Affärsområde Projektutveckling
Affärsområdet Projektutveckling, som omfattar Bostadsutveckling och Fastighetsutveckling, skapar hållbara och levande stadsmiljöer med såväl bostäder som kommersiella fastigheter. Affärsområdet ansvarar för koncernens förvärv, förvaltning och avyttring av fastigheter samt projektutveckling som genererar entreprenader till övriga affärsområden. Projektutveckling sker i helägda bolag eller i samarbete med andra partners via joint ventures.
Bostadsutveckling utvecklar alla typer av bostäder såsom flerfamiljshus i bostadsrätts-, äganderätts- och hyresrättsform samt småhus.
I Fastighetsutveckling bedrivs verksamheten i form av förvärv, utveckling, drift och förvaltning samt avyttring av kommersiella fastigheter. I de fall det inte finns någon planerad avyttring kan fastigheter komma att finnas kvar i koncernen en längre tid i syfte att erhålla hyresintäkter eller värdestegring eller en kombination av dessa.
Peabs huvudsakliga ambition är att bedriva utvecklingsprojekt i egen balansräkning. Samarbete med andra partners via joint ventures kan ske vid olika tidpunkter under ett projekt. Målet är att skapa ett kapitaleffektivt utvecklingsarbete med partners som förstärker affärerna och därmed lönsamheten.
Nettoomsättning och resultat
Juli – september 2018
Under tredje kvartalet 2018 uppgick nettoomsättningen inom Projektutveckling till 1 878 Mkr (1 926). Rörelseresultatet uppgick till 165 Mkr (174).
Januari – september 2018
Under perioden januari-september 2018 uppgick nettoomsättningen inom Projektutveckling till 5 940 Mkr (6 138). Rörelseresultatet uppgick till 540 Mkr (558).
Sysselsatt kapital i Projektutveckling uppgick vid periodens slut till 12 509 Mkr (9 967). Ökningen förklaras av förvärv av byggrätter, ökad aktivitet av bostadsprojekt i Finland och Norge samt investeringar i drifts- och förvaltningsfastigheter inom Fastighetsutveckling. Därutöver har en avmattning på bostadsmarknaden inneburit längre försäljningsprocesser vilket har ökat rörelsekapitalet.

Brf Kolla Trädgård
Kungsbacka
Sysselsatt kapital
| MSEK | 30 Sep 2018 | 30 Sep 2017 | 31 Dec 2017 | |
| Mkr | 30 sep 2018 | 30 sep 2017 | 31 dec 2017 | |
| Operations property | Driftsfastigheter | 1 147 | 900 | 1 036 |
| Investment property | Förvaltningsfastigheter | 973 | 840 | 871 |
| Project and development property | Projekt- och exploateringsfastigheter | 8 981 | 7 429 | 7 612 |
| of which housing development rights | varav bostadsbyggrätter | 5 662 | 5 041 | 5 116 |
| of which commercial development rights | varav kommersiella byggrätter | 645 | 625 | 627 |
| of which on going housing projects | varav pågående bostadsprojekt | 1 774 | 901 | 1 173 |
| of which on going commercial projects | varav pågående kommersiella projekt | 598 | 492 | 383 |
| of which completed projects | varav färdigställda fastigheter | 10 | 190 | 170 |
| of which other | varav övrigt | 292 | 180 | 143 |
| Participation in joint ventures | Andelar i joint ventures | 980 | 933 | 912 |
| Loans to joint ventures | Utlåning till joint ventures | 1 429 | 1 457 | 1 383 |
| Working capital and other | Rörelsekapital och övrigt | -1 001 | -1 592 | -1 828 |
| Total | Summa | 12 509 | 9 967 | 9 986 |
Nyckeltal
| Jul-Sep 2018 | Jul-Sep 2017 | Jan-Sep 2018 | Jan-Sep 2017 | Oct-Sep 2017/2018 | Jan-Dec 2017 | ||
| Jul-sep 2018 | Jul-sep 2017 | Jan-sep 2018 | Jan-sep 2017 | Okt-sep 2017/2018 | Jan-dec 2017 | ||
| Net sales, MSEK | Nettoomsättning, Mkr | 1 878 | 1 926 | 5 940 | 6 138 | 8 145 | 8 343 |
| of which Property Development | varav Fastighetsutveckling | 217 | 131 | 544 | 896 | 661 | 1 013 |
| of which Housing Development | varav Bostadsutveckling | 1 661 | 1 795 | 5 396 | 5 242 | 7 484 | 7 330 |
| Operating profit, MSEK | Rörelseresultat, Mkr | 165 | 174 | 540 | 558 | 786 | 804 |
| of which Property Development | varav Fastighetsutveckling | 38 | -3 | 101 | 92 | 107 | 98 |
| of which Housing Development | varav Bostadsutveckling | 127 | 177 | 439 | 466 | 679 | 706 |
| Operating margin, % | Rörelsemarginal, % | 8,8 | 9,0 | 9,1 | 9,1 | 9,7 | 9,6 |
| of which Property Development | varav Fastighetsutveckling | 17,5 | -2,3 | 18,6 | 10,3 | 16,2 | 9,7 |
| of which Housing Development | varav Bostadsutveckling | 7,6 | 9,9 | 8,1 | 8,9 | 9,1 | 9,6 |
| Capital employed at the end of the period, MSEK | Sysselsatt kapital vid periodens utgång, Mkr | 12 509 | 9 967 | 12 509 | 9 967 | 12 509 | 9 986 |
| Orders received, MSEK | Orderingång, Mkr | 1 361 | 965 | 4 579 | 5 555 | 7 520 | 8 496 |
| Order backlog, MSEK | Orderstock, Mkr | 7 039 | 7 478 | 7 039 | 7 478 | 7 039 | 8 198 |
| Number of employees at the end of the period | Antal anställda vid periodens utgång | 377 | 351 | 377 | 351 | 377 | 361 |
Bostadsutveckling
Juli – september 2018
Nettoomsättningen minskade med sju procent och uppgick till 1 661 Mkr (1 795). Rörelseresultatet uppgick till 127 Mkr (177) och rörelsemarginalen till 7,6 procent (9,9).
Igångsättningen av egenutvecklade bostäder uppgick under tredje kvartalet till 475 (463) med bra geografisk spridning där merparten av produktionsstarterna är utanför huvudstadsområdena. Antalet sålda bostäder uppgick till 402 (613). Avmattningen på bostadsrättsmarknaden har påverkat även tredje kvartalet i form av en lägre aktivitet, framför allt i Stockholm.
Januari – september 2018
Nettoomsättningen uppgick till 5 396 Mkr (5 242), en ökning med tre procent. Rörelseresultatet uppgick till 439 Mkr (466) och rörelsemarginalen till 8,1 procent (8,9). För den senaste rullande 12-månaders perioden var rörelsemarginalen 9,1 procent jämfört med 9,6 procent för helår 2017.
Igångsättningen av egenutvecklade bostäder uppgick under perioden till 1 591 enheter (1 980) med en bra geografisk spridning i såväl Sverige, Norge som Finland. Antalet sålda bostäder uppgick till 1 165 (1 797). Antal egenutvecklade bostäder i produktion uppgick vid periodens utgång till 6 105 (5 327). Andelen sålda bostäder i produktion uppgick till 64 procent jämfört med 72 procent vid utgången av 2017. Antalet återköpta bostäder per 30 september 2018 uppgick till 84 (50).
Sysselsatt kapital har vid utgången av perioden ökat i Bostadsutveckling som en följd av förvärvade byggrätter samt en ökad aktivitet av egenutvecklade bostadsprojekt i Norge och Finland, vilka kvarstår i balansräkningen till färdigställande. Därutöver har avmattningen på bostadsrättsmarknaden inneburit längre försäljningsprocesser vilket har ökat rörelsekapitalet.
I stapeldiagrammet visas när i tiden bostadsprojekt i Norge och Finland förväntas färdigställas. Totalt antal pågående bostäder i egen regi i Norge och Finland uppgick per den 30 september 2018 till 1 402.
Bostadsbyggrätter
| Number, approx. | 30 Sep 2018 | 30 Sep 2017 | 31 Dec 2017 | |
| Antal, cirka | 30 sep 2018 | 30 sep 2017 | 31 dec 2017 | |
| Development rights on our own balance sheet | Byggrätter i egen balansräkning | 22 000 | 19 100 | 20 700 |
| Development rights via joint ventures | Byggrätter via joint ventures | 5 600 | 4 000 | 4 800 |
| Development rights via options etc. | Byggrätter via optioner m.m. | 7 900 | 7 900 | 7 100 |
| Total | Totalt | 35 500 | 31 000 | 32 600 |
Tidpunkt för färdigställande av pågående bostäder i produktion i Norge och Finland
Egenutvecklad bostadsproduktion
| Jul-Sep 2018 | Jul-Sep 2017 | Jan-Sep 2018 | Jan-Sep 2017 | Oct-Sep 2017/2018 | Jan-Dec 2017 | ||
| Jul-sep 2018 | Jul-sep 2017 | Jan-sep 2018 | Jan-sep 2017 | Okt-sep 2017/2018 | Jan-dec 2017 | ||
| Number of housing starts during the period | Antal under perioden produktionsstartade bostäder | 475 | 463 | 1 591 | 1 980 | 2 659 | 3 048 |
| Number of sold homes during the period | Antal under perioden sålda bostäder | 402 | 613 | 1 165 | 1 797 | 2 102 | 2 734 |
| Total number of homes under construction, at the end of the period | Totalt antal bostäder i produktion, vid periodens slut | 6 105 | 5 327 | 6 105 | 5 327 | 6 105 | 6 333 |
| Share of sold homes under construction, at the end of the period | Andel sålda bostäder i produktion, vid periodens slut | 64% | 71% | 64% | 71% | 64% | 72% |
| Number of repurchased homes in the balance sheet, at the end of the period | Antal återköpta bostäder i egen balansräkning, vid periodens slut | 84 | 50 | 84 | 50 | 84 | 33 |

Brf Regissören
Trollhättan
Fastighetsutveckling
Omsättning och rörelseresultat från verksamheten härrör från förvärv, utveckling, drift och förvaltning av helägda fastigheter, av resultatandelar från delägda bolag samt realisationsresultat vid avyttring av färdiga fastigheter och andelar i delägda bolag.
Juli – september 2018
Under tredje kvartalet 2018 uppgick omsättningen till 217 Mkr (131) och rörelseresultatet 38 Mkr (-3). Det ökade rörelseresultatet förklaras av förbättrat resultat från helägda och delägda bolag samt av reavinster från fastighetsförsäljningar.
Januari – september 2018
Under perioden januari-september 2018 uppgick omsättningen till 544 Mkr (896) och rörelseresultatet till 101 Mkr (92). Resultat från delägda bolag uppgick under perioden till 75 Mkr (59). Under första kvartalet föregående år ingick försäljningarna av tillgångar i Arenastaden till Fabege, vilka påverkade omsättningen med 577 Mkr men utan någon effekt på rörelseresultatet. Under första kvartalet föregående år ingick även en reavinsteffekt om 75 Mkr avseende försäljning av joint venture bolag till Catena.
I de fall det inte finns någon planerad avyttring kan fastigheter komma att finnas kvar i koncernen en längre tid i syfte att erhålla hyresintäkter eller värdestegring eller en kombination av dessa. I det sysselsatta kapitalet inom Fastighetsutveckling ingår driftsfastigheter till ett bokfört värde om 1 147 Mkr (900) och förvaltningsfastigheter om 973 Mkr (840).
Under första kvartalet har Peab tagit beslut om att samla kontoren i Öresundsregionen till ett nytt Peab Center i Hyllie i Malmö och investerar cirka 200 Mkr i det nya kontoret, vilket är det första av totalt fem hus som planeras i projektet The Gate.
Peab har tecknat hyresavtal med träningskedjan Actic som flyttar sitt huvudkontor och öppnar ett nytt gym i en ny fastighet i Ulriksdal, Solna. Totalt handlar det om cirka 2 600 kvadratmeter, varav 1 150 kvadratmeter kontor och på övrig yta gym i två plan. Peab investerar cirka 280 Mkr i fastigheten, som inrymmer elva våningar. De tre översta våningsplanen består av kontor och gym och de andra åtta våningsplanen består av parkeringshus med 475 parkeringsplatser. Fastigheten beräknas stå färdig sommaren 2020.
I nedanstående tabeller redovisas de större fastighetsprojekten.
Fastighetsprojekt
| Completed projects | Location | Area in m2 | Degree rented, % | Recognized value, MSEK | |||||
| Färdigställda projekt | Ort | Uthyrningsbar yta, m2 | Uthyrningsgrad, % | Bokfört värde, Mkr | |||||
| Hotel | Västerås | Hotell | Västerås | 14 500 | 100 | 509 | |||
| Businesspark | Ängelholm | Företagspark | Ängelholm | 60 800 | 90 | 240 | |||
| Businesspark | Ljungbyhed | Företagspark | Ljungbyhed | 76 100 | 60 | 77 | |||
| Offices | Helsinki | Kontor | Helsingfors | 9 300 | 100 | 278 | |||
| Offices | Sigtuna | Kontor | Sigtuna | 3 600 | 78 | 66 | |||
| Other completed projects | Övriga färdigställda projekt | 368 | |||||||
| Total | Summa | 1 538 | |||||||
| of which operations property | varav driftsfastigheter | 848 | |||||||
| of which investment property | varav förvaltningsfastigheter | 690 | |||||||
| Ongoing projects | Location | Area in m2 | Degree rented, % | Recognized value, MSEK | Total investment at completion, MSEK | Timepoint of completion | Level of completion, % | ||
| Pågående projekt | Ort | Uthyrningsbar yta, m2 | Uthyrningsgrad, % | Bokfört värde, Mkr | Beslutad investering, Mkr | Tidpunkt färdigställande | Färdigställande-grad, % | ||
| Offices | Solna | Kontor | Solna | 12 400 | 100 | 238 | 453 | Q4-2019 | 53 |
| Offices | Malmö | Kontor | Malmö | 4 900 | 68 | 61 | 185 | Q1-2020 | 33 |
| Offices | Helsingborg | Kontor | Helsingborg | 4 500 | 100 | 35 | 117 | Q1-2020 | 30 |
| Offices and parking | Helsinki | Kontor och parkering | Helsingfors | 7 600 | 27 | 192 | 342 | Q1-2019 | 56 |
| Offices and parking | Solna | Kontor och parkering | Solna | 2 600 | 100 | 8 | 281 | Q2-2020 | 3 |
| Other ongoing projects | Övriga pågående projekt | 48 | |||||||
| Total | Summa | 582 | |||||||
| of which operations property | varav driftsfastigheter | 299 | |||||||
| of which investment property | varav förvaltningsfastigheter | 283 | |||||||
Väsentliga joint ventures
Peabs väsentliga joint venture bolag Fastighets AB Centur, Tornet Bostadsproduktion AB, Fastighets AB ML4 och Point Hyllie Holding AB utvecklas väl och via dessa har Peab byggt upp betydande indirekta innehav i förvaltningsfastigheter och exploateringsfastigheter för såväl kommersiella- som bostadsändamål. Löpande avkastning sker i form av andelar i joint ventures resultat redovisade i rörelseresultatet samt ränteintäkter på utlåning. De marknadsvärdesförändringar på fastigheter som påverkar de bokförda värdena i joint venture bolagen redovisas inte i Peabs resultat.
Väsentliga joint ventures
Fastighets AB Centur
Äga, förvalta och utveckla kommersiella fastigheter och bostäder.
Peabs andel: 50 procent
Partner: Balder
Geografi: Stockholm, Göteborg och Öresundsregionen
Bokfört värde fastigheter per 30 september 2018 1): 5 145 Mkr (4 862)
Peabs del av oredovisade verkliga värden exkl. skatt 1): 324 Mkr (279)
Större pågående projekt: Hotell Stay-at Varvsstaden, Malmö 3 900 m2 uthyrningsbar yta, Lyckholms Göteborg, 6 400 m2 uthyrningsbar yta
Tornet Bostadsproduktion AB
Bygga och förvalta attraktiva och miljövänliga hyresrätter i de större städerna i Sverige.
Peabs andel: 31 procent
Partner: Riksbyggen, Folksam och Balder
Geografi: Stockholm, Mälardalen, Göteborg och Öresundsregionen
Bokfört värde fastigheter per 30 september 2018 1): 3 244 Mkr (2 558)
Peabs del av oredovisade verkliga värden exkl. skatt 1): 190 Mkr (135)
Större pågående projekt: Munkebäck, Göteborg 14 800 m2 uthyrningsbar yta, Kungsängen, Upplandsbro 8 800 m2 uthyrningsbar yta, samt ett flertal hyresrättsprojekt i Västerås, Helsingborg, Malmö och Örebro
Fastighets AB ML4
Äga och förvalta forskningsanläggningen Max IV. Anläggningen hyrs ut till Lunds Universitet.
Peabs andel: 50 procent
Partner: Wihlborgs
Geografi: Lund
Bokfört värde fastigheter per 30 september 2018 : 1 852 Mkr (1 847)
Point Hyllie Holding AB
Utveckla, äga och förvalta kontorsfastigheten The Point samt äga och förvalta hotellfastigheten Värdshuset 5 (Operatör Quality Hotel View).
Peabs andel: 50 procent
Partner: Volito
Geografi: Hyllie, Malmö
Bokfört värde fastigheter per 30 september 2018: 940 Mkr (785)
Större pågående projekt: Kontor 29 våningar, The Point, 20 000 m2 uthyrningsbar yta
1) Värderade till marknadsvärde i joint venture företagen. De marknadsvärderingar på fastigheter som påverkar de bokförda värdena i joint venture företagen redovisas inte i Peabs resultat.