Fortsatt stabil utveckling
I denna rapport baseras belopp och kommentarer på segmentsredovisning om inget annat framgår. Koncernen har olika redovisningsprinciper i segmentsredovisningen jämfört med redovisning enligt IFRS för egenutvecklade bostadsprojekt och för IFRS 16 (tidigare operationella leasingavtal). För mer information om redovisningsprinciper samt skillnader mellan segmentsredovisning och redovisning enligt IFRS, se not 1 och 3. För information om alternativa nyckeltal, se avsnitt Alternativa nyckeltal och definitioner.
Sammanfattning enligt segmentsredovisning
April-juni 2025
- Nettoomsättning 14 937 Mkr (15 232)
- Rörelseresultat 760 Mkr (619)
- Rörelsemarginal 5,1 procent (4,1)
- Resultat före skatt 57 Mkr (522). Förlikning avseende Mall of Scandinavia påverkade finansnettot med -611 Mkr
- Resultat per aktie före och efter utspädning 0,20 kr (1,48)
- Orderingång 13 183 Mkr (16 434)
- Kassaflöde före finansiering -560 Mkr (-95)
Januari-juni 2025
- Nettoomsättning 25 862 Mkr (26 373)
- Rörelseresultat 482 Mkr (513)
- Rörelsemarginal 1,9 procent (1,9)
- Resultat före skatt -327 Mkr (340). Förlikning avseende Mall of Scandinavia påverkade finansnettot med -611 Mkr
- Resultat per aktie före och efter utspädning -1,04 kr (1,03)
- Orderingång 29 757 Mkr (34 323)
- Orderstock 51 757 Mkr (50 578)
- Kassaflöde före finansiering -923 Mkr (-313)
- Nettoskuld 9 525 Mkr (9 585)
- Nettoskuldsättningsgrad 0,6 (0,6)
Koncernen
| MSEK | Apr-Jun 2025 | Apr-Jun 2024 | Jan-Jun 2025 | Jan-Jun 2024 | Jul-Jun 2024/2025 | Jan-Dec 2024 | |
| Mkr | Apr-jun 2025 | Apr-jun 2024 | Jan-jun 2025 | Jan-jun 2024 | Jul-jun 2024/2025 | Jan-dec 2024 | |
| Segment reporting | Segmentsredovisning | ||||||
| Net sales | Nettoomsättning | 14 937 | 15 232 | 25 862 | 26 373 | 58 186 | 58 697 |
| Operating profit | Rörelseresultat | 760 | 619 | 482 | 513 | 2 732 | 2 763 |
| Operating margin, % | Rörelsemarginal, % | 5,1 | 4,1 | 1,9 | 1,9 | 4,7 | 4,7 |
| Pre-tax profit | Resultat före skatt | 57 | 522 | -327 | 340 | 1 758 | 2 425 |
| Profit for the period | Periodens resultat | 58 | 427 | -293 | 298 | 1 489 | 2 080 |
| Earnings per share before and after dilution, SEK | Resultat per aktie före och efter utspädning, kr | 0,20 | 1,48 | -1,04 | 1,03 | 5,18 | 7,25 |
| Return on equity, % 1) | Räntabilitet på eget kapital, % 1) | 9,3 | 5,0 | 9,3 | 5,0 | 9,3 | 13,3 |
| Return on capital employed, % 1) | Räntabilitet på sysselsatt kapital, % 1) | 10,6 | 5,9 | 10,6 | 5,9 | 10,6 | 10,7 |
| Net debt | Nettoskuld | 9 525 | 9 585 | 9 525 | 9 585 | 9 525 | 9 118 |
| Net debt/equity ratio, multiple | Nettoskuldsättningsgrad, ggr | 0,6 | 0,6 | 0,6 | 0,6 | 0,6 | 0,5 |
| Equity/assets ratio, % | Soliditet, % | 35,0 | 32,0 | 35,0 | 32,0 | 35,0 | 37,1 |
| Cash flow before financing | Kassaflöde före finansiering | -560 | -95 | -923 | -313 | 1 991 | 2 601 |
| Average number of employees | Medeltal antal anställda | 12 241 | 13 073 | 11 912 | 12 551 | 12 621 | 12 899 |
| Reporting according to IFRS | Redovisning enligt IFRS | ||||||
| Net sales, IFRS | Nettoomsättning, IFRS | 15 063 | 16 928 | 25 888 | 28 378 | 58 793 | 61 283 |
| Operating profit, IFRS | Rörelseresultat, IFRS | 790 | 814 | 508 | 802 | 2 869 | 3 163 |
| Pre-tax profit, IFRS | Resultat före skatt, IFRS | 76 | 706 | -325 | 607 | 1 848 | 2 780 |
| Profit for the period, IFRS | Periodens resultat, IFRS | 72 | 596 | -295 | 540 | 1 553 | 2 388 |
| Earnings per share before and after dilution IFRS, SEK | Resultat per aktie före och efter utspädning IFRS, kr | 0,25 | 2,08 | -1,05 | 1,88 | 5,39 | 8,32 |
| Net debt, IFRS | Nettoskuld, IFRS | 11 321 | 13 154 | 11 321 | 13 154 | 11 321 | 11 253 |
| Equity/assets ratio, IFRS, % | Soliditet, IFRS, % | 32,8 | 29,1 | 32,8 | 29,1 | 32,8 | 34,6 |
| Cash flow before financing, IFRS | Kassaflöde före finansiering, IFRS | 16 | 2 271 | -469 | 2 252 | 4 023 | 6 744 |
1) Beräknat på rullande 12 månader