 928 | 25 888 | 28 378 | 58 793 | 61 283 |
| Production costs | Kostnader för produktion | -13 369 | -15 281 | -23 784 | -26 289 | -52 897 | -55 402 |
| Gross profit | Bruttoresultat | 1 694 | 1 647 | 2 104 | 2 089 | 5 896 | 5 881 |
| Sales and administrative expenses | Försäljnings- och administrationskostnader | -985 | -885 | -1 768 | -1 644 | -3 313 | -3 189 |
| Other operating income | Övriga rörelseintäkter | 88 | 60 | 202 | 389 | 295 | 482 |
| Other operating costs | Övriga rörelsekostnader | -7 | -8 | -30 | -32 | -9 | -11 |
| Operating profit | Rörelseresultat | 790 | 814 | 508 | 802 | 2 869 | 3 163 |
| Financial income | Finansiella intäkter | 39 | 59 | 93 | 127 | 225 | 259 |
| Financial expenses | Finansiella kostnader | -753 | -167 | -926 | -322 | -1 246 | -642 |
| Net finance | Finansnetto | -714 | -108 | -833 | -195 | -1 021 | -383 |
| Pre-tax profit | Resultat före skatt | 76 | 706 | -325 | 607 | 1 848 | 2 780 |
| Tax | Skatt | -4 | -110 | 30 | -67 | -295 | -392 |
| Profit for the period | Periodens resultat | 72 | 596 | -295 | 540 | 1 553 | 2 388 |
| Profit for the period, attributable to: | Periodens resultat hänförligt till: | ||||||
| Shareholders in parent company | Moderbolagets ägare | 72 | 596 | -301 | 539 | 1 552 | 2 392 |
| Non-controlling interests | Innehav utan bestämmande inflytande | 0 | 0 | 6 | 1 | 1 | -4 |
| Profit for the period | Periodens resultat | 72 | 596 | -295 | 540 | 1 553 | 2 388 |
| Key ratios, IFRS | Nyckeltal, IFRS | ||||||
| Earnings per share before and after dilution, SEK | Resultat per aktie före och efter utspädning, kr | 0,25 | 2,08 | -1,05 | 1,88 | 5,39 | 8,32 |
| Average number of outstanding shares, million | Genomsnittligt antal utestående aktier, miljoner | 287,5 | 287,5 | 287,5 | 287,5 | 287,5 | 287,5 |
| Return on capital employed, % 1) | Räntabilitet på sysselsatt kapital, % 1) | 10,3 | 7,3 | 10,3 | 7,3 | 10,3 | 10,8 |
| Return on equity, % 1) | Räntabilitet på eget kapital, % 1) | 9,8 | 9,5 | 9,8 | 9,5 | 9,8 | 15,7 |
1) Beräknat på rullande 12 månader
Rapport över resultat och övrigt totalresultat för koncernen i sammandrag, IFRS
| MSEK | Apr-Jun 2025 | Apr-Jun 2024 | Jan-Jun 2025 | Jan-Jun 2024 | Jul-Jun 2024/2025 | Jan-Dec 2024 | |
| Mkr | Apr-jun 2025 | Apr-jun 2024 | Jan-jun 2025 | Jan-jun 2024 | Jul-jun 2024/2025 | Jan-dec 2024 | |
| Profit for the period | Periodens resultat | 72 | 596 | -295 | 540 | 1 553 | 2 388 |
| Other comprehensive income | Övrigt totalresultat | ||||||
| Items that can be reclassified or have been reclassified to profit for the period | Poster som har omförts eller kan omföras till periodens resultat | ||||||
| Translation differences for the period from translation of foreign operations | Periodens omräkningsdifferenser vid omräkning av utländska verksamheter | 27 | 8 | -119 | 62 | -140 | 41 |
| Changes in fair value of cash flow hedges for the period | Periodens förändringar i verkligt värde på kassaflödessäkringar | -14 | 1 | -15 | 14 | -16 | 13 |
| Shares in joint ventures’ other comprehensive income | Andelar i joint ventures övrigt totalresultat | -1 | -1 | 1 | -1 | -6 | -8 |
| Tax referring to items that can be reclassified or have been reclassified to profit for the period | Skatt hänförligt till poster som har omförts eller kan omföras till periodens resultat | 3 | 0 | 3 | -3 | 3 | -3 |
| Other comprehensive income for the period | Periodens övrigt totalresultat | 15 | 8 | -130 | 72 | -159 | 43 |
| Total comprehensive income for the period | Periodens totalresultat | 87 | 604 | -425 | 612 | 1 394 | 2 431 |
| Total comprehensive income for the period, attributable to: | Periodens totalresultat hänförligt till: | ||||||
| Shareholders in parent company | Moderbolagets ägare | 87 | 604 | -431 | 611 | 1 393 | 2 435 |
| Non-controlling interests | Innehav utan bestämmande inflytande | 0 | 0 | 6 | 1 | 1 | -4 |
| Total comprehensive income for the period | Periodens totalresultat | 87 | 604 | -425 | 612 | 1 394 | 2 431 |